Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-22, 07:15 Autor: Daniel Klimczak

Nyska PWSZ jedyną uczelnią w kraju z takim certyfikatem. Chodzi m.in. o wpływ na środowisko

Budynek Collegium Artium nyskiej PWSZ [fot. PWSZ Nysa]
Budynek Collegium Artium nyskiej PWSZ [fot. PWSZ Nysa]
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych uczelni w Europie, otrzymała certyfikat potwierdzający wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Energią.
To kolejny krok w realizacji strategii zakładającej dążenie do roli regionalnego lidera pod względem rozwoju gospodarczego i społecznego. Starania o przyznanie certyfikatu trwały kilka miesięcy i jednym z ich głównych założeń jest zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Rektor nyskiej PWSZ prof. Przemysław Malinowski wskazuje, że w ciągu najbliższych miesięcy instytucja zacznie odczuwać realne korzyści z wprowadzanych zmian.

- Zarówno na tej najbardziej przyziemnej kwestii, jaką są korzyści finansowe, bo te wszystkie działania, które mamy w programie, mają prowadzić między innymi do obniżenia kosztów funkcjonowania. Ale drugie to postrzeganie uczelni jako tej marki, która się wpisuje w ogólnoświatowe trendy zrównoważonego rozwoju, czy budowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym największym wyzwaniem, przed którym stoi teraz Europa to budowanie tego zielonego ładu - wyjaśnia.

Jednym z założeń związanych z wdrażanym systemem jest budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach uczelni. Ponadto instytucja ta chce zmniejszać swoje zapotrzebowanie na energię, między innymi poprzez wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań czy poprawę świadomości w tym zakresie, zarówno wśród pracowników i studentów, jak i osób niezwiązanych z uczelnią.
prof. Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2021-03-08, godz. 17:25 Winda osunęła się z 30 metrów, a pracownik przeżył. Winna stara zasada podczas pracy "Jakoś to będzie" Brak zabezpieczeń i niewłaściwa organizacja pracy - to główne przyczyny wypadku przy remoncie windy w jednym z bloków przy ulicy Hubala w Opolu. Wracamy… » więcej 2021-03-08, godz. 16:30 17-latek z Opola nie stanie przed sądem za używanie megafonu podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Opolski sąd nie zajmie się sprawą 17-letniego Kacpra Lubiewskiego, który brał udział 9 grudnia w proteście 'Spacer dla przyszłości'. Zdaniem policji… » więcej 2021-03-08, godz. 16:19 Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych zagrała z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dla podopiecznych hospicjum… W opolskim hospicjum Betania ruszyła ogólnopolska kampania 'Pola nadziei'. W ramach wydarzenia i jednocześnie przypadającego Międzynarodowego Dnia Kobiet… » więcej 2021-03-08, godz. 16:15 "Pandemia jest nieobliczalna i nieprzewidywalna". Violetta Porowska o roku z koronawirusem - Wiele osób nie wierzyło, jak poważny jest ten wirus, że może się wydarzyć coś tak ogromnego na skalę światową jak pandemia - stwierdziła w Południowej… » więcej 2021-03-08, godz. 14:50 Grypa ptaków w powiecie głubczyckim. Padło 80 sztuk drobiu W jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Równe w powiecie głubczyckim wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Padło około 80 sztuk drobiu… » więcej 2021-03-08, godz. 14:07 Zamiast warunkowego umorzenia postępowania będzie rozprawa. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Opolu ws. Moniki… Nie doszło do warunkowego umorzenia postępowania w sprawie rzekomego plagiatu, jakiego miała dopuścić się była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Monika… » więcej 2021-03-08, godz. 14:00 Dwaj bracia pobili znajomego. Użyli pałki teleskopowej i maczety Do pobicia miało dojść 3 marca w mieszkaniu w Opolu. O zdarzeniu funkcjonariuszy zawiadomiła kobieta, która po powrocie do mieszkania znalazła leżącego… » więcej 2021-03-08, godz. 13:15 Panowie pamiętają o Dniu Kobiet. Ruch na stoiskach z kwiatami od samego rana Róże, tulipany i frezje. To najczęściej wybierane przez mężczyzn kwiaty z okazji - oczywiście Dnia Kobiet. Panowie od wczesnych godzin ustawiają się w… » więcej 2021-03-08, godz. 12:00 Mieli w samochodzie prawie 400 gramów marihuany. Wpadli podczas kontroli drogowej Namysłowscy policjanci zatrzymali 3 mieszkańców powiatu kluczborskiego. Mężczyźni podejrzani są o posiadanie znacznej ilości narkotyków. W samochodzie… » więcej 2021-03-08, godz. 12:00 Opolski NFZ zachęca dzisiaj panie do zrobienia sobie prezentu i udania się na badania profilaktyczne Różowe balony, wstążki oraz ulotki w placówkach administracyjnych - takim symbolami opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina dzisiaj (08.03)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »