Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-21, 10:17 Autor: Maria Klusik

Pracownicy socjalni świętują. Liczba rodzin korzystających ze świadczeń spada, ale potrzeby są wciąż ogromne

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zdzieszowicach [fot. A. Pospiszyl]
Agnieszka Gabruk [fot. Łukasz Fura]
Agnieszka Gabruk [fot. Łukasz Fura]
Iwona Rejnhardt [fot. Łukasz Fura]
Iwona Rejnhardt [fot. Łukasz Fura]
21 listopada to w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego. Swoje 20-lecie obchodzi także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
- ROPS zajmuje się po pierwsze na pewno działalnością badawczo-analityczną w zakresie pomocy integracji społecznej, to jest jedno z naszych podstawowych zadań - właśnie kształcenie kadry pomocy społecznej. Mamy też takie bardzo piękne zadanie inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań, w zakresie pomocy społecznej. I ja osobiście z tego zadania najczęściej korzystam - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora tej placówki.

- Jest jeszcze wiele obszarów, w których potrzebne jest większe wsparcie. Aczkolwiek na przestrzeni ostatnich kilku lat ta liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej nam nieco spada. Widzimy też tutaj duży ubytek, jeżeli chodzi o rodziny przeżywające problemy opiekuńczo-wychowawcze. Tutaj w ciągu kilku ostatnich lat na prawdę sporo spadło, bo ja pamiętam jeszcze chyba cztery, czy pięć lat temu, takich rodzin było około 5 tysięcy teraz mamy ich 3500 - dodaje gość Radia Opole.

W tej chwili z pomocy społecznej w woj. opolskim korzysta ok. 55 tysięcy osób. Z ROPS-em współpracuje m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

- Jednym ze wspólnie prowadzonych działań jest projekt "Bliżej rodziny i dziecka" - powiedziała w "Poglądach i osądach" Iwona Rejnhardt, dyrektor opolskiego PCPR.

- W ramach tego projektu utworzyliśmy już mieszkanie chronione dla trzech wychowanków domów dziecka usamodzielniających się, lub też rodzinnej pieczy zastępczej. Naszym zadaniem jest poszukiwanie kandydatów na rodziców zastępczych i też, później wspieranie rodziców zastępczych i oczywiście prowadzenie domów dziecka. W powiecie mamy trzy domy dziecka nad którymi sprawujemy nadzór, no i też wspieramy.

Dodajmy, że na terenie powiatu opolskiego działa 114 rodzin zastępczych.
Agnieszka Gabruk
Agnieszka Gabruk
Iwona Rejnhardt
Iwona Rejnhardt

Wiadomości z regionu

2022-09-26, godz. 07:00 Koniec remontu opolskiego odcinka autostrady A4. Od wtorku wraca stała organizacja ruchu We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-25, godz. 21:45 Ponad 50 mln zł wsparcia z MEiN dla Politechniki Opolskiej 51 milionów 150 tysięcy złotych dla Politechniki Opolskiej. Symboliczny czek trafił dziś (25.09) na ręce rektora uczelni, a przekazał go minister edukacji… » więcej 2022-09-25, godz. 21:25 Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką wyborów będzie prawda i godność - Żyjemy dziś w podwójnej rzeczywistości - mówił dziś (25.09) w Opolu Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu, które zorganizowano… » więcej 2022-09-25, godz. 20:15 Kolejna zmiana w organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna Już w najbliższy wtorek (27.09) zmieni się organizacja ruchu w ciągu drogi S11 w związku z budową obwodnicy Olesna. Kierowcy jadący od Łomnicy w stronę… » więcej 2022-09-25, godz. 20:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Opola. Wśród tematów reparacje, wojna na Ukrainie i wybory… Reparacje od Niemiec, wojna na Ukrainie oraz zbliżające się wybory zdominowały spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, z mieszkańcami… » więcej 2022-09-25, godz. 19:35 Wspominali o. Maksymiliana Kolbe. Oficjalne uroczystości w Jasienicy Dolnej W tym roku minęło 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Dziś (25.09) w Jasienicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające tę… » więcej 2022-09-25, godz. 18:20 Odblokowano autostradę A4 po zderzeniu trzech samochodów między węzłami Kędzierzyn-Koźle a Strzelce Opolskie Zderzyły się tam 3 auta, którymi podróżowało w sumie 13 osób. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2022-09-25, godz. 18:00 Akademia Młodych Serc przy Politechnice Opolskiej czeka na kolejnych studentów Politechnika Opolska ruszyła z rekrutacją do Akademii Młodych Serc. To cykl zajęć o zdrowym i satysfakcjonującym sposobie życia skierowany nie tylko dla… » więcej 2022-09-25, godz. 17:56 ''Chcemy pamiętać o naszych rodakach, którzy nie wyrzekli się polskości''. W Głubczycach uczczono 100. rocznicę… Uroczysta msza święta w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi w Głubczycach rozpoczęła obchody 100. rocznicy powstania ''Rodła'' - Związku… » więcej 2022-09-25, godz. 16:48 Jarosław Kaczyński odwiedził Nysę. Tłumy mieszkańców na spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości [ZDJĘCIA… Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się dziś (25.09) z mieszkańcami Nysy. Wśród najważniejszych tematów, które poruszył lider… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »