Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-17, 19:11 Autor: Monika Matuszkiewicz

81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA]

Opolanie upamiętnili ofiary 81. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolanie upamiętnili ofiary 81. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolanie upamiętnili ofiary 81. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolanie upamiętnili ofiary 81. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolanie upamiętnili ofiary 81. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolanie upamiętnili ofiary 81. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [fot.M.Matuszkiewicz]
81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali pod ratusz, gdzie pod tablicami pamiątkowymi złożono kwiaty i zapalono znicze.
- Tego dnia, 81 lat temu na posterunku byli polscy żołnierze, oficerowie, policjanci i pocztowcy. Wielu z nich do dnia dzisiejszego nie doczekało się grobów - mówi dr Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. - Na ziemie polskie 17 września nie tylko wkroczył militarny wróg, nie tylko o wymiarze zbrojnym, ale również moralnym i duchowym. Mieliśmy do czynienia z zupełnie obcą cywilizacją i kulturą. O tym właśnie należy pamiętać i dziś musimy tym ofiarom zadośćuczynić.

Obchody zorganizował urząd wojewódzki razem z Instytutem Pamięci Narodowej w Opolu, a uczestniczyli w nich kombatanci, parlamentarzyści, władze miasta, służby mundurowe, kompania honorowa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i poczty sztandarowe.

- Jesteśmy całym sercem i łączymy się z bohaterami tego wydarzenia. Opolszczyzna pamięta o nich, dlatego że stała się domem dla wielu kresowian. Czcimy i oddajemy hołd bohaterom tego pamiętnego dnia, który zapisał się w historii bardzo boleśnie - dodaje Teresa Barańska, wicewojewoda opolski.

- Musimy to czcić każdego roku, aby utkwiło to w pamięci wszystkich nas - podkreśla Regina Mac, kombatantka. - Tylu Polaków zginęło, oficerów, inteligencji. Był wywóz na Sybir. To były straszne rzeczy. Powinniśmy to pamiętać i przekazać potomnym.

Przypomnijmy, że w sierpniu 1939 roku Niemcy i Związek Radziecki podpisali pakt Ribbentrop-Mołotow, który de facto był IV rozbiorem Polski. Sowieci atakiem na nasz kraj złamali pakt o nieagresji podpisany w 1932 roku.
dr Tomasz Greniuch
Teresa Barańska
Regina Mac

Wiadomości z regionu

2024-11-25, godz. 16:37 Biegły zgłosił niedyspozycję, a w sali sądowej czuć było alkohol. Rozprawę przerwano Niecodzienny przebieg miała dzisiejsza rozprawa w Sądzie Okręgowym w Opolu w sprawie o usiłowanie zabójstwa w Ozimku. Rozprawę przerwano kilka minut po jej… » więcej 2024-11-25, godz. 16:28 Młodzi Nowocześni chcą intensywnie pracować w kampanii Rafała Trzaskowskiego Aktywną kampanię na rzecz Rafała Trzaskowskiego zapowiadają opolscy działacze Młodych Nowoczesnych przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. » więcej 2024-11-25, godz. 15:27 Czy Polacy potrafią dobrze zarządzać pieniędzmi? Lepszy poziom zarządzania finansami Polaków był tematem 'Regionalnego Forum Edukacji Ekonomicznej - Impulsy Edukacyjne 2024' w Opolu. » więcej 2024-11-25, godz. 15:17 "To jest totalny szok". Mieszkańcy Namysłowa wstrząśnięci zbrodnią Niewyobrażalna tragedia - tak o zbrodni w Namysłowie mówią okoliczni mieszkańcy i sąsiedzi. Jak powiedzieli naszej reporterce, była to bardzo spokojna i… » więcej 2024-11-25, godz. 15:09 Namysłów: rodzina po niedzielnej tragedii jest objęta pomocą psychologiczną Rodzina z Namysłowa, w której doszło do dramatu, nie miała Niebieskiej Karty, nie była też znana pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak ustaliła reporterka… » więcej 2024-11-25, godz. 14:47 Zmarła redaktor Maria Rudnicka. Z Radiem Opole była związana przez pół wieku Nie żyje Maria Rudnicka, dziennikarka związana przez niemal 50 lat z Radiem Opole. Pracę w naszej rozgłośni rozpoczęła w czerwcu 1954 roku i pozostała… » więcej 2024-11-25, godz. 13:34 Oleski dyżurny na podium ogólnopolskiego turnieju. Michał Szaraniec pracuje w policji od 29 lat Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim turnieju 'Dyżurny Roku 2024'. » więcej 2024-11-25, godz. 12:12 Utrudnienia na autostradzie A4. Ranny kierowca ciężarówki [AKTUALIZACJA] Między węzłami Opole Zachód i Brzeg na jezdni w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia 2 samochodów ciężarowych. » więcej 2024-11-25, godz. 12:04 Karol Nawrocki "kandydatem PiS, ale obywatelskim" na prezydenta RP - Prawo i Sprawiedliwość liczy, że kandydatura Karola Nawrockiego zdoła przekonać wyborców, którzy na co dzień niekoniecznie identyfikują się jako konserwatyści… » więcej 2024-11-25, godz. 11:17 Konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrowni wiatrowych w Głogówku Budowa farm wiatrowych w gminie Głogówek to temat spotkania w tamtejszym centrum kultury. Ma ono charakter konsultacji społecznych, które są elementem procedury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »