Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-26, 17:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni"

Karetka PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Karetka PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczasem od 1 kwietnia zmieni się system organizacji ratownictwa medycznego. Zgodnie z ustawą o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą ubiegać się tylko SP ZOZ-y oraz podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub samorządów lokalnych.
- Jeżeli chodzi o funkcjonowanie pogotowia ratunkowego to pacjenci mogą być spokojni - mówi Wiesław Gajewska, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego. – Karetki przechodzą przegląd techniczny. Awarie są na bieżąco usuwane. Kontrakt będzie na trzy karetki, czwarta jest w zapasie. Przymierzamy się do wymiany karetek. Koszt takiego pojazdu bez wyposażenia to jest ok. 350 tysięcy złotych. Jesteśmy o tyle w dobrej sytuacji, że mamy takie wyposażenie i możemy je przenieść do innej karetki.

Wsparcia wymiany ambulansów na nowe odmówiły tamtejszemu szpitalowi gminy z powiatu prudnickiego.

- Spółka nie ma nadwyżki finansowej pozwalającej na zakup co najmniej jednej karetki rocznie – argumentuje prezes PCM. – Rosnące wymagania kadry medycznej dotyczące płac bez dofinansowania z NFZ powodują, że trzeba te koszty liczyć i popatrzyć, jak to sfinalizować. Ponadto jesteśmy teraz na ukończeniu bardzo ważnych inwestycji m.in. bloku operacyjnego, które wymagane są według standardów, żeby w ogóle szpital funkcjonował.

Stan techniczny karetek oraz prawidłowość funkcjonowania prudnickiego pogotowia kontrolował urząd wojewódzki i nie stwierdzono nieprawidłowości. Tamtejszym szpitalem zarządza spółka, której właścicielem jest powiat. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma wzmocnić wpływ państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.
Wiesława Gajewska
Wiesława Gajewska

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 12:30 Na oddziałach zakaźnych w naszym regionie zaczyna brakować miejsc dla pacjentów zakażonych COVID-19 Coraz więcej osób zakażonych koronawirusem wymaga hospitalizacji. W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu na oddziale zakaźnym pacjentów z COVID-19 jest więcej niż… » więcej 2020-09-28, godz. 10:50 Koronawirus w grodkowskiej podstawówce. Kolejna placówka czeka na wyniki testów wykonanych u nauczycieli Obostrzenia związane z koronawirusem spowodowały zmianę trybu pracy trzech szkół podstawowych w gminie Grodków. » więcej 2020-09-28, godz. 10:42 Raport MZ: 35 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju 1306 zakażeń Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 35 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-28, godz. 09:58 Opole: w Zespole Szkół Mechanicznych zakażony koronawirusem jest kolejny uczeń Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu. COVID-19 potwierdzono u jednego z uczniów, który uczęszcza do tej samej… » więcej 2020-09-28, godz. 09:42 Noszenie maseczek konieczne jest także na ulicach - to rygor sanitarny obowiązujący w strefie czerwonej Od soboty (26.09) w strefie czerwonej - z najwyższym rygorem sanitarnym - znajduje się powiat głubczycki, z kolei powiat brzeski jest w strefie żółtej, a… » więcej 2020-09-28, godz. 07:00 O kolejne dwa miesiące przesuwa się koniec budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Szykują się też dodatkowe… Opóźnia się budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Wykonawca zawnioskował do Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu o kolejne dwa miesiące przesunięcia… » więcej 2020-09-27, godz. 21:02 Wójt Lubrzy zarażony COVID-19. Mariusz Kozaczek czuje się dobrze, przebywa w izolacji domowej Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek - zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-27, godz. 21:00 RAPORT DNIA: 16 nowych przypadków koronawirusa i kolejny zgon na Opolszczyźnie. Jest też 13 nowych ozdrowieńców 16 nowych zakażeń koronawirusem i jeden zgon pacjenta zarażonego COVID-19 stwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie województwa. Mamy też 13 nowych … » więcej 2020-09-27, godz. 19:47 Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania" W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między… » więcej 2020-09-27, godz. 18:30 "Trzeba pomagać innym i robić tego jak najwięcej". W Przyworach zorganizowano festyn na rzecz opolskiego hospicjum … Mieszkańcy Przywór włączyli się w pomoc finansową na rzecz hospicjum 'Betania' z Opola. Na placu przy domu kultury przygotowali festyn pod hasłem 'Przywory… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***