Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-29, 13:00 Autor: Witold Wośtak

To dobry moment na założenie zimowych opon w samochodzie. Kiedy przyjdzie zima, będą kolejki i nerwy

Wymiana opon © (fot. Bogusław Kalisz / AFRO)
Wymiana opon © (fot. Bogusław Kalisz / AFRO)
[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
[fot. www.freeimages.com]
Najwyższa pora na wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym i sezonową zmianę opon. Ogumienie zimowe pracuje odpowiednio, kiedy temperatura spada poniżej dziesięciu stopni Celsjusza.
Warto więc poświęcić trochę czasu, zanim zaskoczy nas pierwszy śnieg - wtedy warsztaty będą oblegane i kierowcy nie unikną długich kolejek. Marcin Lentner, właściciel warsztatu samochodowego, mówi, na co zwrócić uwagę przy zakupie opon używanych.

- Na pewno im opona młodsza, tym lepsza jest mieszanka. Według mnie, opona zimowa nie powinna mieć więcej niż trzy lata. Jeżeli chodzi o grubość bieżnika, każdy producent zaznacza to tak zwaną kontrolką. Chodzi o wskazania na oponie, do którego momentu ona zadziała w zimie, a kiedy przestanie spełniać swoją rolę. W tej kwestii wszystko zależy więc od producenta opony.

Marcin Lentner dodaje, że w niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem są opony całoroczne, które zdobywają coraz większą popularność.

- Jeżeli ktoś jeździ samochodem niedużym i pokonuje około 10 tysięcy kilometrów rocznie, taka opona jest jak najbardziej polecana. Tym bardziej, że one mają bieżnik bardziej zimowy niż letni - mieszanka jest nieco twardsza i nie zużywa się szybko. Jeżeli natomiast ktoś przejeżdża długie trasy na drogach szybkiego ruchu, warto założyć oponę zimową, bo ona działa trochę inaczej, a przyczepność opony też jest inna.

Osoby zmieniające opony samodzielnie powinny zwrócić uwagę na zaznaczony kierunek obrotu koła. Zdaniem Lentnera, kierowcy nie przywiązują do tego wagi, co widać po przyjeździe do warsztatu w innych sprawach.
Marcin Lentner 1
Marcin Lentner 2

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »