Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-18, 15:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Za dwa lata pojedziemy obwodnicą Olesna. Będzie to pierwsza na Opolszczyźnie droga ekspresowa. "Ma skomunikować północną część Opolszczyzny z centralną Polską"

Rozpoczyna się budowa obwodnicy Olesna
Rozpoczyna się budowa obwodnicy Olesna i zarazem pierwszej drogi ekspresowej na Opolszczyźnie. To droga, która wyprowadzi samochody z centrum miasta, a ponadto usprawni ruch w kierunku Warszawy i Koszalina. Trasa będzie miała 25 kilometrów długości i ominie Olesno od strony północno-wschodniej. Dzisiaj (18.12) wojewoda opolski Adrian Czubak wydał Zgodę na Realizacje Inwestycji Drogowej, co daje zielone światło do rozpoczęcia prac.
- To jest 731 mln złotych, które zagwarantowano na tę inwestycje - zapewnił wojewoda.

- Decyzja ZRiD oznacza rozpoczęcie prac - mówi Grzegorz Górski, dyrektor kontraktu w firmie Mirbud. - Biuro budowy w Oleśnie mamy uruchomione od kwietnia bieżącego roku, natomiast przekazanie terenu nastąpi w przyszły wtorek, czyli niezwłocznie rozpoczynamy od prac przygotowawczych.

Po zakończeniu trasa będzie miała po dwa pasy w każda stronę i wejdzie do systemu dróg ekspresowych.

Rafał Pydych, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu tłumaczy, że nowa droga rozpocznie się w miejscowości Kolonia Ciarka przy DK 11, a następnie ominie Olesno od strony północno-wschodniej i połączy się z drogą wojewódzką 487 na wysokości Radłowa i zakończy swój bieg na granicy województwa śląskiego. - Na DK 11 powstanie rondo, potem droga ominie Wojciechów, Stare Olesno, Olesno czy Łomnicę.

Dyrektor GDDKiA w Opolu dodał, że obwodnica ma skomunikować północną część Opolszczyzny z centralną Polską. Poprzez węzeł i skrzyżowanie trasy S8 z drogą S11 w Kępnie kierowcy będą mogli dotrzeć do Warszawy albo wybrać drogę w kierunku Poznania, a następnie Koszalina i Kołobrzegu.

Według planu na DK 11 w miejscowości Ciarka powstanie rondo, a przy DW 487 węzeł łączący obwodnicę z tą trasą wojewódzką

Obwodnica Olesna zakłada budowę dwóch wiaduktów nad liniami kolejowymi. - Każdy z nich będzie miał po 70 metrów długości - zaznaczył dyrektor kontraktu. - W szczytowym sezonie planujemy, że na placu budowy będzie pracowało 600 osób.

W sumie na trasie o nawierzchni asfaltowej powstaną 24 obiekty inżynierskie, z czego 16 z nich będzie posiadało przejścia dla zwierząt. Wybudowanych zostanie także około 900 metrów barier energochłonnych.

Na północy Opolszczyzny to kolejna, po obwodnicy Praszki inwestycja, która rozpoczyna się pod koniec tego roku, a ma zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 roku. Inwestycje różnią się co do zakresu prac i długości. Obwodnica Praszki będzie miała 13 kilometrów długości i będzie drogą jednojezdniową, natomiast obwodnica Olesna to 25 kilometrów. Ponadto droga będzie budowana według standardów dróg ekspresowych z szerszym poboczem niż to ma miejsce chociażby w przypadku obwodnicy Nysy.

Termin zakończenia tej inwestycji to 20 listopada 2022 i dzisiaj nic nie wskazuje, żebyśmy nie skończyli jej zgodnie z warunkami kontraktu - zapewnia wykonawca.
Obwodnica Olesna

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »