Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-07, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Cień, przewiewne ubrania, nakrycie głowy i dużo wypitej wody. Specjaliści doradzają, jak przetrwać upały

Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Zadbają o to, żeby w czasie upałów zwierzęta w mieście mogły mieć dostęp do wody [fot. Pixabay]
Zadbają o to, żeby w czasie upałów zwierzęta w mieście mogły mieć dostęp do wody [fot. Pixabay]
Przed kilkudniowymi upałami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Specjaliści zalecają rezygnację z wysiłku fizycznego oraz picie 2-3 litrów wody, herbaty lub kompotów owocowych każdego dnia. Dzieci oraz seniorzy powinni unikać nasłonecznienia co najmniej między 11:00 a 16:00.

- Jeśli ktoś ma taką możliwość, powinien w tym czasie urządzić sobie sjestę w miejscu zamieszkania lub pozostać w jakimś zacienionym miejscu. Trzeba pamiętać również o przewiewnych ubraniach i czapce lub kapeluszu. To osłona głowy i zmniejszenie prawdopodobieństwa udaru słonecznego. Podkreślę, że nakrycie głowy jest koniecznością - mówi Teresa Spakowska, lekarka z Opola.

Pod żadnym pozorem nie można pozostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet jeśli wydaje się, że wewnątrz pojazdu nie jest gorąco. - Przez kilka minut temperatura może wzrosnąć do 70 stopni Celsjusza - mówi młodszy aspirant Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

- Przez brak rozwagi możemy narazić najbliższe nam osoby lub zwierzęta na utratę życia lub zdrowia. Sami nie bądźmy obojętni, kiedy widzimy tak skrajnie niebezpieczną sytuację, dzwońmy pod numer alarmowy 112, a w sytuacjach zagrożenia życia możemy sami podjąć działania. Dopuszczalne jest użycie wszelkich środków, które pomogą wydostać osobę lub zwierzę z takiego pojazdu.

Za pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie przy upalnej pogodzie grozi 500 złotych mandatu.
Teresa Spakowska
Agnieszka Nierychła
Plażowicze na kąpielisku Bolko w Opolu

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 21:52 Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy Stabilizuje się sytuacja na rzekach w regionie. Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy w sześciu powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim… » więcej 2020-10-20, godz. 21:00 Raport dnia: 307 zakażeń i 8 zgonów. Na COVID-19 zachorowało dotąd 5536 mieszkańców regionu 307 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (20.10) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 5536… » więcej 2020-10-20, godz. 20:47 Opole: mieszkańcy osiedla AK po zmroku muszą chodzić w ciemnościach. W budżecie miasta nie ma obecnie pieniędzy na… Kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika wzdłuż ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5 w Opolu tonie w mroku. Problem w tym, że łączy on pobliską… » więcej 2020-10-20, godz. 20:30 Radni mieli zastrzeżenia, burmistrz doniósł do prokuratury na... swoich urzędników. "Żeby sprawę rozstrzygnął… Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wywołała spór między samorządowcami z Głuchołaz. Turystyczna trasa z tego przygranicznego miasta prowadzi do sąsiednich… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***