Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-17, 21:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Mieszkańcy bloku w Nowych Gołuszowicach apelują o pomoc. Kto posprząta mieszkanie po zmarłym lokatorze? "Jak przychodzi wieczór, to jest tragedia" [INTERWENCJA]

Blok mieszkalny w Nowych Gołuszowicach [fot: Grzegorz Frankowski]
Blok mieszkalny w Nowych Gołuszowicach [fot: Grzegorz Frankowski]
W jednym z budynków mieszkalnych w Nowych Gołuszowicach przez kilka dni leżało ciało zmarłego mężczyzny. - Od tego czasu w całym bloku unosi się fetor - informują reportera Radia Opole lokatorzy.
Budynek należy do wspólnoty mieszkaniowej, która nie ma jednak zarządcy. Zatrudnienie specjalistycznej firmy sprzątającej to koszt od 4 do 10 tys. zł. Mieszkańcy nie chcą jednak ponosić takich kosztów.

- My możemy zapłacić za kontener, bo pan z usług powiedział, że za 85 zł nam podstawi. Nawet dwa zapłacimy, złożymy się, ale dlaczego my mamy to sprzątać. Przecież to mieszkanie przejmie komornik za długi. To niech się jakaś instytucja tym zajmie. Niech obciążą tę hipotekę. Bo my jak obciążymy, to my będziemy na szarym końcu. Nam nikt tych pieniędzy nie odda – mówi Ewa Florek jedna z mieszkanek bloku.

Sytuacja jest patowa, bo mieszkanie ma tytuł własności i do momentu przeprowadzenia postępowania spadkowego i tak nie można do niego wejść.

- Z każdym dniem jest coraz cieplej i coraz trudniej wytrzymać ten zapach - dodaje Aneta Głogiewicz, mieszkająca w tym bloku. – Jeszcze w dzień czuć nie tak bardzo. Ale, jak przychodzi wieczór, to jest tragedia. Nie wiem, czy to osiada wszystko w dół. Naprawdę, nie da się okna otworzyć.

Zapytany przez nas o tę sprawę Stanisław Ciapa, prezes Głubczyckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, tłumaczy, że w sytuacji, kiedy lokal jest własnościowy za dezynfekcję po zmarłej osobie odpowiadają osoby spokrewnione.

– Nie ma możliwości, żeby wejść do lokalu, który jest czyjąś własnością. Żeby wspólnota mieszkaniowa, czy lokatorzy tej wspólnoty mieszkaniowej mogli wejść do czyjejś własności. Nie mając świadomości, kto tam jest właścicielem, bądź, kto jest spadkobiercą. Trzeba po prostu poznać więcej szczegółów tego zdarzenia, czy tego lokatora zmarłego i wtedy ustalić.

Mieszkańcy bloku w Nowych Gołuszowicach liczą, że w najbliższym czasie znajdzie się instytucja bądź osoba prywatna, która pomoże im rozwiązać problem.
Ewa Florek
Aneta Głogiewicz
Stanisław Ciapa

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »