Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-16, 22:00 Autor: Daniel Klimczak

Raport dnia: ponad 220 nowych zachorowań i 3 ofiary śmiertelne w regionie. Będą zmiany w programie szczepień

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Testy na obecność koronawirusa wykonane u 221 mieszkańców Opolszczyzny dały w ciągu minionej doby pozytywny wynik. W regionie zmarły też 3 kolejne osoby zakażone patogenem z Chin.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, koronawirus przyczynił się do śmierci mieszkańców powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego, namysłowskiego i prudnickiego. Każda z tych osób zmagała się jednocześnie z innymi schorzeniami.

Z kolei wśród nowo zakażonych, największą, bo 54-osobową grupę stanowią mieszkańcy powiatu nyskiego. Poza tym, 29 zachorowań przybyło w Opolu, 21 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, 20 w opolskim, 19 w głubczyckim, 17 w prudnickim, 16 w brzeskim, 13 w strzeleckim, 11 w oleskim, 10 w kluczborskim, 9 w krapkowickim i 2 w namysłowskim.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym tygodniu wykorzystane do szczepienia pacjentów z grupy zero. To reakcja na zapowiadane ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Nie zmieni się pierwsza część planu - 50 tysięcy dawek zostanie przewiezionych do punktów w celu wykonania drugiego szczepienia, 120 tysięcy dawek trafi natomiast do domów pomocy społecznej na pierwsze szczepienie. Jak jednak zapewniono, wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą, dostaną także drugą dawkę szczepionki.

W regionie od kilku dni utrzymują się ujemne temperatury i śnieg. Okazję tę wykorzystują narciarze biegowi, którzy nie muszą martwić się obostrzeniami związanymi z pandemią, gdyż w przeciwieństwie do stoków narciarskich, trasy biegowe nadal pozostają otwarte. Jedyne na Opolszczyźnie trasy wpisane do sieci szlaków turystycznych znajdują się w okolicy Głuchołaz. Właściwa grubość pokrywy śnieżnej pozwoliła na prace ratraka, który utwardził trasy i zaznaczył na nich specjalne tory.

Ujemne temperatury nie przeszkodziły uczestnikom dzisiejszego "Biegu z gołym torsem" w Kędzierzynie-Koźlu. Impreza przeznaczona była dla wszystkich chętnych, którzy chcieli poprawić swoją odporność i zahartować organizm. Jej kolejna edycja ma odbyć się za tydzień.

Pandemia zmieni, ale nie przekreśli organizacji corocznego wodzenia niedźwiedzia w podopolskich Górkach. Zamiast wspólnego korowodu i tańca z misiem, w tym roku organizatorzy ograniczą się do przejazdu postaci przez wieś, co ma odgonić smutki i troski mieszkańców. Wydarzenie zaplanowano na początek lutego.

Kluczborski magistrat aktualizuje opracowywane corocznie kalendarium imprez kulturalnych. Urzędnicy zapytali działające w gminie instytucje, czy planowane przez nie wcześniej imprezy nie zostaną odwołane bądź przełożone ze względu na pandemię. Okazuje się, że w kalendarium jest około stu przedsięwzięć, choć w poprzednich latach było ich niemal dwa razy więcej. Aktualną listę planowanych na ten rok wydarzeń można przeczytać w wersji elektronicznej na stronie gminy lub w formie papierowej, która dostępna jest w biurze promocji tamtejszego urzędu miejskiego.

W ciągu ostatniej doby w kraju przybyło 7 412 potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w tym czasie zmarło też 369 osób zakażonych patogenem z Chin. 300 z nich zmagało się z chorobami współistniejącymi.

Jak podaje resort, aktualnie w szpitalach w kraju zajętych jest 15 887 spośród 31 176 łóżek przeznaczonych dla chorych na koronawirusa. 1 608 z nich wymaga podłączenia do respiratora.

W całej Polsce kwarantanną objętych jest aktualnie 172 827 osób. Od początku pandemii pozytywny wynik testu na koronawirusa odnotowano u 1 429 612 osób. 1 173 087 z nich udało się dotąd pokonać chorobę a 33 213 zmarło. Do tej pory udało się też zaaplikować szczepionkę 436 963 osobom.

Wiadomości z regionu

2021-03-02, godz. 21:00 Przed nami mglista noc i poranek. Jest ostrzeżenie IMGW informuje o możliwym zjawisku silnej mgły w regionie. Ostrzeżenie dotyczy całego województwa opolskiego. » więcej 2021-03-02, godz. 20:45 Raport dnia: 90 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 8 mieszkańców Opolszczyzny 90 zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (02.03) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało… » więcej 2021-03-02, godz. 20:21 Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" obchodzi piąte urodziny Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu' świętuje piąte urodziny. W tym czasie placówka dwa razy zmieniała lokalizację na większą. Z zajęć i… » więcej 2021-03-02, godz. 19:15 Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Tym razem w wersji zdalnej Za nami VII edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych… » więcej 2021-03-02, godz. 18:30 Kolejna osoba zamieszana w napad na nyskiego jubilera trafiła do aresztu. To już 4. zatrzymanie w tej sprawie Kolejna osoba zamieszana w napad na salon jubilerski w Nysie wpadła w ręce policji. Tym razem za kratki trafił 43-letni mężczyzna. » więcej 2021-03-02, godz. 18:11 Funkcjonariusze KAS ślubowali na sztandar w nowej siedzibie Nową siedzibę ma Opolski Urząd Celno-Skarbowy przy ulicy Grunwaldzkiej 42 w Opolu. » więcej 2021-03-02, godz. 17:15 Dwie fermy drobiu w strefie zagrożenia grypą ptaków w gminie Łambinowice. Przeżywalność wirusa to minimum 30 dni Wirus grypy ptaków H5N8 wykryty u martwego łabędzia w okolicach Piątkowic nie przenosi się na ludzi. Ale konieczne jest zabezpieczenie drobiu. » więcej 2021-03-02, godz. 17:00 Opolska policja wyjaśni czy w Urzędzie Miasta Opola doszło do szarpaniny między ochroniarzem i petentem Chodzi o zdarzenie ze środy (24.02), kiedy jeden z mężczyzn miał sprzeciwić się obowiązującym procedurom sanitarnym i wejść na teren urzędu. Amatorskie… » więcej 2021-03-02, godz. 16:31 Wypadek na krajowej 46 Opole - Nysa [AKTUALIZACJA] W Dąbrowie pod Opolem w ciągu DK 46 zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2021-03-02, godz. 16:15 "Finalnie nasze działanie będzie korzystne dla środowiska". Kolej odpowiada w sprawie wycinki drzew na wyspie Pasie… - Podczas prac inwestycyjnych ingerencja w otoczenie jest maksymalnie ograniczana - tak Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, odpowiada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »