Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-27, 08:46 Autor: Agnieszka Pospiszyl

76. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jednym z ocalałych jest 83-letni Grzegorz Tomaszewski z Głuchołaz

Grzegorz Tomaszewski [fot. A. Pospiszyl]
Grzegorz Tomaszewski [fot. A. Pospiszyl]
76 lat temu żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego wyzwolili niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz Birkenau. Otwarcia bram doczekało ok. 7 tysięcy więźniów. Później wolność odzyskało kolejnych 500 znajdujących się w podobozach KL Auschwitz, m.in. w obozie Blechhammer, w dzisiejszym Kędzierzynie-Koźlu.
Tegoroczne obchody rocznicy wyzwolenia obozów koncentrują się na losie dzieci, które tam trafiły. W Auschwitz zamordowano ok. 200 tysięcy dzieci. Wyzwolenia doczekało nieco ponad 700. Wśród nich był 83-letni Grzegorz Tomaszewski mieszkający w Głuchołazach, który do obozu trafił jako 5-latek.

- Załadowali nas do bydlęcych wagonów. Tak jechaliśmy około 2 dni. Psy szczekały. Brzezinka-Birkenau była cała oświetlona. Gdy wysiedliśmy z tego wagonu, dzieci na odrębną rampę wzięli. Starsi byli przeznaczeni od razu do roboty. My, dzieci z matką, szliśmy do razu do krematorium. Teraz to wiem, przedtem nie wiedziałem. Mówili, że idziemy do łaźni – opowiada Grzegorz Tomaszewski.

Grzegorz Tomaszewski uniknął śmierci, ponieważ nazistom tego dnia skończyły się zapasy cyklonu B służącego do zagazowywania ludzi.

Tegoroczne uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz z powodu pandemii odbędą się w formie wirtualnej. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 16:00. Transmisja będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze.
Grzegorz Tomaszewski

Wiadomości z regionu

2021-02-24, godz. 18:30 Malowanie ławek i praca przy zieleni. Dłużnicy kluczborskiej spółdzielni mogą odpracować zaległości Możliwość odpracowania długu daje swoim mieszkańcom Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w Kluczborku. » więcej 2021-02-24, godz. 17:00 "Będziemy musieli być w tych trudnych czasach kreatywni". Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła nową kadencję Wzrost bezrobocia, spadek liczb ofert pracy i niepewność gospodarcza - między innymi z takimi problemami będzie musiała zmierzyć się Wojewódzka Rada Rynku… » więcej 2021-02-24, godz. 15:49 "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza." Usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczkami. W jednym województwie… - Średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tysięcy. Nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych… » więcej 2021-02-24, godz. 15:45 Śmiertelne potrącenie pieszej na terenie RSP Koperniki. Z pierwszych ustaleń wynika, że za kierownicą auta siedziała… Dziś (24.04) kilka minut przed 14.00 na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kopernikach, w powiecie nyskim, samochód osobowy potrącił kobietę. » więcej 2021-02-24, godz. 15:30 Opolanie chcą kupować żywność od lokalnych producentów. Sklep "Stragany Opolskie" jest chętnie odwiedzany Sklep z lokalną żywnością w stolicy regiony cieszy się coraz większą popularnością. 'Stragany Opolskie' są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców… » więcej 2021-02-24, godz. 14:52 "Pobożni" złodzieje okradli myjnię we Włodzieninie [FILM] Policja w Głubczycach poszukuje dwóch mężczyzn, którzy okradli stację benzynową we Włodzieninie. Właściciel myjni wycenił straty na ponad 5 tys. złotych… » więcej 2021-02-24, godz. 14:01 Plecak pozostawiony na tafli lodu postawił na nogi 20 strażaków i policję. Na szczęście nikt nie potrzebował po… Około 20 strażaków brało udział w akcji na zamarzniętym stawie na pograniczu powiatów nyskiego i brzeskiego. Powodem interwencji był znaleziony na tafli… » więcej 2021-02-24, godz. 13:59 Jeszcze na początku marca będą utrudnienia w ruchu w Sosnówce na DK 46 Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień na tzw. bypassie w Sosnówce. To miejsce, gdzie jesienią tego roku poprzez budowany zjazd obwodnica Niemodlina połączy… » więcej 2021-02-24, godz. 13:47 Głuchołaski szpital przejdzie remont. Budynek zostanie docieplony, wymieniona też będzie instalacja grzewcza Budynek szpitala SPZOZ przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Głuchołazach doczeka się sporego remontu. Władze powiatu chcą zmodernizować przestarzałą… » więcej 2021-02-24, godz. 13:00 Brzeg nie powinien obawiać się powtórki z października. Części miasta realnie groziła wówczas powódź. "Obecna… Mieszkańcy Brzegu nie powinni obawiać się powtórki zagrożenia powodziowego z października ubiegłego roku. Wówczas istniało ryzyko, że woda zaleje część… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »