Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-30, 16:30 Autor: Katarzyna Doros

Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego online [fot. Katarzyna Doros]
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego online [fot. Katarzyna Doros]
Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka polskiego. Nadal na wykonanie poleceń mają dwie godziny, ale do testu mogą przystąpić w różnym momencie. Ósmoklasiści mogą pracować na komputerze, telefonie komórkowym, lub na wydrukowanym arkuszu. Przeprowadzenie egzaminu jest dobrowolne, ale w każdej szkole wyglądało to różnie. Choć znalazły placówki, które z egzaminu w takiej w formie całkowicie zrezygnowały.
- Chętni uczniowie zostali poinstruowani, jak zalogować się na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i pobrać arkusze. Moi uczniowie do egzaminu przystąpili o godzinie 9:00 - mówi jedna z nauczycielek języka polskiego w powiecie strzeleckim. - Uczniowie wysyłają później do mnie swoje odpowiedzi, żebym mogła je sprawdzić, a później otrzymają informację zwrotną. Do egzaminu mogli przystąpić chętni uczniowie. Przyznam szczerze, że w moim przypadku jest ich niewielu.

- Pytania to przede wszystkim lektury i teksty. Wolałabym pisać w szkole taki egzamin, bo w domu jesteśmy bardziej rozproszeni - dodaje ósmoklasistka Zuza.

W szkole podstawowej w Dębiu pod Opolem do próbnego egzaminu online przystąpili wszyscy uczniowie. - Ósmoklasiści mają świadomość powagi sytuacji i do testu podchodzą uczciwie - mówi Joanna Sojka, nauczycielka języka polskiego. - W takich okolicznościach, w jakich uczniowie zostali postawieni przez obecną sytuację epidemiologiczną, wszyscy byli zestresowani, lekcje odbywają się w nieco inny sposób, dlatego w naszej szkole wszyscy jednogłośnie podjęli decyzję, że do tego egzaminu przystąpią. Pojawiły się sporadyczne przypadki problemów technicznych.

Ze względu na trudności organizacyjne i nauczanie zdalne z próbnych testów przez internet zrezygnowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.

- Wcześniej mieliśmy już egzamin próbny dla wszystkich uczniów, wyniki zostały przedstawione rodzicom. Nauczyciele indywidualnie na lekcjach również na matematyce, polskim i angielskim takie egzaminy próbne zrobili i zostało to bardzo szczegółowo omówione z każdym uczniem, dziś taka szczegółowa analiza byłaby dosyć utrudniona, stąd decyzja, że nasza szkoła w tych próbnych egzaminach online nie bierze udziału - mówi Mirosław Śnigórski, dyrektor szkoły.

Rozwiązania próbnych egzaminów ósmoklasisty będą opublikowane na stronie CKE 8 kwietnia. Właściwe testy zgodnie z harmonogramem mają rozpocząć się 21 kwietnia.
nauczycielka, ósmoklasistka
Joanna Sojka
Mirosław Śnigórski

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »