Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-30, 11:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Jadą na rowerze, aby upamiętnić wydarzenia z II wojny światowej. W Byczynie wystartowała "Sztafeta Pokoju"

"Sztafeta Pokoju" [fot.archiwum prywatne]
"Sztafeta Pokoju" [fot.archiwum prywatne]
"Sztafeta Pokoju" [fot.archiwum prywatne]
"Sztafeta Pokoju" [fot.archiwum prywatne]
Ponad 100 uczestników uczestniczy w rowerowej "Sztafecie Pokoju". Cel mają jeden - chcą upamiętnić 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do pokonania mają około 62 kilometry, a trasa rozciąga się przez 3 województwa. Start był zlokalizowany przy cmentarzu komunalnym w Byczynie, a meta znajduje się przy pomniku ku czci mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej w Torzeńcu.
- W tamtym roku biegliśmy, a teraz postanowiliśmy zmienić formę na rowerową. Rajd zaczynamy z wyjątkowego miejsca - mówi Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. - Jest to pomnik, który upamiętnia bohaterów z września 1939 roku. Wiemy, że wojna wybuchła w Wieluniu i dlatego tutaj też mamy ofiary tamtego czasu. Zaczynamy od cmentarza, na którym są pochowani.

Rajd ma charakter symboliczny. Nie ma na nim pomiaru czasu, ani klasyfikacji. Dla organizatorów najważniejsze jest pokazanie historii lokalnej i miejsc pamięci.

- Na dzisiejszej sztafecie odwiedzamy cztery gminy. Oprócz gminy Byczyny, będzie jeszcze gmina Bolesławiec, Łęka Opatowska, Wieruszów i Doruchów. Trasa naszej gminy będzie przebiegała przez miejscowości Byczyna, Jaśkowice i dojeżdżamy do Piasek. W przerwie odwiedzamy miejsce Kluczów. Jest ono bardzo historyczne, bo tam właśnie miała odbyć się prowokacja hitlerowska i najazd na Polskę, a tym samym rozpoczęcie II wojny światowej - mówi Iwona Sarnowska, dyrektor Ośrodka Kultury w Byczynie i liderka wyścigu.

Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Iwona Sobania
Iwona Sarnowska

Wiadomości z regionu

2020-12-03, godz. 21:45 Gmina Kietrz przygotowuje przyszłoroczny budżet. W planach jest kilka inwestycji drogowych 53 mln złotych - to planowany przyszłoroczny budżet Kietrza w powiecie głubczyckim. Blisko połowę pieniędzy gmina przeznaczy na oświatę i pomoc społ… » więcej 2020-12-03, godz. 21:15 Raport dnia: 469 nowych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Zmarło 27 mieszkańców Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (03.12) 469 nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby w naszym województwie zmarło 27 osób. » więcej 2020-12-03, godz. 19:30 Prudnik: chcą propagować nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Przeszkodą jest na razie pandemia Na etapie projektu pozostaje utworzenie Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Barierą są utrudnienia spowodowane przez pandemię. Inicjatywę… » więcej 2020-12-03, godz. 19:15 Maseczki, rękawice i kombinezony od ambasadora Chin w Polsce trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu 10 tysięcy maseczek, 5 tysięcy par rękawiczek i 500 zestawów kombinezonów z okularami ochronnymi trafiło dziś (03.12) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego… » więcej 2020-12-03, godz. 19:00 Policjanci ze Strzelec Opolskich oddali krew i osocze. Teraz zachęcają do tego innych Dzielnicowi ze strzeleckiej komendy włączyli się w akcję „Nasza krew - Nasza Ojczyzna” i podzielili się cennym darem życia. Z kolei ich kolega z sekcji… » więcej 2020-12-03, godz. 18:27 Kluczborski szpital Vital Medic musi jeszcze poczekać z otwarciem oddziału covidowego. Lada dzień decyzje o przelewach… Trzeba jeszcze poczekać na uruchomienie oddziału intensywnej opieki medycznej w kluczborskim szpitalu Vital Medic dla osób ciężko przechodzących infekcję… » więcej 2020-12-03, godz. 16:26 Znamy laureatkę nagrody Żar Serca. Epidemia uniemożliwiła Xaverianum organizację uroczystej gali Siostra Aldona Skrzypiec została tegoroczną laureatką nagrody Żar Serca. » więcej 2020-12-03, godz. 16:19 1,5 roku więzienia dla kibica, który brał udział w bójce w Kędzierzynie-Koźlu i samochodem próbował staranować… Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu skazał na 1,5 roku więzienia 22-letniego Patryka G. z Opola, który w czasie ucieczki po bójce kibiców w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-12-03, godz. 15:06 Nowa organizacja ruchu na Katowickiej i Kośnego w Opolu. Kierowcy powinni uważać na zmianę pierwszeństwa W pierwszym dniu po zamknięciu ulicy Bohaterów Monte Cassino w związku z pracami budowlanymi w sąsiedztwie dworca Opole Wschodnie, ruch Katowicką i Kośnego… » więcej 2020-12-03, godz. 14:13 45 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny jest dziś narażonych na oddychanie powietrzem złej jakości Powietrze jest dzisiaj (03.12) złej jakości w części województwa opolskiego. Na dobre ruszył sezon grzewczy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »