Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-15, 20:45 Autor: Daniel Klimczak

Emeryturę spędzają w... Borucicach. Rozrasta się krasnoludzka wioska [ZDJĘCIA]

Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Wioska krasnoludków w Borucicach [fot. Daniel Klimczak]
Zamiast do śmietnika, mogą otrzymać "drugie życie" w Borucicach. Mowa o plastikowych krasnalach, które jeszcze kilkanaście lat temu stanowiły częstą ozdobę polskich podwórek, czy ogródków.
Figury wyeksponowano w krasnoludzkiej wiosce, leżącej przy wjeździe do wsi. Jak mówi sołtys Borucic Zofia Sawka, pomysł narodził się 4 lata temu.

- Z początku było ich mało, a w tej chwili jest już ponad 30 sztuk. Pomysłodawczynią była moja bratanica Joanna, która mówiła, że ten lasek tak pięknie wygląda i aż się prosi, żeby coś w nim zrobić. I mówiła "może postawmy krasnoludki" - wspomina.

Oprócz krasnali, na skwerze znalazły się też miniaturowe domki, czy narzędzia. Jedna z mieszkanek Borucic Renata Kałużna wskazuje, że w ten sposób odwzorowano zachowania i zawody spotykane wśród ludzi.

- Mamy tu krasnala leśnika, ogrodników, mamy strażaków. To po prostu tak, jak społeczność ludzka żyje, tak również jest to w społeczności krasnali - wyjaśnia.

Inna mieszkanka wsi, Maria Kadłubińska, zauważa z kolei, że krasnale stały się znakiem rozpoznawczym wsi.

- Turyści, kobiety z dziećmi przyjeżdżają, zdjęcia robią, dzieci się bawią. Nie ma takiego człowieka, który by się nie zatrzymał. Tu jest bardzo ładnie i bardzo jesteśmy zadowoleni z tego ogródka - dodaje.

Dodajmy, że w kolejce na umieszczenie w krasnoludzkiej wiosce czekają kolejne figury, które obecnie przechodzą renowację. Część z nich została podarowana przez przyjezdnych, którym spodobała się inicjatywa. Pomysłodawcy liczą, że w przyszłości do wsi trafią kolejne skrzaty. Zainteresowani mogą przywozić je lub wysyłać na adres sołectwa dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy w Lubszy.
Zofia Sawka
Renata Kałużna
Maria Kadłubińska

Wiadomości z regionu

2021-05-08, godz. 11:10 Raport MZ. W kraju 4765 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Opolszczyźnie potwierdzono 165 zachorowań Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 312 osób. Minionej doby wykonano 63 455 test… » więcej 2021-05-08, godz. 10:45 Nowy gatunek prehistorycznego gada odnaleziony w Kocurach koło Dobrodzienia Skamieniałości kręgowców sprzed około 210 mln lat, w tym ryb dwudysznych, żółwi i nowego gatunku aetozaura - prehistorycznego gada przypominającego dzisiejsze… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 "Na razie wszyscy się cieszą z sytuacji, która jest, czyli że turystyka powoli jest odmrażana". Hotele wznawiają… W porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mówił o wznowieniu od dziś (8.05) działalności hoteli… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 Za dwa miesiące zakończy się remont DW 454 w Ziemiełowicach. "Przy obecnej pogodzie roboty powinny być prowadzone… 2 lipca zakończy się przebudowa drogi w Ziemiełowicach. Obecnie ten prawie 3-kilometrowy fragment DW 454 między Jastrzębiem a Ziemiełowicami jest wyłączony… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 Opole: ponad 100 dzieci może nie dostać się do przedszkoli. W placówkach brakuje miejsc W opolskich przedszkolach zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Już teraz wiadomo, że w tym roku nie wszystkie dzieci dostaną się do placówki. Obecnie… » więcej 2021-05-08, godz. 08:00 Gdzie można, budują ścieżki asfaltowe, a gdzie się nie da, ze specjalnej kostki przyjaznej rowerzystom Trwa budowa ścieżek rowerowych w Gogolinie. Obecnie powstają 4 takie trakty. Trzy z nich będą asfaltowe, co ułatwia jazdę na rowerze, rolkach czy poruszanie… » więcej 2021-05-08, godz. 07:45 12 mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu czeka na lokatorów. Najpierw jednak muszą je wyremontować Gmina Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła właśnie kolejną procedurę wynajmu mieszkań do remontu, a skorzystać mogą np. mieszkańcy, którzy szukają dla siebie… » więcej 2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »