Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-16, 09:56 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Mechnicy ma powstać modułowe przedszkole z klubem malucha

Wizualizacja modułowego przedszkola w Mechnicy [fot. archiwum UG Reńska Wieś]
Wizualizacja modułowego przedszkola w Mechnicy [fot. archiwum UG Reńska Wieś]
W ciągu kilku miesięcy ma zostać wybudowane przedszkole w Mechnicy. Budynek może powstać w tak szybkim tempie, bo zastosowana zostanie nietypowa technologia budowy. Dokumentacja była gotowa pod koniec ubiegłego roku, teraz urząd gminy w Reńskiej Wsi czeka na pozwolenie budowlane.
- Będzie to zupełnie nowy budynek, w którym znajdzie się przedszkole wraz z klubem malucha – mówi Tomasz Kandziora, wójt Reńskiej Wsi. - Technologia umożliwia w kilka miesięcy wybudowanie tego obiektu. Jest to technologia polegająca na budowie przedszkola z elementów gotowych, prefabrykowanych, można powiedzieć, że niejako budowane z klocków. Będzie to przedszkole całkowicie pasywne, energooszczędne, które będzie wytwarzało prąd z paneli fotowoltaicznych.

Budynek ma być ogrzewany pompami ciepła, będzie także odzysk ciepła dzięki rekuperacji. Nowe przedszkole ma stanąć tuż obok starego. - To przebudowany dawny dom mieszkalny, który jest w bardzo złym stanie technicznym – mówi Tomasz Kandziora. - Pierwotny planów mówił o tym, żeby zburzyć ten budynek starego przedszkola i powiększyć przestrzeń wokół nowego. Ale są też głosy, które mówią, żeby ten budynek zostać i spróbować poszukać środków na dostosowanie go do jakiś celów społecznych, w formie np. klubu seniora.

Zgodnie z planami, przedszkole ma zacząć działać jesienią. Dopiero po przenosinach dzieci do nowego obiektu będą podejmowane prace budowlane lub rozbiórkowe w starym budynku.
Tomasz Kandziora (część 1)
Tomasz Kandziora (część 2)

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »