Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-04, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. W regionie zmarło kolejnych 10 osób, a prawie 650 zaraziło się COVID-19. Od soboty zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia

Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
10 zgonów, 644 nowe zarażenia i 225 ozdrowieńców to dzisiejsze (04.11) statystyki dotyczące koronawirusa na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym raporcie znów informuje o rekordowej liczbie 24 692 zarażeń i śmierci 373 osób zakażonych COVID-19 - to również największa liczba dobowa od początku epidemii.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o śmierci 10 osób zarażonych koronawirusem w naszym regionie. 3 zgony potwierdzono w powiecie strzeleckim oraz po 2 w powiecie opolskim i nyskim. Po 1 osobie zmarło w Opolu, powiecie namysłowskim i kędzierzyńsko-kozielskim. Wszystkie te osoby zmagały się też z innymi problemami zdrowotnymi.

Najwięcej infekcji COVID-19 potwierdzono minionej doby w powiecie nyskim (140). W powiecie strzeleckim zaraziły się kolejne 93 osoby, a w Opolu odnotowano 79 nowych zakażeń. W powiecie opolskim jest 65 nowych infekcji, w powiecie oleskim 61, a w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 57. W powiecie prudnickim zaraziło się 42 mieszkańców, w powiecie kluczborskim są 33 nowe zakażenia, w powiecie głubczyckim 28, a w powiecie krapkowickim 25. Niewiele mniej - 21 - nowych infekcji jest w powiecie namysłowskim. Minionej doby nie odnotowano nowych zarażeń w powiecie brzeskim.

Od początku epidemii w województwie opolskim odnotowano 12 165 zakażeń. Walkę z koronawirusem wygrało 4336 osób. Od początku epidemii COVID-19 przyczynił się do śmierci 237 mieszkańców naszego regionu.

W skali całego kraju potwierdzono do tej pory 439 536 zarażeń COVID-19. Zmarło 6475 osób, a wyzdrowiało 168 960 zakażonych. W szpitalach pozostaje 18 654 pacjentów z koronawirusem, a 1625 osób wymaga podłączenia do respiratora.

Szpital tymczasowy budowany w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu będzie gotowy 28 listopada. Obiekt zostanie wyposażony w 150 miejsc dla zakażonych koronawirusem pacjentów, w tym 38 łóżek OIOM-owych z możliwością rozwinięcia do 75. To, co ważne wszystkie łóżka będą podłączone do instalacji tlenowej. Jednostką, która będzie patronować szpitalowi tymczasowemu jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Po uruchomieniu szpitala tymczasowego w sumie na Opolszczyźnie będzie 1300 łóżek na wszystkich poziomach zabezpieczenia medycznego dla COVID-19.

- Druga fala pandemii koronawirusa uderzyła w Polskę i Europę. Przedstawiciele WHO podkreślają, że może być ona groźniejsza i dłuższa. Wydaje się, że listopad będzie najtrudniejszym momentem. Nasza odpowiedź musi być zdecydowana - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od poniedziałku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na zdalny tryb nauczania poinformował premier. W przypadku reszty uczniów nauka zdalna obowiązuje do końca listopada.

- Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania niezbędnego sprzętu do nauki zdalnej w wys. 500 złotych - mówił Mateusz Morawiecki.

Już od soboty (7.11) szykują się zmiany w handlu.

- Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte za wyjątkiem sklepów usługowych, tj. aptek, drogerii i sklepów spożywczych - mówił Mateusz Morawiecki.

W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2.

Wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

- Jeśli dojdzie do wygaszenia protestów społecznych, tysiące istnień może zostać uratowanych. Chcemy chronić ludzi i służbę zdrowia - dodawał premier.

- Krok za dzisiejszymi obostrzeniami jest już tylko całkowity lockdown - mówi Mateusz Morawiecki.

Wszystkie zmiany potrwają przynajmniej do 29 listopada.

- Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się.
Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Obecnie w kraju wolnych jest około 30 procent łóżek w szpitalach, ponad tysiąc respiratorów wydano w ostatnich dwóch tygodniach. W kolejnych dniach ma być wydany kolejny tysiąc respiratorów. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kraj dysponuje dużymi rezerwami sprzętu. Premier podkreślił, że te obostrzenia mają na celu ochronę służby zdrowia i społeczeństwa przed skutkami pandemii i zaapelował o pozostanie w domach.

Wszyscy pracownicy Urzędu Gminy i Miasta w Ozimku przeszli testy na koronawirusa. Magistrat sfinansował badania z krwi na obecność przeciwciał COVID-19 dla ponad 50 osób. Urzędnicy przystąpili dobrowolnie do testów i udostępnili wyniki pracodawcy. Jak mówi wiceburmistrz Andrzej Brzezina, są one relatywnie dobre, bo zdecydowana większość pracowników nie miała kontaktu z koronawirusem - ich testy pokazały dwa minusy. U 2 osób widać ryzyko obecnej infekcji, a wyniki 5 urzędników są niejednoznaczne.

Kwarantanną objęci zostali podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. 10-dniowej izolacji poddanych zostało także 15 jej pracowników. Wśród kilku spośród 76 pensjonariuszy stwierdzono COVID-19. W powiecie prudnickim to drugi przypadek kwarantanny wprowadzonej w DPS. W maju izolacją taką objęto pensjonariuszy i pracowników DPS w Racławicach Śląskich. Powodem było wykrycie koronawirusa u opiekunki z tej placówki.

Od dziś (04.11) Urząd Gminy w Strzeleczkach jest zamknięty dla klientów. Jak poinformował wójt Marek Pietruszka decyzja ta jest podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Obsługa spraw jest więc prowadzona telefonicznie, pocztą elektroniczną, skrzynką ePuap lub poprzez skrzynkę podawczą, która znajduje się na zewnątrz budynku. Kontakt osobisty w sprawach pilnych jest możliwy wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Wiadomości z regionu

2024-12-21, godz. 20:23 Śmiertelny wypadek w Opolu - zginął motocyklista Do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło na ul. Niemodlińskiej w Opolu. Na miejscu pracują służby ratunkowe, ulica jest zablokowana. Do wypadku… » więcej 2024-12-21, godz. 19:15 "Namiastka świątecznej atmosfery". Prezenty od św. Mikołaja dla powodzian Ponad 30 paczek od świętego Mikołaja zawieźli mieszkańcy gminy Olesno osobom poszkodowanym w powodzi z Nowego Świętowa w gminie Głuchołazy. » więcej 2024-12-21, godz. 18:16 Wypadek na DK94 w Skorogoszczy. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na DK94 w Skorogoszczy. Przed godziną 18:00 doszło tam do wypadku. » więcej 2024-12-21, godz. 18:00 "Luka pokoleniowa". W opolskich szkołach brakuje nauczycieli W opolskich szkołach oraz placówkach oświatowych wciąż brakuje nauczycieli. Największe braki kadrowe występują wśród nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego… » więcej 2024-12-21, godz. 16:00 Naprawiono fragment ulicy Andersa w Głuchołazach. Odcinek zniszczyła powódź Udało się przed rozpoczęciem zimy naprawić część ulicy Andersa w Głuchołazach. » więcej 2024-12-21, godz. 14:00 "Bardzo fajna akcja". Świąteczna Strefa Zdrowia w Głuchołazach Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja 'Świąteczna Strefa Zdrowia' na rynku w Głuchołazach. Wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z badań i… » więcej 2024-12-21, godz. 13:00 Samorząd województwa kupi 5 pociągów elektrycznych, ale rozgląda się też za spalinowymi Pięć nowych pociągów elektrycznych kupi najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Samorząd Województwa Opolskiego. » więcej 2024-12-21, godz. 13:00 Testy wypadły pozytywnie. Nowa przeprawa na Osobłodze w Krapkowicach dostępna od 23 grudnia Znamy datę otwarcia nowej, tymczasowej przeprawy na Osobłodze. Jak poinformował Maciej Sonik, starosta krapkowicki, kierowcy będą mogli korzystać z mostów… » więcej 2024-12-21, godz. 12:00 Pomoc psychologiczna, warsztaty czy wyprawka szkolna. Powodzianie mogą liczyć na wsparcie Opolscy harcerze cały czas pomagają powodzianom. Jednak już nie przy usuwaniu skutków powodzi, a przy wsparciu w relacjach społecznych. Oferują między innymi… » więcej 2024-12-21, godz. 11:00 Brzeskie starostwo chciało połączyć liceum z "Ekonomikiem". Na razie jednak wstrzymano się z realizacją pomysłu I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu nie będzie, przynajmniej na razie, częścią tamtejszego Zespołu Szkól Ekonomicznych. Podczas sesji rady powiatu wycofano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »