Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-12, 08:12 Autor: Katarzyna Doros

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest placówką koordynacyjną. Nadal będzie przyjmować pacjentów zakażonych i "niecovidowych"

Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Liszka]
Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Liszka]
Decyzją wojewody opolskiego szpital w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Roosvelta od poniedziałku (12.10) staje się placówką koordynacyjną, jedną z szesnastu w Polsce, ale nadal będzie działał dwutorowo. To oznacza, że tak jak dotychczas będzie leczyć pacjentów zakażonych koronawirusem i tych "niecovidowych".
- Szpital kontynuuje funkcjonowanie dwutorowe. Musimy zwiększyć liczbę łóżek dla pacjentów covidowych - mówi Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. - Prawdopodobnie to zwiększenie będzie nie większe niż 160 łóżek. Około 160-200 łóżek będzie ze szpitala przy ul. Judyma będzie funkcjonowało w tym zakresie niecovidowym. Czyli, będziemy pracować mniej więcej pół na pół. Sprzęt mamy, ale nie mamy zasobów osobowych, krytycznie potrzebujemy solidarności lekarskiej do takiej pomocy.

To, co ważne dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, pozostają niemal wszystkie oddziały: szpitalny oddział ratunkowy, pediatria, oddział ginekologiczno-położniczy, neurologia, ortopedia, neonatologia czy urologia. Wojewoda opolski oddelegował do pracy w szpitalu wielu lekarzy z innych placówek w regionie. - Większość personelu odwołuje się od tych decyzji i nie trafia do naszego szpitala. Apeluję o solidarność lekarską - dodaje Jarosław Kończyło. - Nie ma bezpieczeństwa covidowego bez solidarności lekarskiej, dlatego mamy sprzęt, chcemy działać dwutorowo, ale będziemy potrafili to robić tak długo, jak długo będziemy mieć personel, który będzie w stanie zabezpieczać tę część covidową i niecovidową.

Dziś już wiadomo, że na Opolszczyźnie zostaną wytypowane kolejne szpitale, które będą przyjmowały pacjentów z koronawirusem. - Sytuacja zaczyna być dramatyczna. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa – mówi dyrektor szpitala.

Jarosław Kończyło wyjaśnia, że według informacji, jakie płyną z ministerstwa, w niedalekim czasie planowe zabiegi zostaną wstrzymane. Ma to dotyczyć nie tylko Kędzierzyna-Koźla, ale całego kraju. - Póki to będzie możliwe, chcemy zabiegi utrzymać. Może się zdarzyć, że będziemy dzwonić do pacjenta i informować o przesunięciu. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej – dodaje dyrektor SP ZOZ.
Jarosław Kończyło cz.1
Jarosław Kończyło cz.2

Wiadomości z regionu

2020-11-28, godz. 20:52 RAPORT DNIA: 429 nowych zachorowań i 18 ofiar śmiertelnych na Opolszczyźnie 429 nowych przypadków koronawirusa i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych to bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej 2020-11-28, godz. 19:30 Po 8 latach ruszy budowa łącznika między podstawówką i halą w Żywocicach Ruszy budowa łącznika między budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej w Żywocicach a tamtejszą halą sportową. To obiekt długo wyczekiwany przez społeczność… » więcej 2020-11-28, godz. 19:29 Sanepid potrzebuje pomocy studentów. Będą oni wykonywać prace biurowe, a także dzwonić do przebywających na kwarantannie… Ponad 30 osób do pomocy poszukują stacje sanitarno-epidemiologiczne na Opolszczyźnie. Placówki liczą na to, że dodatkowego wsparcia udzielą im studenci… » więcej 2020-11-28, godz. 18:05 Burmistrz Brzegu walczy z koronawirusem. Samorządowiec apeluje, by nie lekceważyć zagrożenia Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak zaraził się koronawirusem. O swojej chorobie, samorządowiec poinformował dziś (28.11) w mediach społecznościowych. » więcej 2020-11-28, godz. 17:30 W Nysie powstanie żłobek dla 100 dzieci. Miasto planuje wydać na ten cel ponad 8 milionów złotych W przyszłym roku w Nysie powstanie nowy żłobek miejski. Dzięki wsparciu w ramach programu Maluch plus, opieką w placówce będzie mogło zostać objętych… » więcej 2020-11-28, godz. 17:00 Limit osób i dezynfekcja. Opolanie ruszyli na zakupy do centrów handlowych Od dziś (28.11) w Polsce ponownie czynne są centra handlowe. Placówki muszą jednak działać w ścisłym reżimie sanitarnym. » więcej 2020-11-28, godz. 16:00 Przyszli informatycy i elektrycy z Kędzierzyna-Koźla zyskali nowy sprzęt do praktycznej nauki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał nowy sprzęt do prowadzenia zajęć praktycznych dla przyszłych informatyków… » więcej 2020-11-28, godz. 15:00 Dzięki zaangażowaniu społeczników zapomniany cmentarz żydowski w Dębowej zmienia się Dobiega końca przywracanie do właściwego stanu kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego w rejonie Dębowej w gminie Reńska Wieś. Jeszcze w zeszłym roku cmentarz… » więcej 2020-11-28, godz. 14:55 Opolscy logistycy otrzymali sześć nowych ciężarówek. To samochody ogólnego przeznaczenia dużej ładowności Sześć nowych ciężarówek marki Volvo ma 10. Opolska Brygada Logistyczna. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »