Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-08, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Kolejne samorządy zainwestują w modernizację przejść dla pieszych. Pomogą w tym rządowe pieniądze. "To bezpieczeństwo dla mieszkańców"

Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy przejść dla pieszych [fot. Daniel Klimczak]
Kolejne 34 przejścia dla pieszych w regionie doczekają się przebudowy przy wsparciu ze strony rządu. W paczkowskim magistracie podpisano dziś (08.11) umowy z 11 samorządami.
To już drugie rozdanie pieniędzy na ten cel, w ramach którego do samorządów w regionie trafi kolejne 2,5 miliona złotych. Jak wskazuje wojewoda Sławomir Kłosowski, łącznie opolskie gminy i powiaty otrzymały już na tego rodzaju inwestycje ponad 7 milionów.

- I ja się z tego, jako przedstawiciel rządu w terenie, tylko cieszę. Te przejścia dla pieszych to bezpieczeństwo dla mieszkańców. To mniej ofiar, mniej różnego rodzaju niechcianych zdarzeń na opolskich drogach - przekonuje.

Dotacje pozwolą pokryć nawet 80 procent kosztów inwestycji. Dzięki ponad 35-tysięcznemu dofinansowaniu gmina Paczków przebuduje dwa przejścia. Burmistrz Artur Rolka zauważa, że to bardzo ruchliwe punkty na mapie miasta.

- Na ulicy Staszica jedno przejście bezpośrednio wyprowadzające ruch pieszy z rynku w kierunku przystanku autobusowego. Drugie przejście również wyprowadzające ruch z rynku w kierunku zbiornika retencyjnego, rekreacyjnego - wymienia.

Prawie 430 tysięcy złotych trafi z kolei do gminy Kędzierzyn-Koźle. Prezydent miasta Sabina Nowosielska tłumaczy, że planowana modernizacja czterech przejść to część długofalowej strategii tamtejszego samorządu.

- Gmina Kędzierzyn-Koźle zawsze inwestowała i inwestuje w przejścia dla pieszych. Teraz mamy kolejne trzy w Blachowni, jedno w Kłodnicy. Przez następne 2 lata chcemy prawie wszystkie przejścia zmienić, tak, żeby były bezpieczne - zdradza.

48 tysięcy złotych pozwoli Strzelcom Opolskim na przebudowę dwóch przejść w okolicach Parku Miejskiego. Burmistrz Tadeusz Goc powiedział, że przy wzrastającym ruchu ulicznym takie inwestycje są coraz bardziej potrzebne.

- Aby było bezpiecznie, trzeba te przejścia dobrze oznaczyć. Jak są oświetlone to na pewno ten pieszy jest lepiej widoczny i to bezpieczeństwo na pewno bardzo wzrasta - zauważa.

Z dofinansowania skorzysta także powiat namysłowski, który dzięki ponad 181 tysiącom złotych przebuduje kolejne trzy przejścia. Wicestarosta Tomasz Wiciak przypomina, że także ten samorząd już wcześniej dostrzegł potrzebę modernizacji tego typu miejsc.

- Dotychczas takie przejście powstało przy Szkole Podstawowej nr 3 w Namysłowie, jego koszt to jest blisko 100 tysięcy złotych. Te, które będziemy realizować teraz, są trochę tańsze. One są bardzo ważne, bo podnoszą bezpieczeństwo i estetykę - dodaje.

Do powiatu nyskiego trafi ponad 335 tysięcy złotych. Wicestarosta Damian Nowakowski tłumaczy, że zastosowane rozwiązania pomogą kierowcom w porę dostrzec przechodzące przez jezdnię osoby.

- Oświetlone, z oznakowaniem poziomym i pionowym, tak żeby piesi czuli się bardzo bezpiecznie, ale też, żeby kierowca już z daleka widział, że pieszy wchodzi na przejście i mógł odpowiednio zareagować - doprecyzowuje.

Rządowe wsparcie trafiło także do gmin Dobrodzień, Kluczbork, Olesno oraz powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i oleskiego. Rozstrzygnięcie 3. naboru wniosków może nastąpić na początku grudnia. Wówczas do rozdysponowania będzie ponad 3 miliony złotych.
Sławomir Kłosowski
Artur Rolka
Sabina Nowosielska
Tadeusz Goc
Tomasz Wiciak
Damian Nowakowski

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 16:15 Kolizje w Opolu. Na Głogowskiej auto dostawcze wjechało w słup, na ulicy 1 Maja wywrócił się motorowerzysta [ZDJ… Do zdarzenia na Głogowskiej doszło rano. Kierujący dostawczym busem schylając się po telefon zjechał z drogi i doprowadził do zderzenia z betonową latarnią… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40 Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum… » więcej 2022-10-06, godz. 15:15 USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący… » więcej 2022-10-06, godz. 15:00 Krapkowice: będzie bezpieczniej na przejściach dla pieszych 100 tys. złotych rządowego wsparcia otrzymały Krapkowice na modernizację i zwiększenie bezpieczeństwa na trzech przejściach dla pieszych. Oświetlenie z… » więcej 2022-10-06, godz. 14:45 Udana rekrutacja i dwa nowe kierunki. Politechnika Opolska zainaugurowała rok akademicki [ZDJĘCIA] We wtorek Uniwersytet Opolski, dzisiaj (6.10) Politechnika Opolska. Przed południem uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki na największej uczelni technicznej… » więcej 2022-10-06, godz. 14:00 Głubczyce: policjant uratował zagubionego w lesie grzybiarza Dzięki znajomości terenu głubczyccy policjanci uratowali grzybiarza. Wczesnym rankiem do dyżurnego głubczyckiej policji wpłynęło zgłoszenie o zagubionym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »