Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-19, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Powstał zespół, który zaplanuje obchody setnej rocznicy III powstania śląskiego

Spotkanie w sprawie obchodów rocznicy III powstania śląskiego [fot. A. Pospiszyl]
Spotkanie w sprawie obchodów rocznicy III powstania śląskiego [fot. A. Pospiszyl]
Spotkanie w sprawie obchodów rocznicy III powstania śląskiego [fot. A. Pospiszyl]
Spotkanie w sprawie obchodów rocznicy III powstania śląskiego [fot. A. Pospiszyl]
Jak mają wyglądać zaplanowane na przyszły rok obchody setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego? Na ten temat dyskutowali dzisiaj (19.06) historycy, muzealnicy, przedstawiciele jednostek rządowych i samorządowych. Pierwsze spotkanie robocze dotyczące obchodów odbyło się w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
- Cieszę się, że choć z opóźnieniem, to jednak to spotkanie się odbyło – mówi Joanna Ojdana, pełniąca obowiązki dyrektorki Muzeum Śląska Opolskiego. – Przystąpiliśmy do bardzo intensywnych prac, już mamy wstępne programy zaproponowane, natomiast jest kwestia podjęcia decyzji dotyczących pewnych działań, które mogłyby być ogólnopolskie.

W rozmowach udział biorą przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń z terenu województw śląskiego i opolskiego.

- Dla wszystkich oczywiste jest, że centralne uroczystości odbędą się na Górze św. Anny – mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. – Pytanie, czy w obecności Prezydenta RP, w obecności ambasadora Niemiec. Myślę, że setna rocznica spowoduje, że jeszcze ta ranga zostanie podniesiona. Ale pamiętajmy, że powstania zaczęły się od plebiscytu, od marca, więc chcemy, żeby ta setna rocznica była ciągiem wydarzeń.

Przygotowaniem do obchodów miał być zakrojony na szeroką skalę remont pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny. Do inwestycji jednak nie doszło, bo koszty sporo przekroczyły dotację z ministerstwa kultury.

- Mam nadzieję, że jednak coś się w Warszawie ruszy w tym temacie – mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. – Na razie sprawa się toczy, czy będzie remont czy nie. Ja jestem optymistą, ale ten optymizm mi gaśnie z każdym dniem.

Od marca przyszłego roku mają się odbywać zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, centralne uroczystości mają mieć miejsce 2 lub 3 maja przed pomnikiem na Górze św. Anny, a 21 maja odbędzie się konferencja naukowa poświęcona powstaniom.
Joanna Ojdana
Zbigniew Kubalańca
Józef Swaczyna

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej 2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »