Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-25, 11:00 Autor: Katarzyna Doros

Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula. W ulodomku można się zrelaksować zwłaszcza po koronawirusowych obostrzeniach

Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula [Katarzyna Doros]
Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula [Katarzyna Doros]
Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula [Katarzyna Doros]
Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula [Katarzyna Doros]
Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula [Katarzyna Doros]
Pasieka z Niezdrowic proponuje terapię powietrzem z ula [Katarzyna Doros]
Uloterapię, czyli inhalacje powietrzem z ula oferuje pasieka z Niezdrowic w powiecie strzeleckim. To jedyne miejsce na Opolszczyźnie, gdzie z takiej terapii mogą skorzystać osoby, które leczą choroby dróg oddechowych, cierpią na bezsenność lub chcą się po prostu wyciszyć. W drewnianym domku z dwoma leżankami mieszkają cztery rodziny pszczół.
- To właśnie ich praca ma działać na nas kojąco. Ulodomek jest uzupełnieniem apiterapii, która polega na spożywaniu produktów pszczelich miodu czy pyłku - mówi Agnieszka Urbańczyk z pasieki Gucio w Niezdrowicach. - W środku ulodomek wygląda jak sauna. Mogą sobie spokojnie dwie osoby leżeć, siedzieć albo po prostu odpoczywać i wsłuchiwać się właśnie w pracę pszczół, które reagują na wszystkie dźwięki. Dlatego tutaj staramy się wyciszyć domek, żebyśmy mogli korzystać z tej natury jak najwięcej. Wtedy czuć zapach pyłku, wosku, kitu, którym pszczoły zabezpieczają ramki, czy miód i one tutaj sobie spokojnie pracują, a my możemy spokojnie sobie z tego powietrza korzystać. Ta terapia ma dobry wpływ dla osób, które mają problemy z nerwicą, są trochę nadpobudliwe, mają problemy z astmą, potrzebują spokoju albo odpoczynku od dzieci. Teraz po koronawirusie sporo osób przyjeżdża odpocząć.

- Pomysł zrodził się kilka lat temu. Okazało się, że apiterapia produktami pszczelimi jest bardzo popularna za granicą. Chcieliśmy przenieść to na nasz lokalny rynek - dodaje Adrian Urbańczyk.

W przyszłości gospodarze pasieki myślą o stworzeniu ścieżki edukacyjnej poświęconej pracy pszczół. Aby skorzystać z terapii powietrzem w ulodomku w Niezdrowicach, z właścicielami pasieki można kontaktować się m.in. za pośrednictwem Facebooka. Po trudnym czasie izolacji i rygorów związanych z pandemią koronawirusa, taki sposób na relaks będzie na pewno dobrym rozwiązaniem.
Agnieszka Urbańczyk

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 08:50 Ulica Łąkowa czeka na przebudowę. Mieszkańcy utyskują, co na to MZD? [INTERWENCJA] Czy jest szansa na rewitalizację bądź zagospodarowanie osiedla przy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu? Łąkowa to odnoga ulicy Spychalskiego, gdzie znajduje… » więcej 2024-04-23, godz. 08:50 Święto lasu w Rogożanach. Posadzono 1500 drzew liściastych 1500 sadzonek buków i dębów posadzili w lesie w Rogożanach uczniowie ze szkół podstawowych z Branic i Bogdanowic. Wydarzenie odbyło się w ramach szóstej… » więcej 2024-04-23, godz. 08:40 Prudnik: policja zatrzymała mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa narkotykowe 41-letni mieszkaniec powiatu prudnickiego został zatrzymany przez tamtejszą policję za przestępstwa narkotykowe. Był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia… » więcej 2024-04-23, godz. 06:00 Od ofert pracy po debaty. W środę w CWK w Opolu Festiwal Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-22, godz. 20:39 Rada Programowa Radia Opole wyróżniła dziennikarzy Tomasz Wojtyłko - za najciekawszy news, wywiad w 2023 roku, Roman Juranek - za najciekawszą rozmowę, Barbara Tyslik - w kategorii najciekawszy reportaż oraz… » więcej 2024-04-22, godz. 20:36 Porządki na Krakowskiej. Światowy Dzień Ziemi w Opolu Zaopatrzeni w rękawice i worki ruszyli sprzątać główny deptak w centrum miasta. Fundacja Zupa w Opolu zorganizowała dziś (22.04) akcję pod hasłem 'Nasza… » więcej 2024-04-22, godz. 19:45 O społecznym wykluczeniu i kondycji rodzin rozmawiano w Opolu 'Rodzina - od zagrożeń i wyzwań cywilizacyjnych do sukcesów integracyjnych' to temat konferencji zorganizowanej dziś (22.04) na Uniwersytecie WSB Merito Opole… » więcej 2024-04-22, godz. 19:00 Wózek widłowy z klocków i logistyczne kalambury, czyli warsztaty na Politechnice Opolskiej Około 750 uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych weźmie udział do środy (24.04) w 'oPOlskich Dniach Logistyki' na Politechnice Opolskiej. » więcej 2024-04-22, godz. 17:34 Andrzej Kasiura wygrywa z Maciejem Sonikiem w walce o fotel burmistrza Krapkowic Andrzej Kasiura nadal będzie burmistrzem Krapkowic. W drugiej turze wyborów zdobył 63,7 % poparcia, ponownie pokonując Macieja Sonika, który obecnie jest… » więcej 2024-04-22, godz. 17:30 Wygląda jak marsjański łazik, jest pierwszy w kraju i pracuje na polach w powiecie głubczyckim Od kilku tygodni na polach uprawnych przedsiębiorstwa rolnego Top Farms w Głubczycach pracuje pierwszy w Polsce seryjnie produkowany ciągnik autonomiczny. Maszyna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »