Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-11, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Dr Zenon Brzoza z USK w Opolu jedynym Polakiem w międzynarodowym gronie ekspertów zajmujących się alergologią

Dr Zenon Brzoza [fot. Katarzyna Doros]
Dr Zenon Brzoza [fot. Katarzyna Doros]
Dr Zenon Brzoza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako jedyny Polak znalazł się w międzynarodowym gronie ekspertów pracujących nad nowymi metodami leczenia pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego. Na co dzień jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Pododdziału Chorób Wewnętrznych i Alergologii w opolskim USK.
- Jako grono eksperckie przygotowujemy wytyczne do diagnostyki i terapii. Mówimy o pokrzywce i obrzęku naczynioruchowym, czyli dolegliwościach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, ale powodują poważne problemy w codziennym funkcjonowaniu - mówi dr Zenon Brzoza.

- Przede wszystkim ze względu na zmiany skórne, które mogą się pojawiać często w odkrytych częściach ciała, co powoduje duży dyskomfort, równocześnie tym dolegliwościom towarzyszy bardzo silny świąd. Często ten świąd to jest największy problem dla pacjenta. Współczesna medycyna niestety z tymi dolegliwościami i z tą chorobą radzi sobie dosyć kiepsko. Wynika to z faktu, że my stosunkowo niewiele wiemy o przyczynie tych chorób, a co za tym idzie równocześnie nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie je leczyć. Nasze możliwości obecnie się poprawiły, wchodzą nowe leki m.in. prowadzony jest obecnie program ministerialny leczenia tych chorób, w którym nasz ośrodek także uczestniczy.

Tym samym lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu są w stanie pomóc pacjentom w większym stopniu niż jeszcze było to nie tak dawno. - Prowadzone ostatnio badania epidemiologiczne wskazują, że pacjentów, którzy przewlekle mają problem z pokrzywką, jest coraz więcej - dodaje Zenon Brzoza.

- Dużo pacjentów zgłasza się, żeby sprawdzić czy są uczuleni, czy są alergikami, ponieważ jest to w tej chwili jakby choroba XXI wieku, ze względu na to, że mamy tak zanieczyszczone nasze środowisko, mamy duże pylenie różnych roślin, mamy kontakt z dużą ilością związków chemicznych w postaci kosmetyków, chemii domowej. Pokarmy są pryskane i przetwarzane, dlatego nasz układ immunologiczny daje taką odpowiedź w postaci alergii - mówi Ewa Gawrylak Dryja, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej USK w Opolu.

Na początku grudnia dr Zenon Brzoza uczestniczył w Berlinie w organizowanej co cztery lata konferencji „Urticaria Guidelines 2020” poświęconej wypracowaniu przez międzynarodowy zespół ekspertów nowych wytycznych diagnostycznych i terapeutycznych. Dokument, który udało się stworzyć, zostanie opublikowany w jednym z najwyżej pozycjonowanych na świecie czasopism z dziedziny alergologii i immunologii.
Zenon Brzoza
Ewa Gawrylak Dryja

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 20:48 Zmarł prof. Stanisław Senft, były dyrektor Instytutu Śląskiego, naukowiec, znawca historii Śląska Nie żyje dr hab. Stanisław Senft, profesor Instytutu Śląskiego i Politechniki Opolskiej - informuje na stronie Instytut Śląski. » więcej 2021-04-19, godz. 20:45 Raport dnia. Ponad 7 tysięcy nowych infekcji, w tym prawie 200 na Opolszczyźnie. Ruszył pierwszy w regionie punkt szczepień… 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 194 nowe infekcje potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 282 nowych zakażeniach… » więcej 2021-04-19, godz. 20:00 Zarząd województwa opolskiego przyznał więcej pieniędzy na budowę centrum przesiadkowego Opole-Główne. Jest też… Dodatkowe milion 400 tysięcy złotych na budowę centrum przesiadkowego Opole Główne oraz milion 700 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych - to najnowsze… » więcej 2021-04-19, godz. 19:45 Ciężarówka w usterkami zatrzymana na DK 45 w Nowej Cerekwi Pęknięta tarcza hamulcowa i podłączony emulator AdBlue to nieprawidłowości, które inspektorzy transportu stwierdzili u słoweńskiego przewoźnika. » więcej 2021-04-19, godz. 18:30 Młoda Lewica zachęca do zbiórki wody mineralnej dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Młoda Lewica organizuje zbiórkę wody mineralnej dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej 2021-04-19, godz. 18:30 Mieszkańcy regionu szczepią się w nowym punkcie na opolskim lodowisku [FILM] Trwają szczepienia w pierwszym uruchomionym na opolskim lodowisku punkcie szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Mieszkańcy regionu, którzy już przyjęli… » więcej 2021-04-19, godz. 17:58 Gwałciciel psa spędzi w więzieniu mniej czasu. Skuteczna apelacja, ale oskarżyciel posiłkowy i tak jest zadowolony… Sąd Okręgowy w Opolu skrócił o dwa lata wyrok bezwzględnego więzienia dla Jarosława G. za wielokrotne gwałcenie swojego psa i znęcanie się nad nim. » więcej 2021-04-19, godz. 17:49 Na DK 46 we Frydrychowie wprowadzono ruch wahadłowy. Przyczyną wypadek, w którym są osoby ranne 3 osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. To skutek wypadku, do jakiego doszło na DK 46 Nysa - Paczków. Przed godziną siedemnastą na odcinku między Frydrychowem… » więcej 2021-04-19, godz. 17:45 Sytuacja w opolskich szpitalach jest pod kontrolą. "Cały czas utrzymujemy bezpieczny zapas łóżek dla pacjentów z… Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (19.04) 194 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby. Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zapewnia, że zajętość… » więcej 2021-04-19, godz. 17:15 "Może wywołać niepotrzebne kontrowersje". Radni, którzy głosowali przeciwko tablicy na pomniku w Głogówku wydali… Nie milkną komentarze po decyzji radnych Głogówka, między innymi z Mniejszości Niemieckiej, którzy nie zgodzili się na umieszczenie tablicy pamiątkowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »