Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-22, 18:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Koronawirus przyczyną rosnącej absencji nauczycieli. Uderza to w finanse gmin i powiatów

Zamknięta szkoła podstawowa [fot. Katarzyna Doros]
Zamknięta szkoła podstawowa [fot. Katarzyna Doros]
Nagminne stają się zwolnienia lekarskie nauczycieli oraz brane przez nich urlopy na poratowanie zdrowia. Pograsza to sytuację finansową samorządów lokalnych, które zmuszone są dokładać krocie do utrzymania szkolnictwa. Na jego funkcjonowanie gminy i powiaty otrzymują subwencję oświatową od państwa, która jest znacząco niewystarczająca.
- W środowisku nauczycielskim jest duży niepokój – powiedział w Samorządowej Loży Radiowej burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński. – Pracownicy oświaty uciekają na urlopy dla poratowania zdrowia, na L-4, co jest związane z "kowidem". Ma katar większy, mniejszy, idzie na zwolnienie lekarskie. Sytuacja jest taka, że na 240 etatów w naszych szkołach mamy ponad 60 na L-4. Do tego dziewięć etatów na urlopach rocznych, na poratowanie zdrowia. To jaka firma wytrzyma taką absencję pracowników?

Absencja nauczycieli wymusza ich zastępstwa, co generuje gminom i powiatom dodatkowe koszty związane z wydatkami na szkolnictwo.

Problem ten występuje też m.in. w wiejskiej gminie Lubrza, co potwierdza tamtejszy wójt Mariusz Kozaczek:

- Mamy wielokrotnie większą ilość zwolnień lekarskich w porównaniu z poprzednimi latami. Ma to związek z kwarantannami, izolacjami pracowników, co jest związane z koronawirusem. Także nic innego w Lubrzy nie ma, niż w pozostałych gminach.

W październiku liczba zwolnień lekarskich wystawionych pracownikom polskiej oświaty wzrosła do 330 tysięcy. Tych L-4 było o 37 procent więcej niż w minionym roku szkolnym.
Jarosław Tkaczyński
Mariusz Kozaczek

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2021-04-13, godz. 14:00 Otel - to nowy funkcjonariusz "na czterech łapach" w opolskim garnizonie policji. Będzie służył w Strzelcach Opol… Po kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach do strzeleckiej komendy zawitał nowy pies służbowy Otel. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »