Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 09:40 Autor: Justyna Maćkowiak/Cezary Puzyna

Te rany mogły powstać podczas bitwy pod Byczyną. Czy trasa S11 będzie przebiegać przez pole bitwy?

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska [fot. Marcin Skomudek]
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska [fot. Marcin Skomudek]
Proponowany przebieg drogi S11 zaznaczony kolorem zielonym [fot. archiwum GDDKiA]
Proponowany przebieg drogi S11 zaznaczony kolorem zielonym [fot. archiwum GDDKiA]
- Badanie pól bitewnych jest trudne - przyznała w Porannej Loży Radiowej archeolog Małgorzata Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego, która badała teren w centrum Byczyny. Przypomnijmy, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Byczynie obawia się, że planowana trasa S11 przebiegnie przez pole bitwy pod Byczyną.
Ich zdaniem droga, która do 2026 roku ma połączyć Kluczbork z Kępnem, będzie przebiegała przez centrum XVI-wiecznej bitwy między wojskami Jana Hetmana Zamoyskiego a Maksymiliana Habsburga. - Jeżeli badamy miasto średniowieczne, to musimy oczekiwać niesamowitych odkryć i takie odkrycia mieliśmy. Poszukiwaliśmy grodziska średniowiecznego i nasze zainteresowania "zawędrowały" również do bitwy pod Byczyną. Dlatego, że mieliśmy tutaj podczas badań przy kościele ewangelickim jeden z pochówków, który nosił ślady pewnych uszczerbków, które mogły być zadane podczas bitwy pod Byczyną.

- Na razie dysponujemy danymi historycznymi - dodaje gość Radia Opole. - Staramy się łączyć te elementy ze sobą. Porównać dane historyczne - ile było wojsk, jak były rozmieszczone, gdzie to mogło się odbywać. Badając mapy topograficzne układu terenu jesteśmy też w stanie ten teren choćby w przybliżeniu zlokalizować.

Przypomnijmy, że wczoraj (20.10) na antenie Radia Opole rzecznik oddziału GDDKiA w Opolu Agata Andruszewska tłumaczyła, że przebieg trasy był wcześniej konsultowany pod względem technicznym i środowiskowym i nie potwierdziły się obawy stowarzyszenia. Ponadto projekt nitki zaakceptowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Małgorzata Przysiężna-Pizarska 1
Małgorzata Przysiężna-Pizarska 2

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej 2021-11-30, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 19 tysięcy nowy zakażeń w kraju oraz 526 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 399 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 526… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »