Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-12, 21:30 Autor: Joanna Matlak

Gorąca dyskusja i wielkie emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej

Od lewej: Robert Węgrzyn, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Małgorzata Wilkos, Katarzyna Czochara i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Robert Węgrzyn, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Małgorzata Wilkos, Katarzyna Czochara i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolscy politycy dyskutowali o Kościele i religii w kontekście słów publicysty Leszka Jażdżewskiego - przed wykładem Donalda Tuska i profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Jestem przekonana, że przemówienie Jażdżewskiego nie było przypadkowe – mówiła Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Nie wierzę w to, że Tusk, Schetyna czy Kosiniak-Kamysz nie wiedzieli, co się wydarzy, nie wiedzieli, jakie słowa padną. W mojej ocenie to przemówienie zostało przygotowane, napisane, a pan Jażdżewski tylko je wygłosił - mówiła Wilkos.

- PSL niejednokrotnie pokazało, jakie są nasze korzenie i tradycja – broniła partii Genowefa Prorok z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Prezes Kosiniak-Kamysz podkreślał, co jest w naszej tradycji, bo nasza partia ma 120 lat tradycji, jest jedyną która ma "Polskę" w nazwie. Jest głęboko zakorzeniona w wierze, tradycji i ludyczności - mówiła Prorok.

Piotr Pancześnik z Porozumienia uważa, że ktoś uderza w coś, co scalało Polaków przez wieki. - Ktoś zakłóca ten ład społeczny nie na gruncie merytorycznych sporów dotyczących Polski, tylko na gruncie emocjonalnym, który wzbudza emocje. To podkręcanie emocji jest bardzo groźne. Jakiś inżynier społeczny tym steruje - ocenił Pancześnik.

Wielkie wzburzenie w studiu Radia Opole wywołały słowa Piotra Wacha z Nowoczesnej, który nawiązał do profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. - Być może część radiosłuchaczy mogła być tym urażona, ale protestuję, że w ramach działań policji, osoba która to zrobiła, zostaje o 7 rano zatrzymana – mówił Wach.
- Mam nadzieję, że nikt z państwa nie chciałby na kogoś, kto tworzy tego typu dzieła, nasyłać policji - zwrócił się do polityków i wywołał burzę.

- To jest dzieło dla pana? - pytała Katarzyna Czochara z PiS.
- Nie da się przejść nad tym do porządku dziennego - stwierdził Pancześnik.

- Ten przypadek nie wypełnił znamion skorzystania z możliwości zatrzymania tejże osoby - kontynuował Wach. - A skąd Pan to wie? - wtrąciła Małgorzata Wilkos.

- Dla mnie to obrzydliwe, nie umiem sobie wyobrazić, jak można do czegoś takiego dopuścić – mówiła o profanacji obrazu Katarzyna Czochara z PiS. - Wy z lewej strony nie macie żadnej wartości, jesteście po prostu zagubieni, zatraceni i dla was nie ma żadnej świętości. - Proszę się hamować - wtrącił Wach. - Ja mówię to, co myślę i to, co czuję - dodała Czochara.

Robert Węgrzyn z PO bronił przedstawicieli Koalicji Europejskiej w kontekście słów Leszka Jażdżewskiego. - Chcę zaprotestować, że ta wypowiedź była konstruowana, konsultowana czy uzgodniona z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej - zapewniał Węgrzyn.

- Przerażające, jak partie polityczne przechylają wajchę emocji z jednej strony na drugą – mówił Paweł Grabowski z Kukiz’15.
- Pan Jażdżewski powiedział to, czego Tuskowi powiedzieć nie wypadało. Jeśli chodzi o wizerunek Matki Boskiej, to było mi przykro, gdy to zobaczyłem. Myślę, że wiele milionów Polaków jest przywiązanych do tego obrazu. Zwróćcie uwagę na nazwę: to jest Matka Boska. A matka w polskiej kulturze jest świętością - mówił Grabowski.
Małgorzata Wilkos
Genowefa Prorok
Piotr Pancześnik
Piotr Wach
Katarzyna Czochara
Robert Węgrzyn
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej 2021-07-25, godz. 10:00 Prawie pół miliona złotych zabezpieczono na gaszenie pożarów w lasach. To pieniądze m.in. na organizację pogotowia… Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprą działalność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. » więcej 2021-07-25, godz. 08:15 Interesy osób w podeszłym wieku mają być lepiej reprezentowane. Pomóc w tym ma pełnomocnik do spraw seniorów powołany… Od poniedziałku (26.07) rozpocznie pracę pełnomocnik wojewody do spraw seniorów. Obowiązki te będzie sprawować Janina Piekarz, do tej pory pełniąca funkcję… » więcej 2021-07-25, godz. 08:00 Uwaga kierowcy, będą zmiany w organizacji ruchu w kilku miejscach na drogach krajowych w regionie W przyszłym tygodniu na opolskich drogach krajowych będą zmiany w organizacji ruchu. Już w poniedziałek (26.07) zostanie wprowadzone wahadło na DK 40 w Kędzierzynie-… » więcej 2021-07-25, godz. 07:15 Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej… Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »