Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-01, 12:15 Autor: Ewelina Laxy

Kiedyś najważniejsza nekropolia, dziś zapomniany pomnik historii. Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu łączył wiernych różnych wyznań

Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Była to najważniejsza i największa nekropolia w Oppeln. Na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej grzebano katolików i protestantów. Nekropolia powstała dla wszystkich w XIX wieku. Po ostatnim powiększeniu, w 1903 roku, zajmowała powierzchnię ponad 9 hektarów.
- Najsłynniejszą osobą, którą tam pochowano był pisarz Stanisław Wasylewski, którego grób przeniesiono do alei zasłużonych na cmentarzu w Opolu-Półwsi - mówi dr Maciej Borkowski, historyk. - Na Wrocławskiej pochowano między innymi: Maxa Glauera, przewodniczącego rady miejskiej z przełomu XIX i XX wieku Paula Fogta, jego grób się zachował na szczęście. Tych nazwisk można by było oczywiście wymienić więcej. Groby w większości się nie zachowały, ale jeżeli prześledzimy nekrologi, które były zamieszczane w prasie opolskiej, tam podana jest informacja, że pogrzeb, pochówek będzie miał miejsce na Wrocławskiej, na cmentarzu przy ówczesnej Breslauer Strasse, więc mamy pewność, że ta osoba tam została pochowana.

Na cmentarzu dokonywano też pochówku żołnierzy, którzy zginęli m.in. podczas plebiscytu górnośląskiego. Mieściła się tam specjalna kwatera wojska. Ostatnie pochówki na nowych miejscach datuje się na rok 1931, kiedy uruchomiono cmentarz na Półwsi. Później zmarłych grzebano tylko w istniejących już grobach rodzinnych. Po wojnie cmentarz został ponownie otwarty.

- Zniknęły groby niemieckie i zastąpiły je polskie nagrobki - zaznacza dr Maciej Borkowski. - Cmentarz został zamknięty. Niszczał, był zaniedbany, no bo nie był użytkowany. Takie największe straty zadała mu powódź z 1997 roku. Taki był los wszystkich cmentarzy poniemieckich, które znajdowały się na tych terenach, że w momencie, kiedy zabrakło tej niemieckiej ludności, te cmentarze były po wojnie celowo niszczone, żeby zatrzeć niemiecką historię danego miasta. W Opolu udało się to prawie w 100%.

Nekropolia przy ul. Wrocławskiej została zamknięta w latach 60. XX wieku.
dr Maciej Borkowski 1
dr Maciej Borkowski 2

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »