Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-09, 06:00 Autor: Katarzyna Doros

Trwają przygotowania do 44. Pieszej Opolskiej Pielgrzymki w reżimie sanitarnym

Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę [fot. Wiktoria Palarczyk]
Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę [fot. Wiktoria Palarczyk]
Wierni z Opolszczyzny po raz 44. będą pielgrzymować na Jasną Górę. Z powodu pandemii koronawirusa pielgrzymka organizowana jest w reżimie sanitarnym, bez noclegów i z własnym wyżywieniem. W formie sztafety grupy do 30 osób będą mogły przejść jedynie odcinek około 15 kilometrów i będą zmieniane przez kolejnych wiernych. Tych, którzy nie będą w stanie pójść w pielgrzymkowej sztafecie, kuria zachęca do udziału, ale w innej formie.
- Ksiądz biskup wydał specjalny dekret, w którym precyzuje jak ma wyglądać tegoroczna pielgrzymka. Jeżeli chodzi o samą drogę, to trasę tradycyjną będą pokonywać małe, około 20 osobowe grupy. Będzie to tzw. sztafetowa pielgrzymka. Codziennie pójdzie inna grupa. Do wszystkich diecezjan adresowana jest propozycja duchowego pielgrzymowania. Jest także zachęta księdza biskupa, aby pielgrzymować rodzinnie, do któregoś z sanktuariów w naszej diecezji - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii.

Marcin Kawałko ze Strzelec Opolskich, który na pielgrzymki chodzi w grupie "niebieska 2" na Jasną Górę pójdzie po raz siódmy. - Jest inaczej, ale tym bardziej cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć - mówi. - Jest to około 15 kilometrów w tym roku. Dawniej chodziliśmy zdecydowanie dłużej, bo nawet dwa razy dalej potrafiliśmy zajść, bo marsz zaczynał się już rano i kończył dopiero późnym wieczorem, więc nawet ponad 30 kilometrów potrafiliśmy zrobić tego dnia.

- W tym roku nie ma noclegów. Dawniej nocleg trzeba było sobie po prostu znaleźć i iść do jakieś dobrej rodziny, która nas przyjęła. Tam rozmowy trwały do nocy. W tym roku nie zdążyłam się zapisać. Będę słuchać relacji w radiu - mówi Anna Czura z Tarnowa Opolskiego, która chodzi na pielgrzymki w grupie "żółta 1".

- Z racji tego, że w tym roku nie będę musiał aż tak bardzo doglądać wielkiej grupy, na pewno skupię się na tym, na czym nie mogłem wcześniej. Myślę, że pod względem duchowym, modlitewnym w tym roku będzie to dla mnie coś nowego, może i lepszego - dodaje Krzysztof Pytko ze Strzelec Opolskich, który od 18 lat pełni w grupie funkcję porządkowego.

Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę rozpocznie się 16 sierpnia i będzie trwać sześć dni.
ks. Joachim Kobienia
Marcin Kawałko, Krzysztof Pytko

Wiadomości z regionu

2020-11-29, godz. 17:00 Restauracje bez wigilii firmowych. "Co roku mieliśmy ich mnóstwo" W tym roku pracownicy nie spotkają się na firmowych wigiliach. Ze względu na pandemię i trwające obostrzenia pracodawcy zrezygnowali z organizacji spotkań… » więcej 2020-11-29, godz. 15:30 Przebudowa systemu oświetlenia w Kędzierzynie-Koźlu doceniona przez Polską Izbę Ekologii Gmina Kędzierzyn-Koźle wyróżniona przez Polską Izbę Ekologii. Ekolaur został przyznany w kategorii Energooszczędność, efektywność energetyczna” za… » więcej 2020-11-29, godz. 15:15 Uwaga kierowcy i piesi! Wieczorem i nad ranem na ulicach oraz chodnikach w regionie może być ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia oblodzenia dla całego województwa. » więcej 2020-11-29, godz. 14:30 Opolskie pielęgniarki i położne mogą liczyć na pomoc psychologiczną. "One bardzo emocjonalnie przeżywają czas tej… Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. W naszym województwie pielęgniarki… » więcej 2020-11-29, godz. 13:09 Bp Andrzej Czaja na tegoroczny adwent: "Uważajcie, czuwajcie, bo Pan przychodzi i jest z nami" Pierwszą niedzielą adwentu Kościół katolicki rozpoczyna dziś (29.11) nowy rok liturgiczny. Adwent jest bezpośrednim czasem przygotowania do świąt Bożego… » więcej 2020-11-29, godz. 10:59 Raport MZ: ponad 11 tysięcy nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 432 zakażenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 432 na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-29, godz. 10:15 Młodzieżowa Rada Gminy Strzelce Opolskie prowadzi konsultacje dotyczące projektu skateparku Chcą zadbać o przestrzeń dla młodzieży w Strzelcach Opolskich, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogliby bezpiecznie oddawać się swojej pasji. Młodzieżowa… » więcej 2020-11-29, godz. 09:15 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu wydało charytatywny kalendarz ze swoimi podopiecznymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało charytatywny kalendarz, którego bohaterami są psy odebrane w trakcie interwencji. Dzięki pomocy wolontariuszy czworonogi… » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej 2020-11-28, godz. 20:52 RAPORT DNIA: 429 nowych zachorowań i 18 ofiar śmiertelnych na Opolszczyźnie 429 nowych przypadków koronawirusa i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych to bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »