Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-10, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. Do końca maja zapominalscy nie zapłacą kar za zbyt długie przetrzymywanie książek

Zwrot książek w nyskiej bibliotece [fot. Daniel Klimczak]
Zwrot książek w nyskiej bibliotece [fot. Daniel Klimczak]
Dom wagi miejskiej w Nysie - dziś to siedziba miejscowej biblioteki [fot. Daniel Klimczak]
Dom wagi miejskiej w Nysie - dziś to siedziba miejscowej biblioteki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. W ten sposób instytucja chce zachęcić czytelników, którzy obawiając się kar, unikają oddawania przetrzymywanych książek.
Zgodnie z regulaminem standardowy okres wypożyczenia to 4 tygodnie. Po tym czasie za każdy dzień zwłoki placówka nalicza opłatę w wysokości 20 groszy za każdą przetrzymywaną pozycję. Jak mówi Paweł Pawlik z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie, powody, dla których czytelnicy nie oddają książek na czas są bardzo zróżnicowane.

- Zapomnienie to jest pierwszy powód, który jest podawany. Czasami jest też tak, że ludzie wyjeżdżają za granicę. Gdy wracają, mówią sobie "o Jezu, miałem książki do oddania". Też bywa tak, że pożyczą komuś, ten ktoś o tym zapomniał, no i tak dalej - wymienia.

Rekordziści zwlekają nawet po kilka lat. Ostatnie miesiące spowodowały też wzrost liczby nieterminowych zwrotów.

- Mamy, jak wiemy, pandemię i interakcje społeczne. Możliwość egzekwowania takich zobowiązań spadła. Duża część czytelników to są osoby starsze, które są bardzo narażone i też muszą one brać to pod uwagę chcąc odwiedzić miejsce publiczne, jakim jest biblioteka - wyjaśnia Paweł Pawlik.

Większość czytelników, z którymi rozmawiał nasz reporter wskazuje, że zdarzyło im się przekroczyć regulaminowy termin zwrotu. Mimo to część z nich uważa, że w takich sytuacjach nie powinno być taryfy ulgowej.

- Zdarzyło mi się. To jednak głupio jest nie oddać książek. Za darmo człowiek dostaje i jeszcze trzyma - zauważa pani Jolanta.

- Moim zdaniem taka amnestia to zły pomysł. Ludzie będą przetrzymywać książki i, idąc do biblioteki, nie będę miała co wypożyczyć. Powinny być kary. Ja za swoje zapominalstwo zapłaciłam i uważam, że to było właściwe - mówi pani Kinga.

Biblioteka wskazuje, że przeprowadzane do tej pory amnestie osiągały swój cel, pozwalając odzyskać sporą część przetrzymywanych zbiorów. Dodajmy, że kar można uniknąć do końca maja, a akcja prowadzona jest zarówno przez główną siedzibę instytucji, jak i jej filie.
Paweł Pawlik
Paweł Pawlik
Czytelniczki

Wiadomości z regionu

2022-01-18, godz. 13:49 Spory ruch w przychodniach, gdzie szczepi się przeciwko COVID-19 dzieci. Niektóre przyjmują już drugą dawkę Rośnie zainteresowanie szczepieniami dzieci przeciwko COVID-19. To widoczne jest choćby w miejskich przychodniach w Opolu. W części z nich realizowane są… » więcej 2022-01-18, godz. 13:30 "Pozytywni" szkolą strażaków. To zajęcia z kwalifikowanej pierwszej pomocy dzięki 36 strażaków z jednostek OSP powiatów: nyskiego, prudnickiego i brzeskiego przeszło specjalistyczne szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. » więcej 2022-01-18, godz. 12:57 Policyjna eskorta do szpitala. Prudniccy policjanci pomogli kobiecie, która potrzebowała pilnej pomocy Służba w policji bywa nieprzewidywalna i często wymaga podejmowania szybkich decyzji. Przekonali się o tym niedawno prudniccy funkcjonariusze ruchu drogowego… » więcej 2022-01-18, godz. 12:03 Jechał na skuterze zygzakiem i szalał na jezdni. Zatrzymał go policjant przed służbą Krapkowicki policjant w drodze na służbę zatrzymał kierującego skuterem, którego tor jazdy wskazywał, że może być nietrzeźwy. Okazało się, że 60-letni… » więcej 2022-01-18, godz. 11:05 Raport MZ: blisko 20 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i 377 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 652 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 394 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 377… » więcej 2022-01-18, godz. 10:30 Interwencje, kontrole i ochrona bezpieczeństwa mieszkańców. Opolska policja podsumowała 2021 rok Opolska policja podsumowała 2021 rok. Funkcjonariusze przeprowadzili blisko sto tysięcy interwencji, skontrolowali ponad 233 tysiące kierowców oraz zabezpieczyli… » więcej 2022-01-18, godz. 09:33 Dachowanie osobówki na drodze wojewódzkiej nr 396. Powodem wypadku była śliska nawierzchnia W Mikowicach w powiecie Namysłowskim samochód wypadł z drogi i dachował, a kierująca pojazdem 34-letnia kobieta została poszkodowana. Aspirant Paweł Chmielewski… » więcej 2022-01-18, godz. 09:30 Pożar autobusu MZK na obwodnicy północnej Opola. Nie ma osób poszkodowanych Na styku ulic Luboszyckiej i obwodnicy północnej Opola zapalił się autobus MZK. Według informacji straży pożarnej, pożar komory silnika został ugaszony… » więcej 2022-01-18, godz. 09:15 "Nic o nas bez nas". Dziś protest rolników w związku z szykowanym podziałem ziemi Top Farms [ZDJĘCIA] - Ziemia pod zarządem Skarbu Państwa będzie w naszej ocenie lepiej zarządzana, a pracownicy będą mieć lepsze warunki zatrudnienia - stwierdził w Porannej… » więcej 2022-01-17, godz. 21:30 Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »