Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-12, 21:30 Autor: Joanna Matlak

Gorąca dyskusja i wielkie emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej

Od lewej: Robert Węgrzyn, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Małgorzata Wilkos, Katarzyna Czochara i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Robert Węgrzyn, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Małgorzata Wilkos, Katarzyna Czochara i Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolscy politycy dyskutowali o Kościele i religii w kontekście słów publicysty Leszka Jażdżewskiego - przed wykładem Donalda Tuska i profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Jestem przekonana, że przemówienie Jażdżewskiego nie było przypadkowe – mówiła Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Nie wierzę w to, że Tusk, Schetyna czy Kosiniak-Kamysz nie wiedzieli, co się wydarzy, nie wiedzieli, jakie słowa padną. W mojej ocenie to przemówienie zostało przygotowane, napisane, a pan Jażdżewski tylko je wygłosił - mówiła Wilkos.

- PSL niejednokrotnie pokazało, jakie są nasze korzenie i tradycja – broniła partii Genowefa Prorok z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Prezes Kosiniak-Kamysz podkreślał, co jest w naszej tradycji, bo nasza partia ma 120 lat tradycji, jest jedyną która ma "Polskę" w nazwie. Jest głęboko zakorzeniona w wierze, tradycji i ludyczności - mówiła Prorok.

Piotr Pancześnik z Porozumienia uważa, że ktoś uderza w coś, co scalało Polaków przez wieki. - Ktoś zakłóca ten ład społeczny nie na gruncie merytorycznych sporów dotyczących Polski, tylko na gruncie emocjonalnym, który wzbudza emocje. To podkręcanie emocji jest bardzo groźne. Jakiś inżynier społeczny tym steruje - ocenił Pancześnik.

Wielkie wzburzenie w studiu Radia Opole wywołały słowa Piotra Wacha z Nowoczesnej, który nawiązał do profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. - Być może część radiosłuchaczy mogła być tym urażona, ale protestuję, że w ramach działań policji, osoba która to zrobiła, zostaje o 7 rano zatrzymana – mówił Wach.
- Mam nadzieję, że nikt z państwa nie chciałby na kogoś, kto tworzy tego typu dzieła, nasyłać policji - zwrócił się do polityków i wywołał burzę.

- To jest dzieło dla pana? - pytała Katarzyna Czochara z PiS.
- Nie da się przejść nad tym do porządku dziennego - stwierdził Pancześnik.

- Ten przypadek nie wypełnił znamion skorzystania z możliwości zatrzymania tejże osoby - kontynuował Wach. - A skąd Pan to wie? - wtrąciła Małgorzata Wilkos.

- Dla mnie to obrzydliwe, nie umiem sobie wyobrazić, jak można do czegoś takiego dopuścić – mówiła o profanacji obrazu Katarzyna Czochara z PiS. - Wy z lewej strony nie macie żadnej wartości, jesteście po prostu zagubieni, zatraceni i dla was nie ma żadnej świętości. - Proszę się hamować - wtrącił Wach. - Ja mówię to, co myślę i to, co czuję - dodała Czochara.

Robert Węgrzyn z PO bronił przedstawicieli Koalicji Europejskiej w kontekście słów Leszka Jażdżewskiego. - Chcę zaprotestować, że ta wypowiedź była konstruowana, konsultowana czy uzgodniona z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej - zapewniał Węgrzyn.

- Przerażające, jak partie polityczne przechylają wajchę emocji z jednej strony na drugą – mówił Paweł Grabowski z Kukiz’15.
- Pan Jażdżewski powiedział to, czego Tuskowi powiedzieć nie wypadało. Jeśli chodzi o wizerunek Matki Boskiej, to było mi przykro, gdy to zobaczyłem. Myślę, że wiele milionów Polaków jest przywiązanych do tego obrazu. Zwróćcie uwagę na nazwę: to jest Matka Boska. A matka w polskiej kulturze jest świętością - mówił Grabowski.
Małgorzata Wilkos
Genowefa Prorok
Piotr Pancześnik
Piotr Wach
Katarzyna Czochara
Robert Węgrzyn
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2020-09-30, godz. 20:45 Raport dnia. 36 infekcji i 30 powrotów do zdrowia w regionie. Znów ponad 1500 zarażeń koronawirusem w kraju 36 nowych zarażeń koronawirusem i 30 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (30.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-30, godz. 20:18 Dąbrowa najpiękniejszą opolską wsią. Za nami 23. edycja konkursu Dąbrowa zwyciężyła w 23. edycji konkursu 'Piękna Wieś Opolska'. Zdaniem jury miejscowość urzeka parkiem, ścieżką rowerową, stawami, zielenią i spokojem… » więcej 2020-09-30, godz. 20:14 Rok więzienia w zawieszeniu za czerpanie korzyści z prostytucji. "Większość z 15 tysięcy kobieta przekazała dob… Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata dla 36-letniego Mariusza T. za czerpanie korzyści z prostytucji. Sąd Okręgowy w Opolu utrzymał dziś (30.09) wyrok… » więcej 2020-09-30, godz. 20:00 Regularnie okradała supermarket. Teraz odpowie za to przed sądem Przez blisko rok kradła alkohol i papierosy. Mowa o 66-letniej mieszkance Krapkowic, która regularnie okradała jeden z marketów na terenie miasta. Przedsiębiorcy… » więcej 2020-09-30, godz. 18:32 25 lat więzienia za zabójstwo brata. Zapadł wyrok w głośnej sprawie morderstwa w Charbielinie 25 lat więzienia za zabójstwo brata w Charbielinie. Na taką karę Sąd Okręgowy w Opolu skazał 32-letniego Arkadiusza S., który strzelając z dwóch różnych… » więcej 2020-09-30, godz. 18:15 2 uczniów z COVID-19, 2 klasy na kwarantannie. Szkoła podstawowa w Szczedrzyku przeszła częściowo na zdalny tryb … 2 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczedrzyku ma koronawirusa. Chodzi o jedno dziecko z klasy czwartej i jedno z ósmej. » więcej 2020-09-30, godz. 18:15 Brzeg z tytułem Samorządowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz realizacja programów zdrowotnych w zakresie profilaktyki. To właśnie te rzeczy zdecydowały o przyznaniu… » więcej 2020-09-30, godz. 17:00 Maja uratowała swoją mamę. 10-latka zadzwoniła po pomoc 10-latka z Opola zadzwoniła do Centrum Powiadomienia Ratunkowego i zaalarmowała o złym stanie zdrowia swojej mamy. » więcej 2020-09-30, godz. 15:36 Zderzenie 3 aut w Tarnowie Opolskim. Trzy osoby odwieziono do szpitala Kierująca BMW zjechała na przeciwległy pas i zderzyła się z osobową skodą, po czym ta uszkodziła microcara. Tak wyglądał w skrócie przebieg wypadku… » więcej 2020-09-30, godz. 15:19 Opole zyskało sześć nowych miejsc przyjaznych seniorom i osobom niepełnosprawnym Sześć kolejnych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i firm usługowych w Opolu otrzymało certyfikaty przyznawane w ramach III edycji konkursu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***