Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-10, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. Do końca maja zapominalscy nie zapłacą kar za zbyt długie przetrzymywanie książek

Zwrot książek w nyskiej bibliotece [fot. Daniel Klimczak]
Zwrot książek w nyskiej bibliotece [fot. Daniel Klimczak]
Dom wagi miejskiej w Nysie - dziś to siedziba miejscowej biblioteki [fot. Daniel Klimczak]
Dom wagi miejskiej w Nysie - dziś to siedziba miejscowej biblioteki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. W ten sposób instytucja chce zachęcić czytelników, którzy obawiając się kar, unikają oddawania przetrzymywanych książek.
Zgodnie z regulaminem standardowy okres wypożyczenia to 4 tygodnie. Po tym czasie za każdy dzień zwłoki placówka nalicza opłatę w wysokości 20 groszy za każdą przetrzymywaną pozycję. Jak mówi Paweł Pawlik z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie, powody, dla których czytelnicy nie oddają książek na czas są bardzo zróżnicowane.

- Zapomnienie to jest pierwszy powód, który jest podawany. Czasami jest też tak, że ludzie wyjeżdżają za granicę. Gdy wracają, mówią sobie "o Jezu, miałem książki do oddania". Też bywa tak, że pożyczą komuś, ten ktoś o tym zapomniał, no i tak dalej - wymienia.

Rekordziści zwlekają nawet po kilka lat. Ostatnie miesiące spowodowały też wzrost liczby nieterminowych zwrotów.

- Mamy, jak wiemy, pandemię i interakcje społeczne. Możliwość egzekwowania takich zobowiązań spadła. Duża część czytelników to są osoby starsze, które są bardzo narażone i też muszą one brać to pod uwagę chcąc odwiedzić miejsce publiczne, jakim jest biblioteka - wyjaśnia Paweł Pawlik.

Większość czytelników, z którymi rozmawiał nasz reporter wskazuje, że zdarzyło im się przekroczyć regulaminowy termin zwrotu. Mimo to część z nich uważa, że w takich sytuacjach nie powinno być taryfy ulgowej.

- Zdarzyło mi się. To jednak głupio jest nie oddać książek. Za darmo człowiek dostaje i jeszcze trzyma - zauważa pani Jolanta.

- Moim zdaniem taka amnestia to zły pomysł. Ludzie będą przetrzymywać książki i, idąc do biblioteki, nie będę miała co wypożyczyć. Powinny być kary. Ja za swoje zapominalstwo zapłaciłam i uważam, że to było właściwe - mówi pani Kinga.

Biblioteka wskazuje, że przeprowadzane do tej pory amnestie osiągały swój cel, pozwalając odzyskać sporą część przetrzymywanych zbiorów. Dodajmy, że kar można uniknąć do końca maja, a akcja prowadzona jest zarówno przez główną siedzibę instytucji, jak i jej filie.
Paweł Pawlik
Paweł Pawlik
Czytelniczki

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 W Łubnianach jakość powietrza chcą mieć pod kontrolą. W gminie zamontowano trzy nowe czujniki W gminie Łubniany zamontowano nowe czujniki powietrza. Urządzenia umiejscowione w trzech lokalizacjach będą informować przechodniów i uczestników ruchu… » więcej 2021-09-26, godz. 10:20 200 tysięcy złotych dla organizacji działających na terenach wiejskich Trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych organizowany przez urząd marszałkowski w Opolu. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale… » więcej 2021-09-26, godz. 10:00 Autostrada A4 już odblokowana w kierunku Wrocławia. GDDKiA: skok samobójczy z wiaduktu na jezdnię [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Mamy zablokowaną autostradę A4 na wysokości Gogolina. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny opolskich strażaków, po godzinie 9:00… » więcej 2021-09-26, godz. 09:00 Rozpoczęły się wybory w Niemczech. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel O godzinie 8:00 rano otwarte zostały lokale wyborcze w RFN. Niemcy mogą oddawać swoje głosy w wyborach do Bundestagu do godziny 18. Nowy parlament wybierze… » więcej 2021-09-26, godz. 08:30 Sposób na aromatyczną kawę w niedzielny poranek Nie ma to jak pierwsza poranna kawa, zwłaszcza w taki piękny niedzielny poranek jak dziś. Wielu z nas dzień rozpoczyna właśnie od takiego napoju i ma swój… » więcej 2021-09-26, godz. 07:40 Mieszkańcy Opola będą mogli dzisiaj sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza na grę… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą dzisiaj (26.09) przygotowała rada dzielnicy Stare… » więcej 2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »