Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-31, 15:59 Autor: Katarzyna Doros

Noworoczne postanowienia opolan. Psycholog radzi jak wytrwać

Noworoczne postanowienia opolan. Psycholog radzi jak wytrwać [fot. Pixabay]
Noworoczne postanowienia opolan. Psycholog radzi jak wytrwać [fot. Pixabay]
Noworoczne postanowienia opolan. Psycholog radzi jak wytrwać [fot. Pixabay]
Noworoczne postanowienia opolan. Psycholog radzi jak wytrwać [fot. Pixabay]
Statystycznie co drugi Polak robi postanowienia noworoczne, ale już niespełna 10% plany realizuje. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. W ścisłej czołówce postanowień niezmiennie pojawia się: rzucanie nałogów, większa aktywność fizyczna i zdrowsza dieta.
Sprawdziliśmy, jakie postanowienia na 2019 rok mają mieszkańcy naszego regionu.

- Co roku coś sobie postanawiam, ale nie zawsze wychodzi. W tym roku chciałbym rzucić palenie, nowe mieszkanie znaleźć i zrobić prawo jazdy - mówi pan Arkadiusz.

- Nowy rok, lepszy ja. Chcę się oddać bardziej swoim zainteresowaniom, żeby nie poświęcać czasu na głupoty, codzienne siedzenie na Youtube - dodaje inny mieszkaniec Opola.

Zdaniem jednego z mężczyzn robienie postanowień nie ma sensu, dlatego nic nie będzie postanawiał.

- Robię postanowienia, ale to i tak nie wychodzi, żeby schudnąć. Koniec roku, początek nowego, to jest totalne szaleństwo i każdy się spodziewa nie wiadomo czego - mówi mieszkanka Opola.

- Wierzę w postanowienia noworoczne. W tym roku będę trochę więcej czytać - dodaje Martyna.

- Skuteczność noworocznych postanowień nie jest zbyt wysoka, zwłaszcza, gdy są podejmowane pod wpływem konieczności zmiany noworocznej, czyli czegoś co specjalnie na nas nie wpływa - mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. - Oczywiście są pewne sposoby, które nieco maksymalizują szansę sukcesu to m.in. publiczne ogłoszenie tego, że się jakieś zobowiązania podejmuje, drugim sposobem jest bycie w pewnej grupie, która postanawia coś zrobić. Bo mimo wszystko, takie zmiany dają nam jakąś nadzieję, na to, że może być lepiej, że możemy ze swoim życiem zrobić coś bardziej sensownego, np. nauczę się angielskiego, albo będę spędzać więcej czasu z rodziną.

Zdaniem psychologa cele powinny być dla nas przede wszystkim realne.
mieszkańcy
dr Tomasz Grzyb

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »