Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-01, 12:15 Autor: Ewelina Laxy

Kiedyś najważniejsza nekropolia, dziś zapomniany pomnik historii. Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu łączył wiernych różnych wyznań

Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Była to najważniejsza i największa nekropolia w Oppeln. Na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej grzebano katolików i protestantów. Nekropolia powstała dla wszystkich w XIX wieku. Po ostatnim powiększeniu, w 1903 roku, zajmowała powierzchnię ponad 9 hektarów.
- Najsłynniejszą osobą, którą tam pochowano był pisarz Stanisław Wasylewski, którego grób przeniesiono do alei zasłużonych na cmentarzu w Opolu-Półwsi - mówi dr Maciej Borkowski, historyk. - Na Wrocławskiej pochowano między innymi: Maxa Glauera, przewodniczącego rady miejskiej z przełomu XIX i XX wieku Paula Fogta, jego grób się zachował na szczęście. Tych nazwisk można by było oczywiście wymienić więcej. Groby w większości się nie zachowały, ale jeżeli prześledzimy nekrologi, które były zamieszczane w prasie opolskiej, tam podana jest informacja, że pogrzeb, pochówek będzie miał miejsce na Wrocławskiej, na cmentarzu przy ówczesnej Breslauer Strasse, więc mamy pewność, że ta osoba tam została pochowana.

Na cmentarzu dokonywano też pochówku żołnierzy, którzy zginęli m.in. podczas plebiscytu górnośląskiego. Mieściła się tam specjalna kwatera wojska. Ostatnie pochówki na nowych miejscach datuje się na rok 1931, kiedy uruchomiono cmentarz na Półwsi. Później zmarłych grzebano tylko w istniejących już grobach rodzinnych. Po wojnie cmentarz został ponownie otwarty.

- Zniknęły groby niemieckie i zastąpiły je polskie nagrobki - zaznacza dr Maciej Borkowski. - Cmentarz został zamknięty. Niszczał, był zaniedbany, no bo nie był użytkowany. Takie największe straty zadała mu powódź z 1997 roku. Taki był los wszystkich cmentarzy poniemieckich, które znajdowały się na tych terenach, że w momencie, kiedy zabrakło tej niemieckiej ludności, te cmentarze były po wojnie celowo niszczone, żeby zatrzeć niemiecką historię danego miasta. W Opolu udało się to prawie w 100%.

Nekropolia przy ul. Wrocławskiej została zamknięta w latach 60. XX wieku.
dr Maciej Borkowski 1
dr Maciej Borkowski 2

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »