Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-17, 19:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Miliony na fotowoltaikę w Opolu. Chodzi o oszczędności w... parafii katedralnej

Katedra Opolska [fot. Witold Wośtak]
Katedra Opolska [fot. Witold Wośtak]
Kościół św. Sebastiana w Opolu [fot. Błażej Choroś]
Kościół św. Sebastiana w Opolu [fot. Błażej Choroś]
Ponad 4 miliony złotych otrzymała parafia katedralna w Opolu na termomodernizację 4 obiektów. Dotyczy to Katedry Opolskiej, Domu Parafialnego, plebanii i kościoła św. Sebastiana. Mają one być nie tylko ocieplone, ale i pojawią się na nich panele fotowoltaiczne. Dotacja przekazana została przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- W Katedrze Opolskiej będziemy robić termomodernizację połowy okien witrażowych. Fotowoltaika wykorzystana będzie z Domu Parafialnego, za pomocą jej będziemy mieli prąd - mówi ksiądz Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej w Opolu.

- W katedrze będzie też modernizacja nowoczesnego ogrzewania podłogowego. W Domu Parafialnym wymiana okien, elektryki, ogrzewania, które jest w katastrofalnym stanie. Ponadto na plebanii wymienione będzie również ogrzewanie oraz dach. Tam też ogrzewanie jest w złym stanie. Fachowcy mówią, że grozi już katastrofą i trzeba je natychmiast wymienić. Natomiast w kościele św. Sebastiana wymienimy dach i zrobimy nowe ogrzewanie podłogowe.

- Cieszymy się, że obiekty sakralne włączają się w proces poprawy ochrony środowiska - dodaje Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

- Jest to ewidentny przykład właściwego działania w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jest to również zastosowanie jak najszerzej odnawialnych źródeł energii w kierunku jak najlepszego wykorzystania energetycznego, żebyś mogli jak najmniej emitować do atmosfery zanieczyszczeń i dwutlenku węgla.

Prace potrwają do 2023 roku.
ks. Waldemar Klinger
Artur Michalski

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »