Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-23, 17:15 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy Lubszy i Skarbimierza odpoczną od komarów. Ruszają opryski

Komary [fot.gis.gov.pl]
Komary [fot.gis.gov.pl]
Jeszcze dziś (23.07) ma rozpocząć się odkomarzanie w gminach Lubsza i Skarbimierz. Oprysk nad terenami prowadzony będzie z powietrza.
Oba samorządy chcą przeprowadzić akcję w taki sposób, by skorzystały na tym wszystkie sołectwa. Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski wskazuje, że pierwotnie plany zakładały odkomarzanie we wcześniejszym terminie, jednak na przeszkodzie stanęły warunki pogodowe, które mogły obniżyć skuteczność środka owadobójczego.

- Termin minął 2 tygodnie temu, ale prognozy cały czas nam wprowadzają krótkotrwałe opady i nie ma sensu odkomarzać, kiedy to wszystko spłynie. My pokrywamy wszystkie sołectwa gminy Lubsza, wójt nie dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Myślę, że uda się pokonać te upierdliwe owady - dodaje.

To już trzeci rok, kiedy Lubsza korzysta z tego typu usług. Znacznie dłuższe doświadczenia ma pod tym względem Skarbimierz, który odkomarzanie przeprowadza od 10 lat. Jak mówi sekretarz gminy Małgorzata Kubik, dotychczas tego typu akcje przynosiły zadowalające efekty.

- Czasami wystarczała jednorazowa akcja, ale jeżeli nie będzie to skuteczne w stu procentach, to powtarzamy zabieg. Na pewno mieszkańcy odczują, że te komary nie będą takie uciążliwe, jak do tej pory. 756 hektarów terenów zielonych zostanie odkomarzone. Skorzysta cała gmina, nie możemy tutaj wyłączyć żadnej z miejscowości - zapewnia.

Na walkę z komarami już wcześniej zdecydował się Brzeg, który zastosował naziemną metodę rozpylania. Wiceburmistrz Bartłomiej Kostrzewa wskazuje, że na terenach miejskich metoda ta sprawdza się lepiej niż zrzuty z powietrza.

- Po pierwsze, wydaje mi się, że to chyba musiałby dywizjon przelecieć, a nie jeden samolot. Po drugie, oprysk na terenach zurbanizowanych nie będzie za bardzo skuteczny. On opadnie na przykład na dachy domów, korony drzew, a tam nie funkcjonują komary - tłumaczy.

Za opryski Skarbimierz zapłaci około 70 tysięcy złotych. Władze Lubszy nie zdradzają kwoty, tłumacząc to tajemnicą handlową.
Bogusław Gąsiorowski
Małgorzata Kubik
Bartłomiej Kostrzewa

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 09:18 Rehabilitacja pocovidowa w Głuchołazach. "Wyniki pacjentów są dobre" - Mamy na razie około 20 pacjentów, ale są 62 miejsca z możliwością zwiększenia tej liczby - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole… » więcej 2020-10-26, godz. 08:24 Proboszcz parafii i pracownica szkoły w Chróścinie zakażeni koronawirusem U proboszcza parafii w Chróścinie potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym gmina Dąbrowa w powiecie opolskim prosi wszystkich mieszkańców… » więcej 2020-10-26, godz. 07:49 Konsultacje społeczne ws. rozbudowy DK45 na odcinku Zawada - Jełowa Ruszyły internetowe konsultacje w związku z planowaną rozbudową drogi krajowej nr 45 na odcinku Zawada - Jełowa. » więcej 2020-10-26, godz. 07:30 W Korfantowie powstanie dom dziecka. Część placówek na terenie powiatu jest dziś zbyt duża Na terenie powiatu nyskiego powstanie kolejny dom dziecka. Planowana placówka w Korfantowie będzie mogła zapewnić opiekę 14 wychowankom. » więcej 2020-10-25, godz. 20:15 RAPORT DNIA: 11 742 zachorowania w Polsce, w tym 381 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło kolejnych 10 osób, a w kraju… 381 przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 10 osób, a 84 wyzdrowiały. » więcej 2020-10-25, godz. 18:30 Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Ostrzeżenie dla powiatów nyskiego i brzeskiego IMGW ostrzega przed mgłą i zamgleniami w woj. opolskim w nocy i jutro rano (26.10). Widzialność zostanie ograniczona do 200 metrów. Ostrożność powinni… » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Dobiegają końca prace przy modernizacji remiz strażackich w Lewinie Brzeskim i Skorogoszczy. W planach rozbudowa ko… Strażacy ochotnicy z Lewina Brzeskiego i Skorogoszczy wkrótce będą pełnić służbę w odnowionych remizach. Choć prace remontowe obu budynków mają na… » więcej 2020-10-25, godz. 17:45 Nie będzie uroczystego podsumowania konkursu im. Jana Całki. Wyniki poznamy drogą internetową W związku sytuacją epidemiczną w kraju i rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, nie będzie uroczystego rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu im. Jana… » więcej 2020-10-25, godz. 17:30 Tunel z czasów II wojny światowej odkryty przy brzeskim dworcu nie zostanie udostępniony do zwiedzania Podziemny tunel odkryty w okolicy dworca kolejowego w Brzegu nie zostanie udostępniony do zwiedzania. Miasto na razie nie planuje, by konstrukcja mająca chronić… » więcej 2020-10-25, godz. 16:15 Sport, rekreacja i wypoczynek. Tego chcą mieszkańcy gminy Praszka w budżecie obywatelskim na 2021 rok Wszystkie 5 zadań zgłoszonych do budzetu obywatelskiego gminy Praszka 2021 zakwalifikowano do głosowania. 2 tematy dotyczą samego miasta, a 3 sołectw. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***