Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-19, 14:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Grzegorz Filipek [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Filipek [fot. Paula Hołubowicz]
Bartosz Maziarz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartosz Maziarz [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy "W cztery oczy" podkomisarz Grzegorz Filipek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
- Od 2014 roku w województwie opolskim działa specjalna policyjna komórka zajmująca się cyberprzestępczością, była ona sukcesywnie rozwijana, teraz funkcjonuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu cały wydział do walki z takimi przestępstwami - dodaje podkomisarz Filipek. - Jest to już duża grupa, ponieważ tych przestępstw jest coraz więcej, coraz łatwiej jest je popełniać za pośrednictwem internetu. Serfujemy po sieci i szukamy przestępstw. Znajdujemy przestępstwo i dopiero potem podążamy za śladem przestępcy, który się jego dopuścił. Nasza praca nie polega jednak na tym, że siedzimy przez 8 czy 12 godzin przed komputerem, tylko udajemy się na różnego typu przeszukania czy inne czynności poza terenem jednostki.

- Najwięcej śledztw dotyczy handlowania narkotykami i dopalaczami. Mamy do czynienia także z oszustwami, z próbami wyłudzenia danych i zaciąganiem pożyczek - wylicza gość Radia Opole. - Metody są bardzo różne, poczynając od najbardziej prymitywnych, czyli wyłudzenia danych za pomocą fałszywych ogłoszeń o pracę, a kończąc na bardziej wyrafinowanych, jak np. włamania na serwery z danymi. Takie informacje są wykorzystywane np. do wzięcia kredytu, ale tak działają początkujący przestępcy. Zazwyczaj takie dane są później wykorzystywane do zakładania rachunków bankowych bądź kont w firmach, a następnie do prania pieniędzy albo wyłudzania środków od innych osób.

- Zdarzają się także przypadki wykradania tajemnic dużych firm w celu wyłudzenia okupu. Przestępcy blokują również strony internetowe tych firm. Zajmują się tym grupy wyspecjalizowane, działające na zlecenie - dodaje podkomisarz Filipek.

Tymczasem kryzys migracyjny trwający od kilku lat zmobilizował Unię Europejską do zwiększenia bezpieczeństwa całej wspólnoty. W Opolu odbywa się dzisiaj (19.11) konferencja naukowa "Europa - broni, chroni i wspiera".

- Ochrona granic przede wszystkim, renegocjacja traktatu Schengen, nowa rola FRONTEX-u, czyli służb odpowiadających za bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE - to działania podejmowane w Europie - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. - Wszystkie działania polityczne przebiegają w formie procesu. Nie da się czegoś zrealizować na zasadzie rewolucji. Muszą to być działania ewolucyjne, wyważone, przemyślane - właśnie po to, aby ich efektywność, skuteczność była jak największa. Mimo tego oceniam, że bezpieczeństwo UE jest na całkiem zadowalającym poziomie - mówi Maziarz.

Dr Maziarz dodaje, że jeszcze przez długi czas to NATO będzie gwarantem bezpieczeństwa w Europie. - Współpraca państwa UE na poziomie militarnym nie jest niczym złym - mówi gość Radia Opole.

Dodajmy, że Polska wydaje na siły zbrojne 2 procent budżetu państwa, czyli więcej niż inne kraje starego kontynentu.
Grzegorz Filipek cz. 1
Grzegorz Filipek cz. 2
Bartosz Maziarz

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 20:30 Raport dnia. Ponad 5,5 tysiąca nowych infekcji w całej Polsce i 56 w regionie. Na 1 listopada cmentarze nie zostaną… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby na Opolszczyźnie zakaziło się 56 osób. » więcej 2021-10-20, godz. 19:45 Violetta Porowska w Radiu Opole: premier bronił w europarlamencie Polski i naszych racji, a Unia próbuje wchodzić z… 'To było mocne, logiczne i kompetentne przemówienie'. Tak Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, oceniła w Popołudniowej Loży Radiowej wczorajszy… » więcej 2021-10-20, godz. 19:45 Czy droga S11 przebiegnie przez pole bitwy pod Byczyną? Planowana trasa S11 przebiegnie przez pole bitwy pod Byczyną - Takie obawy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zgłosiło Stowarzyszenie Ochrony… » więcej 2021-10-20, godz. 18:30 Próbował włamać się do spożywczaka, został zatrzymany na gorącym uczynku Wyjątkowo nieudolnym włamywaczem okazał się 22-latek, który w minioną niedzielę (17.10) wieczorem próbował okraść sklep spożywczy w Żędowicach. O… » więcej 2021-10-20, godz. 17:04 "Wątpliwości co do zeznań świadka koronnego". Więźniowie uniewinnieni w zakresie planowania zabójstwa Prokuratora… Sąd Okręgowy w Opolu uniewinnił Grzegorza P. i Bogdana G. oskarżonych o pomocnictwo i podżeganie do zabójstwa Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego… » więcej 2021-10-20, godz. 16:54 Nowe przypadki COVID-19 w opolskich szkołach - W PSP 2 chory jest jeden uczeń, a 19 uczniów z klasy 4 będzie odbywało naukę zdalnie do 22 października. Chory jest także jeden nauczyciel. Dwie klasy… » więcej 2021-10-20, godz. 16:45 Koniec remontu ul. Opolskiej w Krapkowicach. Jest ponad 50 nowych miejsc parkingowych Oficjalnie zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej 415, czyli ulicy Opolskiej w Krapkowicach. Inwestycja podzielona była na dwie części. Pierwszą… » więcej 2021-10-20, godz. 16:36 Zmiany na A4. To kolejny etap remontu trasy Na autostradzie A4 wprowadzana jest nowa organizacja jazdy. Na remontowanym odcinku w okolicy Góry Świętej Anny ruch w obie strony po godzinie 16 zostanie przeniesiony… » więcej 2021-10-20, godz. 16:31 Wypadek przy Północnej w Opolu. Ciężko ranny został motocyklista Około 13.40 służby ratunkowe w Opolu otrzymały zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z motocyklem na ulicy Północnej. » więcej 2021-10-20, godz. 15:48 Rośnie liczba hospitalizacji "covidowych". W październiku do szpitala tymczasowego w Opolu przyjęto już 60 pacjent… Tylko w październiku do szpitala tymczasowego w Opolu przyjęto już 60 pacjentów z COVID-19. Dla porównania przez cały wrzesień w placówce hospitalizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »