Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-01, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Czy w okolicach Namysłowa znajduje się się złoto Wrocławia? Może chodzić nawet o 10 ton kosztowności

Pałac w Minkowskiem [fot. PAX / fotopolska.eu / CC BY-SA 3.0]
Pałac w Minkowskiem [fot. PAX / fotopolska.eu / CC BY-SA 3.0]
W pałacu pod Namysłowem może znajdować się złoto ukryte przez hitlerowców. Niebawem mają ruszyć prace poszukiwawcze.
Mowa o miejscowości Minkowskie, gdzie według danych fundacji Śląski Pomost może spoczywać nawet 48 skrzyń wypełnionych kosztownościami. Jej prezes Roman Furmaniak wskazuje, że poszlaki prowadzące na ziemię namysłowską są bardzo obiecujące.

- Żyjemy taką nadzieją, że potwierdzą się nam zapiski z dziennika wojennego, który otrzymaliśmy. Strona niemiecka przekazała te dokumenty już 2008 roku, no ale tutaj droga do tego, abyśmy rozpoczęli prace była bardzo długa - tłumaczy.

Tezę mają uprawdopodobniać także wspomnienia żyjących świadków, w tym strażniczki pałacu z czasów wojny.

Zgromadzone kosztowności miały, według przekazów, pomóc w budowie IV Rzeszy niemieckiej na zgliszczach państwa rządzonego przez nazistów. Kosztowności miały trafić do Minkowskiego ze stolicy Dolnego Śląska.

- Mamy do czynienia z tekstami mówiącymi o 48 skrzyniach, około 10 ton. To jest transport, który wyjechał z Breslau. To depozyty miejscowej ludności, która składała złoto w Reichsbanku - dodaje Roman Furmaniak.

Rozpoczęcie poszukiwań ma nastąpić już w maju. Akcja prowadzona będzie za zgodą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jeśli poszlaki okażą się prawdziwe, skarb stanie się własnością państwa polskiego. Według informacji przekazanych przez fundację, strona niemiecka nie rości sobie do niego żadnych pretensji.
Roman Furmaniak
Roman Furmaniak

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 16:22 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej 2021-06-14, godz. 14:17 Posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej z inicjatywą dla przedsiębiorców Pomoc w odbudowie firmy, rozwiązywanie bieżących problemów i opracowanie planu na najbliższe miesiące - to tylko część zadań, jakie posłowie i senatorowie… » więcej 2021-06-14, godz. 12:29 Wyborcza niedziela w czterech opolskich gminach. Są nowi rajcy Cztery opolskie samorządy mają nowych radnych. To trzy gminy miejskie i jedna wiejska. Wybory uzupełniające odbyły się w Oleśnie, Grodkowie, Białej i … » więcej 2021-06-14, godz. 12:21 Biskup Andrzej Czaja został przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski Biskup Andrzej Czaja obejmie stanowisko przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonano podczas plenarnego zebrania w Kalwarii… » więcej 2021-06-14, godz. 11:30 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 11:14 Wypadek osobówek w Dobrodzieniu na ulicy Oleskiej Dwa osobowe ople zderzyły się w Dobrodzieniu na ulicy Oleskiej, czyli przedłużeniu DW 901. Droga na czas działania służb została zablokowana, natomiast… » więcej 2021-06-14, godz. 10:55 MZ: spada liczba zachorowań na COVID-19 w kraju i regionie. Odnotowano tylko jeden przypadek śmiertelny [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 140 nowych zakażeniach koronawirusem. Na Opolszczyźnie odnotowano 5 zachorowań. » więcej 2021-06-14, godz. 09:50 Silna delegacja opolskiego PiS na kongres krajowy partii. "Na zjeździe były też uchwały programowe" Opolskie Prawo i Sprawiedliwość wybrało 33 delegatów, którzy w lipcu wezmą udział w krajowym kongresie wyborczo-statutowym partii. W weekend odbył się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »