Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 11:58 Autor: Jacek Rudnik

NIK krytycznie o realizacji programu "Czyste Powietrze" na Opolszczyźnie. Kontrola dotyczy okresu, gdy WFOŚiGW kierował Henryk Tylak

Janusz Madej [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Madej [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Badaliśmy, czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu rzetelnie przygotował się do realizacji programu "Czyste Powietrze" - potwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. słabej organizacji pracy przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowania, co obniżyło skuteczność programu. Kontola dotyczyła okresu, gdy funduszem zarządzał Henryk Tylek. Obecny prezes WFOŚiGW w Opolu odniesie się do zastrzeżeń w piątek (07.02). W czwartek będzie gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" w Radiu Opole.
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli przy obsłudze rządowego programu, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez m.in. dotacje do wymiany kotłów, czy termomodernizacje obiektów, pracowało zbyt mało osób i zdarzało się, że kluczowe dla sprawnej realizacji programu dokumenty były zatwierdzane z dwumiesięcznym opóźnieniem.

- W trakcie kontroli stwierdziliśmy, że przed rozpoczęciem tej akcji, czyli przed wrześniem 2018 roku nie zapewniono dopasowania struktury organizacyjnej tej jednostki do realizacji tego zadania, a weryfikowania wniosków nie powierzono pracownikom tej jednostki, jak również doprowadzono do zmniejszenia zatrudnienia - ocenił na antenie Radia Opole wicedyrektor Najwyższej Izby Kontroli w Opolu Janusz Madej.

Kontrolerzy NIK przeprowadzili działania od 19 września 2018 roku do 19 lipca 2019 roku, gdy WFOŚiGW w Opolu kierował Henryk Tylak. W tym okresie do funduszu wpłynęło ponad 1800 wniosków na łączną kwotę ponad 38 mln złotych, ale rozpoznano w tym czasie jedynie 540, w tym 100 negatywnie.

- I tutaj również mieliśmy zastrzeżenia do terminowości rozpatrywania wniosków, ponieważ zgodnie z regulacjami wewnętrznymi obowiązującymi w funduszu, był on zobowiązany do rozpatrzenia takiego wniosku w terminie do 90 dni roboczych od daty wpływu, a stwierdziliśmy, że średnio taki wniosek był rozpatrywany przez ponad siedem miesięcy - wyjaśniał na antenie Radia Opole Janusz Madej.

We wnioskach pokontrolnych NIK zaleciła m.in. poprawę organizacji obsługi wniosków, tak by były one realizowane w przewidzianym przepisami okresie do 90 dni.

Do zarzutów Najwyższej Izby Kontroli obecny prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Maciej Stefański odniesie się w trakcie piątkowej (07.02) konferencji prasowej w siedzibie funduszu, która rozpocznie się o godz. 10.

Realizacja rządowego programu Czyste Powietrze rozpoczęła się w 2018 roku i ma się zakończyć w 2027 roku, a łączna pula na szeroko rozumiane działania ograniczające emisję zanieczyszczeń do atmosfery to około 100 mld złotych.
Janusz Madej 01
Janusz Madej 02

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »