Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-19, 14:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Grzegorz Filipek [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Filipek [fot. Paula Hołubowicz]
Bartosz Maziarz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartosz Maziarz [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy "W cztery oczy" podkomisarz Grzegorz Filipek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
- Od 2014 roku w województwie opolskim działa specjalna policyjna komórka zajmująca się cyberprzestępczością, była ona sukcesywnie rozwijana, teraz funkcjonuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu cały wydział do walki z takimi przestępstwami - dodaje podkomisarz Filipek. - Jest to już duża grupa, ponieważ tych przestępstw jest coraz więcej, coraz łatwiej jest je popełniać za pośrednictwem internetu. Serfujemy po sieci i szukamy przestępstw. Znajdujemy przestępstwo i dopiero potem podążamy za śladem przestępcy, który się jego dopuścił. Nasza praca nie polega jednak na tym, że siedzimy przez 8 czy 12 godzin przed komputerem, tylko udajemy się na różnego typu przeszukania czy inne czynności poza terenem jednostki.

- Najwięcej śledztw dotyczy handlowania narkotykami i dopalaczami. Mamy do czynienia także z oszustwami, z próbami wyłudzenia danych i zaciąganiem pożyczek - wylicza gość Radia Opole. - Metody są bardzo różne, poczynając od najbardziej prymitywnych, czyli wyłudzenia danych za pomocą fałszywych ogłoszeń o pracę, a kończąc na bardziej wyrafinowanych, jak np. włamania na serwery z danymi. Takie informacje są wykorzystywane np. do wzięcia kredytu, ale tak działają początkujący przestępcy. Zazwyczaj takie dane są później wykorzystywane do zakładania rachunków bankowych bądź kont w firmach, a następnie do prania pieniędzy albo wyłudzania środków od innych osób.

- Zdarzają się także przypadki wykradania tajemnic dużych firm w celu wyłudzenia okupu. Przestępcy blokują również strony internetowe tych firm. Zajmują się tym grupy wyspecjalizowane, działające na zlecenie - dodaje podkomisarz Filipek.

Tymczasem kryzys migracyjny trwający od kilku lat zmobilizował Unię Europejską do zwiększenia bezpieczeństwa całej wspólnoty. W Opolu odbywa się dzisiaj (19.11) konferencja naukowa "Europa - broni, chroni i wspiera".

- Ochrona granic przede wszystkim, renegocjacja traktatu Schengen, nowa rola FRONTEX-u, czyli służb odpowiadających za bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE - to działania podejmowane w Europie - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. - Wszystkie działania polityczne przebiegają w formie procesu. Nie da się czegoś zrealizować na zasadzie rewolucji. Muszą to być działania ewolucyjne, wyważone, przemyślane - właśnie po to, aby ich efektywność, skuteczność była jak największa. Mimo tego oceniam, że bezpieczeństwo UE jest na całkiem zadowalającym poziomie - mówi Maziarz.

Dr Maziarz dodaje, że jeszcze przez długi czas to NATO będzie gwarantem bezpieczeństwa w Europie. - Współpraca państwa UE na poziomie militarnym nie jest niczym złym - mówi gość Radia Opole.

Dodajmy, że Polska wydaje na siły zbrojne 2 procent budżetu państwa, czyli więcej niż inne kraje starego kontynentu.
Grzegorz Filipek cz. 1
Grzegorz Filipek cz. 2
Bartosz Maziarz

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej 2024-12-22, godz. 09:53 Program wsparcia żywnościowego w naszym regionie będzie przedłużony Osoby potrzebujące będą mogły nadal korzystać z programu wsparcia żywnościowego. Jest zgoda, aby tegoroczną edycję w ramach zadania - Fundusze Europejskie… » więcej 2024-12-21, godz. 20:23 Śmiertelny wypadek w Opolu - zginął motocyklista [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło w sobotę wieczorem (21.12) na ul. Niemodlińskiej w Opolu. Na miejscu pracują służby ratunkowe, ulica… » więcej 2024-12-21, godz. 19:15 "Namiastka świątecznej atmosfery". Prezenty od św. Mikołaja dla powodzian Ponad 30 paczek od świętego Mikołaja zawieźli mieszkańcy gminy Olesno osobom poszkodowanym w powodzi z Nowego Świętowa w gminie Głuchołazy. » więcej 2024-12-21, godz. 18:16 Wypadek na DK94 w Skorogoszczy. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na DK94 w Skorogoszczy. Przed godziną 18:00 doszło tam do wypadku. » więcej 2024-12-21, godz. 18:00 "Luka pokoleniowa". W opolskich szkołach brakuje nauczycieli W opolskich szkołach oraz placówkach oświatowych wciąż brakuje nauczycieli. Największe braki kadrowe występują wśród nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego… » więcej 2024-12-21, godz. 16:00 Naprawiono fragment ulicy Andersa w Głuchołazach. Odcinek zniszczyła powódź Udało się przed rozpoczęciem zimy naprawić część ulicy Andersa w Głuchołazach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »