Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-22, 17:17 Autor: Piotr Wójtowicz

Sławomir Siwy wraca do pracy. Taka jest decyzja sądu

Sławomir Siwy [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sławomir Siwy [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sławomir Siwy, celnik i związkowiec znany z nagłaśniania wątków afer spirytusowych, hazardowych i paliwowych może wrócić do pracy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Ostatnia sądowa batalia z przełożonymi dotyczyła decyzji z 2017 roku, kiedy to po reformie skarbówki przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL nie został powołany do Krajowej Administracji Skarbowej.
Sławomir Siwy przez dwa lata domagał się uzasadnienia tej decyzji, co ostatecznie zakończyło się przywróceniem do służby. Obecnie uważa, że jego problemy w pracy związane były z oporem wobec pomysłu połączenia służby celnej ze skarbową.

- Wówczas wybuchł oddolny protest, a ja [brak powołania - red] odbieram jako zemstę czynników decyzyjnych. Ostatecznie sprawa zakończyła się odszkodowaniem i ugodą sądową, a koszty spadają także na skarb państwa, jednak szczegółów nie będę podawał - mówi celnik. - Moja sprawa pokazuje, że warto walczyć do końca, wykazywać determinację, tylko potrzeba cierpliwości.

Sławomir Siwy od 2008 roku przekonuje sądy do swoich racji. Pierwszy raz "dyscyplinarkę" otrzymał w 2013, po czym sąd przywrócił go do pracy. Skutkami jego działalności związkowej zajmuje się także Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Ten sąd od ośmiu lat stara się ustalić, czy jako przewodniczący związku zawodowego i funkcjonariusz, mógł w debacie publicznej wskazywać na nieprawidłowości dotyczące służby celnej.
Sławomir Siwy
Sławomir Siwy - cała wypowiedź

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »