Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-18, 19:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe"

"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
Liceum nr 5 w Opolu [fot. facebbok/LO 5 Opole]
Liceum nr 5 w Opolu [fot. facebbok/LO 5 Opole]
"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka wychowania fizycznego przeprowadziła ankietę wśród nastolatek. Wyniki są zaskakujące. Ponad 50 procent uczennic z powodu braku odpowiednich środków higienicznych rezygnuje z zajęć szkolnych, a ponad 20 procent przyznaje, że nie ma pieniędzy na te właśnie środki.
- Pomysł narodził się w momencie, kiedy zobaczyłam to w jednej z toalet w restauracji i stwierdziłam, że warto wprowadzić to w naszej szkole - mówi Agnieszka Młyńska-Kowalczyk, nauczycielka Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 5 w Opolu. - Najpierw była rozmowa z uczennicami. Usiadłyśmy i zapytałam, czy jest taki problem i co byście powiedziały, gdyby taki koszyczki były w naszej szkole. Odpowiedź była od razu, że fajnie, super inicjatywa. Często mają dużą torbę, z którą idą na treningi i za chwilę zmiana na mniejszą, bo jest mniej lekcji. Przerzucanie tych środków higienicznych jest dość kłopotliwe, a czasem zdarza się zapomnieć.

- Wyniki z ankiet pokazują, że nie wiele nam się mówi na ten temat i często też nasza wstydliwość w tym temacie bierze górę - dodają uczennice. - Potrzebujemy takiej edukacji, bo są dziewczyny młode, które wstydzą się o tym rozmawiać i nie mają w domu, takiej osoby, z którą mogłyby o tym porozmawiać. To jest ważne, żeby dziewczyny wiedziały, jak mogą tę higienę zachować i gdzie takie środki mogą znaleźć i jak ich używać. - Moim zdaniem jest to bardzo duży komfort, bo wiemy że cokolwiek się wydarzy, to zawsze można podejść i nie ma żadnego stresu, pytania koleżanek, bo niektóre z nas się wstydzą poprosić.

Dodajmy, że szkoła zainicjowała już akcję zbiórki pieniędzy na zakup środków higienicznych. Marzeniem inicjatorki jest, by pomysł trafił do większej liczby placówek, nie tylko w Opolu. W akcję zaangażowała się m.in. poseł Marcelina Zawisza, która jako pierwsza wsparła ją finansowo.
Agnieszka Młyńska-Kowalczyk
Uczennice LO nr 5 w Opolu

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 13:00 Kończy się sezon prac archeologicznych w Nowej Cerekwi. W tym roku udało się wydobyć dużo naczyń ceramicznych Dobiegają końca tegoroczne prace na stanowisku archeologicznym w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. W ostatnich miesiącach w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała… » więcej 2021-09-28, godz. 12:45 Policja ostrzega - jesień to też czas wzmożonego ruchu pojazdów rolniczych Jesień, podobnie jak żniwa, to czas wzmożonych prac rolnych i większego ruchu pojazdów rolniczych na drogach. Szybciej zapadający zmrok dodatkowo pogarsza… » więcej 2021-09-28, godz. 11:45 Strażacy ze Strzeleczek mają wyremontowaną remizę Po ponad roku stacjonowania w stodole jednego z rolników, samochody OSP Strzeleczki wróciły do boksów garażowych. Zakończyła się przebudowa tamtejszej… » więcej 2021-09-28, godz. 11:15 Pijany spowodował stłuczkę i uciekał autostradą jadąc pod prąd Pijany kierowca spowodował kolizję, uciekał pod prąd remontowanym odcinkiem autostrady A4, a gdy został zatrzymany przez mundurowych okazało się, że miał… » więcej 2021-09-28, godz. 10:55 975 nowych zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie potwierdzono 8 infekcji [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 na Opolszczyźnie. Zmarło 29 kolejnych chorych, z czego 27 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-09-28, godz. 10:43 Kolizja w Lędzinach. Samochód sam zadzwonił po pomoc Dwa samochody osobowe zderzyły się w Lędzinach przy ulicy Ozimskiej, czyli drodze krajowej nr 46. Służby o zdarzeniu poinformował samochód poprzez system… » więcej 2021-09-28, godz. 09:25 41 milionów złotych dla Opolszczyzny z "Polskiego Ładu". Rafał Bartek: To kropla w morzu Dodatkowe 41 milionów złotych ma otrzymać województwo opolskie w latach 2022-2030. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa i jest to skutek wprowadzenia… » więcej 2021-09-28, godz. 09:20 Chcą wyburzyć starą szkołę, żeby wybudować blok mieszkalny Stojący od kilkunastu lat pusty budynek byłej szkoły w Zawadzkiem ma szansę zniknąć z krajobrazu miasta. Gmina przystąpiła do inicjatywy mieszkaniowej… » więcej 2021-09-28, godz. 09:15 Nowe władze w Polska 2050 na Opolszczyźnie Aleksandra Pawlik nowym liderem Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie opolskim. To rezultat niedzielnych (26.09) wyborów do jakich doszło w stowarzysze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:00 Trwa konkurs na wolontariusza i koordynatora roku w ramach Korpusu Solidarności. "To okazja, żeby podziękować spo… Do końca września trwa nabór do konkursu na koordynatora i wolontariusza roku w ramach rządowego programu Korpusu Solidarności. Celem jest wspieranie wolontariatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »