Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-17, 14:51 Autor: Monika Matuszkiewicz

Urząd wojewódzki zrealizował 8 projektów w ramach programu "Niepodległa". W ich realizację włączyło się Radio Opole

Urząd wojewódzki zrealizował 8 projektów w ramach programu "Niepodległa". W ich realizację włączyło się Radio Opole
Spotkania z żywą historią, czyli audycje radiowe dla dzieci i młodzieży, ścieżki pamięci narodowej czy Od(r)ą do Wolności - to tylko część projektów, jakie zostały zrealizowane przez Opolski Urząd Wojewódzki w ramach rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa". Łącznie zrealizowano ich już sześć, a w planie są kolejne dwa. Ich koszt to ponad 571 tysięcy złotych. Radio Opole także włączyło się w akcję poprzez stworzenie 6 audycji "Tak było naprawdę" oraz reportażu "Ścieżki do niepodległości", którego autorem był Krzysztof Dobrowolski.
- Dwa nowe projekty to "Skrzydła w pancerzach. Gwiazdy nad głową", a drugi to "Podrzucane słowa, przerzucane słowa". Pierwszy z nich to komiks, a drugi to sztuka teatralna - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski.

- Jest to seria komiksów. W ramach uznania stulecia Bitwy Warszawskiej i wszystkich rocznic Powstań Śląskich. Drugi projekt to powrót do tego, co jest podstawą kultury i bezpośredniego kontaktu widza z żywą historią. Mowa o przedstawieniu teatralnym "Podrzucane słowa, przerzucane słowa". To historia powstańców w teatrze telewizji.

- W tym spektaklu przedstawione są dwie historie. Pierwsza z nich dotyczy pobytu powstańców warszawskich w Lamsdorf, w Stalagu 344 w czasie II wojny światowej - dodaje Violetta Rezler-Wasilewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Jest to wątek, który chcieliśmy dodatkowo pokazać szerokiemu gronu publiczności. To nie jedyny wątek, jest jeszcze jeden związany z powstańcami, ale już śląskimi. Wspólna jest figura powstańca oraz miejsce, czyli Lamsdorf. Ukazany jest czas powstań śląskich i pobyt powstańców na terenie poligonu oraz likwidowanych obozów pojenieckich po I wojnie światowej.

Seria komiksów "Skrzydła w pancerzach. Gwiazdy nad głową" dotycząca stulecia Bitwy Warszawskiej oraz powstań śląskich dostępne będą pod koniec roku w formie elektronicznej oraz audiobooków. Nagrania realizowane były w Radiu Opole.

- Treść komiksu pierwszego to jest opowieść o Bitwie Warszawskiej. W bardzo sentymentalny sposób pokazujący też nasz region, nasze miasto i całe nasze województwo. Ukazuje młodych ludzi, którzy zmagają się z pandemią, a w tle mają wydarzenia, które rozgrywały się 100 lat temu - podkreśla Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

- To było świetne przedsięwzięcie i wiele nauczyłem się od młodzieży - mówi Krzysztof Dobrowolski, autor reportaży w Radiu Opole. - Rejestrowali historię z jednego miejsca, ale dzieje różnych ludzi, którzy pojawili się tutaj po 1945 roku. Opowiadają o gehennie, którą wtedy przeżyli i mogę spokojnie powiedzieć, że to ja nauczyłem się wiele od nich. Poniekąd im zazdroszczę.

Radio Opole od początku trwania programu jest partnerem medialnym.
Adrian Czubak
Violetta Rezler-Wasilewska
Dariusz Byczkowski
Krzysztof Dobrowolski
Konferencja ws. rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja ws. rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja ws. rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja ws. rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja ws. rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja ws. rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" [fot. Marcin Boczek]

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »