Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-07, 18:00 Autor: Witold Wośtak

"Elza" z Gorzowa Śląskiego odzyskała blask. Teraz czas na sporną tablicę, pylony i otoczenie pomnika

Pomnik Zwycięstwa i Wolności w Gorzowie Śląskim [fot. Witold Wośtak]
Pomnik Zwycięstwa i Wolności w Gorzowie Śląskim [fot. Witold Wośtak]
Pomnik Zwycięstwa i Wolności w Gorzowie Śląskim przechodzi proces renowacji. Słynna "Elza" przedstawia kobietę w mundurze, z karabinem u boku i ptakiem w ręce, są też trzy pylony. Postać została już wyczyszczona i zakonserwowana. Czas teraz na zmianę tablicy przy pomniku.
Instytut Pamięci Narodowej nakazał modyfikację monumentu lub jego rozbiórkę, jak wynikało to z zapisów ustawy dekomunizacyjnej. Chodziło między innymi o treść tablicy z 1970 roku, w której napisano "w XXV rocznicę wyzwolenia".

- Teraz to, co będzie tam zapisane zależy od radnych i magistratu, ale jeszcze zastanawiamy się nad słowami - mówi Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego.

- Jakikolwiek krótki napis nie powie do końca czegokolwiek o pomniku. Prawdziwy opis znajdował się w Muzeum Śląska Opolskiego i u państwa Grzybowskich. Zastanawiam się, czy nie zrobić nieco większej tablicy z informacją o pomniku, bo teraz wreszcie dobrze go widać. Usunęliśmy krzewy, które uległy uszkodzeniu podczas wichury - wówczas przewróciło się na nie jedno drzewo - tłumaczy burmistrz.

Postać "Elzy" w Gorzowie Śląskim została wyczyszczona i zakonserwowana. Alina Borowczak-Grzybowska, jedna z córek autora pomnika, jako spadkobierczyni, zadeklarowała wykonanie projektu zagospodarowania placu wokół monumentu oraz kształt nowej tablicy.

Z kolei w tym roku biały kolor mają odzyskać trzy betonowe pylony. Wokół pojawi się zieleń, ale niska, aby nie zasłaniać odnowionego pomnika.
Artur Tomala

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 12:15 Obwodnica Brzegu powstanie później niż zakładano Cztery obwodnice opolskich miast i miejscowości powstaną w ramach programu 'Stu Obwodnic'. To Prudnik, Brzeg, Sidzina i Lędziny.Najbardziej zaawansowane prace… » więcej 2021-09-17, godz. 12:08 Trzy dni obławy za bykiem uciekinierem w Łubnianach. Zwierzę ukrywało się w kukurydzy Przez trzy dni półtoratonowy byk ukrywał się po ucieczce z transportu w Łubnianach. » więcej 2021-09-17, godz. 11:38 DK 43 w Dalachowie zablokowana po porannym zdarzeniu. Utrudnienia są także na A4 po zderzeniu 3 pojazdów [AKTUALIZA… Ciąg dalszy utrudnień w ruchu w Dalachowie między Kluczborkiem a Wieluniem na DK 43 po kolizji samochodu ciężarowego. » więcej 2021-09-17, godz. 10:52 Raport MZ: odnotowano ponad 650 nowych zakażeń w kraju [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 10 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce stwierdzono 8 przypadków śmier… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Przed nami "zdrowa sobota" dla dzieci. Opolski NFZ zaprasza rodziców wraz z pociechami na konsultacje i diagnostykę Porady żywieniowe, konsultacje laryngologiczne czy diagnostyka wad postaw - to tylko część oferty, z jakich rodzice wraz ze swoim dziećmi będą mogli skorzystać… » więcej 2021-09-17, godz. 09:39 Co dalej z obwodnicami Prudnika, Sidziny i Lędzin? Cztery obwodnice opolskich miast i miejscowości powstaną w ramach programu 'Stu Obwodnic'. To Prudnik, Brzeg, Sidzina i Lędziny. Najbardziej zaawansowane prace… » więcej 2021-09-17, godz. 08:06 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach W nocy i nad ranem (17.09) mieliśmy w regionie 3 zdarzenia drogowe, w których łącznie dwie osoby zostały ranne. » więcej 2021-09-17, godz. 07:45 Utrudnienia w ruchu w związku z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego Uwaga kierowcy! W niedzielę (19.09) będą utrudnienia w ruchu na drogach w stolicy regionu. Ma to związek z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego w ramach… » więcej 2021-09-17, godz. 07:00 Jak nie dać się okraść przez internet i robić zakupy w sieci? Opolscy uczniowie i seniorzy wiedzą, jak bezpiecznie… Jak nie dać się okraść przez internet czy SMS-a i bezpiecznie robić zakupy w sieci - dowiedzieli się uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach akcji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »