Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-05, 15:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób

Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów [fot. CBŚP]
19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem praw jazdy. Akt oskarżenia przygotował Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu. W postępowanie przygotowawcze zaangażowani byli funkcjonariusze wrocławskiej CBŚP oraz Straży Granicznej w Opolu.
Śledztwo trwało ponad dwa lata. Jak ustalono na czele grupy stał 62-letni Zbigniew G. ps. „Sułtan”. Zorganizował on liczącą co najmniej siedem osób grupę przestępczą, w której funkcjonował określony podział zadań. Część osób była odpowiedzialna za pozyskiwanie oryginalnych dokumentów, wykorzystywanych do przestępczych zabiegów, kolejne zajmowały się pozyskiwaniem zleceń na przerobione lub podrobione dokumenty.
Była to grupa rodzinna. Obok Zbigniewa G. w proceder zaangażowani byli także: jego syn Łukasz G. oraz żona Ewa i doraźnie brat Mirosław.

Przerabianie dokumentów polegało na naniesieniu na oryginalny dowód osobisty zdjęcia osoby składającej zlecenie oraz zmianę, w razie potrzeby, niektórych danych na dokumencie (kolor oczu, wzrost, wiek). Cena usługi podrobienia dowodu osobistego wynosiła 500 zł., a za podrobienie prawa jazdy liczono 400 zł.

Na ławie oskarżonych zasiądą również 35-letnie Anna B. i Wioletta R., które użyczały swoich danych adresowych, gdzie trafiała korespondencja zawierająca zlecenia podrobienia dokumentów wraz z fotografiami i niezbędnymi danymi.

W toku śledztwa ustalono ponad trzydzieści przypadków spreparowania praw jazdy i dowodów osobistych oraz jedną sfałszowaną kartę stałego pobytu. Zabezpieczono także kilkanaście dokumentów, które miały posłużyć do wytworzenia falsyfikatu.

Oprócz podrabiania dokumentów część członków grupy odpowie także za obrót towarami pochodzącymi z przestępstwa. Od listopada 2014 r. do lipca 2017 r. przez ich ręce przewinął się sprzęt elektroniczny oraz rowery łącznej wartości ponad 400 000 zł. Przedmioty te pochodziły z przestępstw popełnionych także na terenie Niemiec.
Większość oskarżonych, w tym Zbigniew G. przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziła wolę poddania się karze.

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny etap prac, po remoncie dachu i sali kinowej. Oprócz nowej elewacji wymieniane… » więcej 2020-09-20, godz. 09:00 Instytucje kulturalne oraz organizacje pozarządowe mogą już zgłaszać kandydatów do nagrody za kulturalne osiągn… Do 30 września opolski ratusz czeka na zgłoszenia kandydatów do nagród Opola dla działaczy kulturalnych. W tym roku, ze względu na pandemię, wiele działań… » więcej 2020-09-20, godz. 08:45 Z akademickim ceremoniałem, ale bez udziału gości. Inna inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim odbędzie się bez udziału gości. Lista uczestników została mocno ograniczona ze względu na epidemię… » więcej 2020-09-19, godz. 20:15 Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażenie potwierdzono u 76 osob '76 osób w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie zostało zakażonych koronawirusem. Placówka od dwóch dni jest zamknięta. Wczoraj wszystkim pensjonariuszom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***