Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-14, 17:00 Autor: Marzena Śmierciak

Chrzest bojowy polderu na Odrze. Zbiornik Racibórz Dolny już przyjmuje wodę

Zbiornik Racibórz Dolny [fot. Wody Polskie]
Zbiornik Racibórz Dolny [fot. Wody Polskie]
Dziś w nocy Zbiornik Racibórz Dolny ma przejść chrzest bojowy [fot. Wody Polskie]
Dziś w nocy Zbiornik Racibórz Dolny ma przejść chrzest bojowy [fot. Wody Polskie]
Zbiornik Racibórz Dolny [fot. Wody Polskie]
Zbiornik Racibórz Dolny [fot. Wody Polskie]
Wcześniej niż planowano rozpoczęto piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz. - Podjąłem strategiczną decyzję dotyczącą ochrony przeciwpowodziowej Śląska i Opolszczyzny. Polder Racibórz Dolny rozpoczyna proces piętrzenia wody - poinformował dziś (14.10) po południu prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.
Jak dodał, celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na terenach położonych poniżej zbiornika, na których znajduje się m.in. szpital przeznaczony dla osób chorych na Covid-19.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy dziś (14.10) wczesnym popołudniem, początkowo ten "chrzest bojowy" polderu na Odrze był zaplanowany w nocy (14/15.10).

Ostatnie opady spowodowały, że na wszystkich trzech punktach pomiarowych na rzece Odrze w Raciborzu zostały znacznie przekroczone stany alarmowe, najwięcej w Miedoni. W kilku sąsiednich gminach jest sporo lokalnych podtopień.

Dodajmy, jutro rano stan wody w Odrze w Raciborzu ma osiągnąć maksimum - około 8 metrów. Dzień później, czyli w piątek od samego rana woda w końcu ma zacząć opadać, jeżeli oczywiście prognozy się potwierdzą.

Przypomnijmy, suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny został oddany do użytku w czerwcu tego roku. Zabezpiecza przed powodzią mieszkańców Śląska, Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego. Ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln m³ wody.
Do sprawy będziemy wracać.

Wiadomości z regionu

2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej 2021-09-16, godz. 20:10 Raport dnia: wysoka liczba nowych zakażeń w kraju. W regionie koronawirusa potwierdzono u 18 osób [INFOGRAFIKA] 18 zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (16.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych infekcjach w… » więcej 2021-09-16, godz. 19:30 DK 46 Nysa - Kłodzko zablokowana po czołowym zderzeniu dwóch samochodów [AKTUALIZACJA] Na drodze krajowej nr 46 Nysa - Kłodzko w Ściborzu czołowo zderzyły się dwa auta - osobowe i dostawcze. » więcej 2021-09-16, godz. 19:15 Podziel się przepisem na chleb i wygraj nagrody Niektórzy domowy chleb zaczęli piec w czasie pandemii, inni od lat jedzą na śniadanie swoje wypieki. Władze powiatu strzeleckiego zachęcają, żeby podzielić… » więcej 2021-09-16, godz. 18:00 Będzie więcej patroli policji w gminie Izbicko Więcej patroli policji będzie pojawiać się w miejscowościach gminy Izbicko. To efekt porozumienia, jakie wójt podpisała ze strzelecką komendą powiatową… » więcej 2021-09-16, godz. 17:25 ''Płyniemy pod prąd, bo takie jest życie Igi''. Grupa przyjaciół płynie Odrą, aby ocalić życie 3-letniej dziewczynki… Ma zaledwie 3 lata i choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Aby ocalić Igę Czekalską z Boczowa (woj. lubuskie), grupa przyjaciół wypłynęła w… » więcej 2021-09-16, godz. 17:23 Pogorszone warunki jazdy. Autobus MZK potrącił dziecko na ul. Książąt Opolskich w Opolu, wypadek w Polskim Świętowie… Około godziny 16:40 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o potrąceniu dziewczynki na przejściu dla pieszych na Książąt Opolskich. Z kolei w Polskim… » więcej 2021-09-16, godz. 17:15 Prelekcje, symulacje i zabawy dla dzieci. Taki był pierwszy dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu… Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Opolu dzieci zwiedzały zajezdnię MZK i słuchały prelekcji o bezpiecznym korzystaniu z komunikacji… » więcej 2021-09-16, godz. 16:45 W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców. "Zależy nam na jak największej świadomości użytkowników inte… Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te nasiliły się zwłaszcza w dobie pandemii wraz z edukacją i pracą zdalną. Dlatego… » więcej 2021-09-16, godz. 16:00 Kraple, czyli pączki wpisane na listę opolskich produktów tradycyjnych Kraple zwane też kreplami, kreplikami lub kraplikami, czyli dobrze wszystkim znane pączki, zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »