Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-04, 12:30 Autor: Katarzyna Doros

Matury 2019. W województwie opolskim egzamin dojrzałości zdało 80% uczniów

Zdjęcie ilustracyjne. Matura z matematyki. Archiwum [fot. Ewelina Laxy]
Zdjęcie ilustracyjne. Matura z matematyki. Archiwum [fot. Ewelina Laxy]
Świadectwo dojrzałości [fot. Katarzyna Doros]
Świadectwo dojrzałości [fot. Katarzyna Doros]
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. 80% opolskich maturzystów może cieszyć się z pozytywnie zdanej matury. Wynik ten jest bardzo podobny do średniej krajowej. W naszym regionie do poprawki będzie mogło przystąpić 14% maturzystów, a 6% nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.
W tym roku CKE nie publikowała wyników o północy. Sami zainteresowani mogli je sprawdzić dopiero rano w internecie lub w szkole przy odbiorze świadectwa dojrzałości.

- Było troszeczkę stresu, ale nasze OKE wyjątkowo wstawiło wyniki już wcześnie rano około 6:00. Wiem, że były osoby, które przekornie sprawdzały po północy, czy nie wrzucili ich wcześniej. Wiadomo, zawsze mogło być lepiej, ale jestem zadowolona z moich wyników - mówi Julia.

- Wyniki mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Nie byłem do końca pewny, czy zdam polski, ale jest 80%, więc jestem zadowolony. Poprawek nie będzie, od nowego roku szkolnego mam nadzieję, że będę już szczęśliwym studentem chyba medycyny w Łodzi - dodaje Patryk Jędrzejak.

- Tej nocy prawie nie spałem, ale ogólnie się nie stresowałem. Zdawałem kilka przedmiotów na poziomie rozszerzonym i ze wszystkich jest powyżej 60%, więc myślę, że tutaj jest raczej ok - mówi Maksymilian.

W regionie do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej przystąpiło 5677 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Osoby, które nie zdały tylko z jednego przedmiotu egzamin poprawkowy napiszą 20 i 21 sierpnia. Pełne wyniki tegorocznych matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 20 września.

Do egzaminu maturalnego w całym kraju przystąpiło w tym roku około 250 tysięcy osób.
Każdy absolwent musiał obowiązkowo zdać egzaminy z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Maturę z języka polskiego zdało 95 procent wszystkich zdających, z matematyki 86 procent, a z języka angielskiego 94 procent. Najlepiej maturę napisali absolwenci w województwie małopolskim, podlaskim i mazowieckim.
maturzyści

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie "Lodołamacze 2021" Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie 'Lodołamacze 2021' w dwóch kategoriach: instytucja i otwarty rynek. Statuetki… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami stolicy regionu. W niedzielę także piknik sportowo-rekreacyjny W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w niedzielę 19 września ulicami stolicy regionu przejedzie II Opolski Rajd Rowerowy. Wydarzeniu towarzyszyć… » więcej 2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »