Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 07:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Dziś rozpoczynają się matury. W naszym regionie przystąpi do nich 6,5 tysiąca uczniów

Trwają przygotowania do matur [fot. M.Matuszkiewicz]
Trwają przygotowania do matur [fot. M.Matuszkiewicz]
Archiwum: Matury 2020 [fot. Katarzyna Doros]
Archiwum: Matury 2020 [fot. Katarzyna Doros]
Trwają przygotowania do matur [fot. M.Matuszkiewicz]
Trwają przygotowania do matur [fot. M.Matuszkiewicz]
Punktualnie o godzinie 9.00 opolscy maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Łącznie w tym roku będzie ich 8300, z czego 6,5 tysiąca to tegoroczni absolwenci szkół średnich, pozostali to ubiegłoroczni maturzyści, którzy chcą poprawić swój wynik. Na początek czeka ich sprawdzenie wiedzy z języka polskiego. Wszystko będzie przeprowadzone w reżimie sanitarnym.
- Każdy maturzysta musi mieć ze sobą maseczkę, zdezynfekować ręce przed wejściem do szkoły i sali. Rzeczy osobiste musi zostawić w szafkach lub przezroczystych workach - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty.

- Natomiast w porównaniu do ubiegłego roku, to odbywają się one zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Uczniowie, którzy ze względów zdrowotnych lub innych przyczyn nie mogliby uczestniczyć w egzaminie, to mogą przystąpić w terminie dodatkowym. Oczywiście nieobecność musi być uzasadniona.

- Mamy już wszystko przećwiczone z tamtego roku, także wiemy, jak to ma wyglądać. Będzie losowanie numerków i zajmowanie stolików. Jest jednak jedna zmiana - dodaje Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego numer 8 w Opolu.

- Dodatkowo nowy przepis jest taki, że uczeń może przyjść na maturę, nawet jeśli w domu ktoś jest zakażony COVID-19. Jednak on musi być ozdrowieńcem lub być zaszczepionym dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19. To jest takie budujące, bo ci uczniowie chcą przyjść do szkoły i zdać maturę w wyznaczonym terminie.

Dodajmy, że ze względu na zachowanie wymaganego dystansu między ławkami, do pisemnego egzaminu z języka polskiego czy matematyki dyrektorzy musieli przygotować więcej sal, a ministerstwo edukacji zrezygnowało w tym roku z organizacji egzaminów ustnych.
Michał Siek
Lucyna Dzikiewicz-Niski

Wiadomości z regionu

2021-06-17, godz. 07:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wznawia możliwość odwiedzin pacjentów. Zmienią się zasady przyjęć na o… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wznawia możliwość odwiedzin pacjentów. Od 21 czerwca placówka łagodzi zasady przyjęć na oddziały. » więcej 2021-06-16, godz. 20:10 Kluczbork: stypendia dla studentów kierunków medycznych. W zamian trzeba zobowiązać się do pracy w szpitalu Studenci kierunków medycznych mogą ubiegać się o stypendium w programie gminy Kluczbork. Warunkiem jest zobowiązanie się do co najmniej trzech lat pracy… » więcej 2021-06-16, godz. 20:10 IMGW ostrzega! Od czwartku na Opolszczyźnie upały. "Ograniczmy wysiłek fizyczny, pijmy dużo wody" Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałem. » więcej 2021-06-16, godz. 19:45 Raport dnia. W Polsce zmarły 62 zarażone osoby. USK wznawia możliwość odwiedzin pacjentów 12 osób na Opolszczyźnie, a 241 w całej Polsce zaraziło się koronawirusem minionej doby. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (16.06) również o 62… » więcej 2021-06-16, godz. 19:05 Potrącenie 10-latki na rowerze w Paczkowie. Wezwano LPR [AKTUALIZACJA] Na ul. Kościelnej w Paczkowie samochód osobowy potrącił 10-letnią dziewczynkę na rowerze. Na miejscu są służby ratunkowe, w tym 3 zastępy straży po… » więcej 2021-06-16, godz. 18:30 Uczniowie LO nr 1 w Opolu przez pięć dni uczyli się, jak fachowo ratować ludzkie życie Przez pięć dni uczyli się, jak fachowo ratować ludzkie życie. Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu uczestniczyli w kursie, który… » więcej 2021-06-16, godz. 17:40 Zarzut usiłowania zabójstwa usłyszał 63-letni Kazimierz W. po ataku nożem na znajomego podczas libacji Nawet dożywocie grozi 63-letniemu Kazimierzowi W. za usiłowanie zabójstwa w jednej ze wsi gminy Świerczów. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku skierowała akt… » więcej 2021-06-16, godz. 17:15 Druga kapsuła czasu w iglicy zamontowanej na byczyńskim Ratuszu. Konstrukcja spadła z wieży w ubiegłym roku Iglica wróciła na szczyt wieży Ratusza na Rynku w Byczynie. Konstrukcja spadła z wysokości 45 metrów w lutym ubiegłego roku podczas jednej z wichur. » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Po roku przerwy w Opolu rozegrano Mistrzostwa Przedszkolaków w Piłce Nożnej Ponad 80 najmłodszych zawodników wzięło udział w 'Mistrzostwach Przedszkolaków w Piłce Nożnej' w Opolu. To cykliczna impreza organizowana na Miejskim Stadionie… » więcej 2021-06-16, godz. 15:45 Ponad 200 osób skorzystało z mobilnego punktu szczepień w Namysłowie Ponad 200 osób do tej pory zaszczepiło się przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień w Namysłowie. To jedyna taka placówka w regionie. Punkt uruchomiono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »