Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-29, 20:12 Autor: Daniel Klimczak

Brzeskie zabytki będą podświetlone po zmroku. W tym roku iluminacji doczeka się magistrat i ratusz

Urząd Miejski w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Montaż iluminacji na budynku magistratu [fot. UM Brzeg]
Montaż iluminacji na budynku magistratu [fot. UM Brzeg]
Montaż iluminacji na budynku magistratu [fot. UM Brzeg]
Montaż iluminacji na budynku magistratu [fot. UM Brzeg]
Kolejne brzeskie zabytki będą lepiej prezentować się po zmroku. Obecnie trwa montaż iluminacji magistratu. Podobne rozwiązanie podkreśli także walory architektoniczne miejscowego ratusza.
Obie instalacje to element umowy ze spółką Tauron Nowe Technologie, na mocy której firma zapewnia między innymi bieżącą konserwację ulicznych lamp. Teraz przyszedł czas na podświetlenie części budynków użyteczności publicznej. Jak mówi powiatowy konserwator zabytków Radosław Preis, iluminacja zwiększy estetykę tych obiektów.

- Ona ma podkreślić całą bryłę budynku, ale także poszczególne jego elementy. Tutaj mamy kilka rodzajów lamp, te ogólne, które doświetlają nam ściany, czy tak jak w przypadku budynku ratusza wieżę, bo też będzie ten element mocno zaakcentowany. Mamy także pewne lampy, które mają podkreślić punktowo szczególne miejsca budynku - wyjaśnia.

W przypadku urzędu miejskiego podkreślone w ten sposób zostaną głównie okna. W dalszej przyszłości planowane jest również odnowienie elewacji budynku. Z kolei w wyremontowanym niedawno ratuszu miasto chce wyeksponować przy użyciu światła także balustrady i portale.

Montaż iluminacji ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że podobne systemy wyeksponują także walory innych zabytkowych budowli w mieście. Wśród nich mają szansę znaleźć się kościoły pod wezwaniem św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego, a także Zamek Piastów Śląskich. Część z nich jest już co prawda podświetlana po zmroku, jednak nowe instalacje pozwoliłyby uzyskać znacznie ciekawsze efekty.
Radosław Preis

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 17:00 Polska Cerekiew: po tym, jak woda wlała się do sali ślubów, gmina chce wybudować zadaszenie dziedzińca starego p… Zabytkowemu pałacowi w Polskiej Cerekwi zagraża woda. Nie chodzi o lokalne podtopienia, ale wody opadowe. Zbudowany na planie kwadratu budynek ma otwarty dziedziniec… » więcej 2021-07-26, godz. 16:30 Kąpielisko w Lewinie Brzeskim znów otwarte. Poziom drobnoustrojów w wodzie wrócił do bezpiecznego poziomu Kąpielisko w Lewinie Brzeskim ponownie otwarte. Ostatnie badanie jakości wody wykazało, że spełnia ona wszystkie parametry niezbędne do bezpiecznej kąp… » więcej 2021-07-26, godz. 15:33 Nietypowa kolizja na Krapkowickiej w Opolu. Kamper uderzył w wiadukt kolejowy Dziś (26.07) około 13.35 na ulicy Krapkowickiej 65-letni kierujący nowym kamperem próbował przejechać pod wiaduktem kolejowym. » więcej 2021-07-26, godz. 14:38 Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd" Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie… » więcej 2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »