Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-07, 06:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa. Zaczęli szukać nowych skamieniałości. "Każde znalezisko jest dla nas cenne"

Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Paleontolodzy powrócili do Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Szpadle, młotki i pędzelki poszły w ruch. W Krasiejowie ruszył obóz paleontologiczny. Badacze z Uniwersytetu Opolskiego do połowy sierpnia będą kopać, szukać i badać znalezione skamieniałości. Do tej pory udało im się odnaleźć między innymi obojczyk metopozaura i czaszkę cyklotozaura z żuchwą.
- Co roku coś nowego odnajdujemy i mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Chcemy, aby nasza ciężka praca została wynagrodzona jakimś ciekawym odkryciem - mówi Jakub Kowalski, paleontolog i pracownik JuraParku w Krasiejowie.

- Tutaj jest na tyle dużo skamieniałości, że zawsze mamy pewność, że po kilku metrach, jak się zejdzie w dół to coś wyjdzie. Co roku wyjmujemy po kilkaset różnych skamieniałości, a jeżeli bierzemy pod uwagę mikroskamieniałości, szczątki małych zwierząt, to niekiedy jest ich nawet po kilka tysięcy.

- Każde znalezisko pozwala nam na przeprowadzenie nowych badań - dodaje Mateusz Antczak z zespołu badań paleontologicznych Uniwersytetu Opolskiego.

- Każde znalezisko jest dla nas cenne. Teraz skupiamy się na mikroskamieniałościach, bo wśród tych mikroszczątków, to zróżnicowanie jest jeszcze większe. W każdym ekosystemie jest tak, że małe zwierzęta są znacznie bardziej liczne niż te duże. Te małe nie są też jeszcze dobrze poznane, dlatego skupiamy się na tych małych znaleziskach, które trzeba w odpowiedni sposób wypreparować, przygotować i opisać, bo tutaj ciągle dużo nowego przed nami.

Co ciekawe, coraz częściej badaniami interesują się również zwiedzający park. Jak dodają naukowcy: - Turyści podchodzą i pytają, a my im tłumaczymy.
Jakub Kowalski
Mateusz Antczak

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »