Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-26, 14:38 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd"

Nowy pomnik Nike okazał się niezgodny z oryginałem [fot. Bartlomiej Stawiarski]
Nowy pomnik Nike okazał się niezgodny z oryginałem [fot. Bartlomiej Stawiarski]
Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie odbiega ona od pierwowzoru.
Pomnik przyjechał do Namysłowa w miniony czwartek (22.07). Jeszcze tego samego dnia został on jednak odesłany do wykonawcy, ponieważ magistrat zdecydował, że nie zatwierdzi efektu prac. Jak tłumaczy burmistrz Bartłomiej Stawiarski, korpus postaci został niewłaściwie odlany.

- Był po prostu źle zorientowany, około 30 stopni w stronę zachodnią, a powinien być na wprost. Wykonawca pomnika, który robił odlew, musiał gdzieś popełnić błąd, pewnie na etapie odlewu. Podjęliśmy decyzję, że nie odbieramy pomnika w takiej formie, tylko musi być poprawiony - tłumaczy.

Początkowo zakładano, że nowy monument będzie gotowy w grudniu ubiegłego roku. Później magistrat zamierzał dokonać jego uroczystego otwarcia 15 sierpnia. Najprawdopodobniej jednak tak się nie stanie.

- To nie jest taka prosta sprawa. Ten pomnik to jest 1,5 tony brązu pokrytego patyną, żeby wyglądał jak oryginał. Obawiam się, czy nie dojdzie w końcu do tego, że będziemy musieli zerwać umowę i wyłonić nowego wykonawcę. My na szczęście stary pomnik mamy w całości zdeponowany, także jeżeli trzeba by wykonać nowy odlew, to ten pomnik fizycznie jest - dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że wykonująca pomnik pracownia z Krakowa wyceniła swoje prace na 200 tysięcy złotych. Odlanie nowego było konieczne ze względu na fakt, że dotychczasowy, betonowy monument rozpadał się, mimo przeprowadzonej kilka lat temu konserwacji. Zdaniem władz miasta, Nike to symbol Namysłowa, który należy zachować dla kolejnych pokoleń.
Bartłomiej Stawiarski
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej 2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »