Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-17, 11:10 Autor: Krzysztof Rapp

W Opolu podsumują ogólnopolski program "Równać szanse"

[fot. Lucyna Mirga]
[fot. Lucyna Mirga]
Anita Doroczyńska-Czopowik [fot. Paula Hołubowicz]
Anita Doroczyńska-Czopowik [fot. Paula Hołubowicz]
Artur Łęga [fot. Paula Hołubowicz]
Artur Łęga [fot. Paula Hołubowicz]
Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia organizuje dziś (17.05) opolską konferencję podsumowującą Program Równać Szanse. Jest on skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat, a towarzystwo koordynuje projekty z czterech województw: opolskiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego.
- Naszym celem jest wyrównywanie szans młodzieży z małych miejscowości. Każdego roku od sierpnia rozpoczynamy akcję promocyjną i informacyjną, która ma dotrzeć do małych miejscowości - mówi Anita Dorczyńska-Czopowik. - Następnie przyjmujemy wnioski. Są one przez nas wstępnie oceniane pod względem formalnym, a następnie rekomendowane do oceny merytorycznej. Projekt ma odpowiadać na zainteresowania młodych ludzi i na ich potrzeby. To młodzież ma być twórcą tego projektu - dodaje.

W tym roku zgłoszono 125 różnych projektów, w tym 25 z Opolszczyzny. Każdy ma szansę na realizację i dofinansowanie w wysokości 8,5 tysiąca złotych.

- Zawsze rekomendujemy te, które są najbardziej zgodne z duchem programu. Czyli pokazują działalność młodych ludzi. Widać, że to jest program przez nich i dla nich napisany i że będą sporo działać i dużo się nauczą. Potem komisja wybiera z tego kilkadziesiąt projektów, które dostają dofinansowanie. W tym roku takie dofinansowanie dostało 27 projektów - wylicza Anita Dorczyńska-Czopowik.

- Są obszary, w których widać duże rozbieżności w kompetencjach i umiejętnościach pomiędzy młodzieżą z miast i wsi oraz małych miejscowości i nasz program ma je zniwelować - mówił w "Poglądach i osądach" Artur Łęga, krajowy koordynator programu "Równać szanse".

- Chodzi o obszar kompetencji społecznych, umiejętności pracy w grupie, umiejętności komunikacyjnych. Chodzi generalnie o umiejętności społeczne oraz to, że mała miejscowość daje mniejsze szanse aktywności młodym ludziom. I tak jest na całym świecie. Teatry, kina, filharmonie będą w dużych miastach, a nie na wsi. Stąd my w programie chcemy wyrównać ich życiowe szanse, dać równy start w dorosłe życie. Dać im też te kompetencje, które ich rówieśnicy mają z racji zamieszkiwania w dużej aglomeracji, a oni są tego pozbawieni - dodaje Artur Łęga.

W tym roku program również będzie realizowany. Projekty będzie można zgłaszać do 25 października.
Anita Dorczyńska-Czopowik z Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia
Anita Dorczyńska-Czopowik z Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia
Artur Łęga krajowy koordynator programu Równać szanse

Wiadomości z regionu

2024-11-26, godz. 19:15 Prudnik: przez 12 godzin rynek będzie zamknięty dla zmotoryzowanych Całkowicie zamknięty dla ruchu samochodów będzie jutro (27.11) prudnicki rynek. Powodem jest uroczysta przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. » więcej 2024-11-26, godz. 19:15 W Brzegu ruszył sezon na choinki. Po drzewka z Opolszczyzny przyjeżdżają m.in. klienci z Czech Choć do świąt został niemal miesiąc, w Brzegu rozpoczął się sezon na choinki. Hurtownię prowadzoną przez lokalnych plantatorów odwiedzają na razie… » więcej 2024-11-26, godz. 19:00 Dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie "Wizjonerem Zdrowia 2024" Artur Kamiński otrzymał nagrodę za aktywne działania podczas i po powodzi w celu zapewniania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Nysy. Nagrody są formą… » więcej 2024-11-26, godz. 18:00 Przedszkole w byłym domu dziecka w Paczkowie. "Są na to pieniądze" Zniszczone podczas powodzi jedno z przedszkoli w Paczkowie przeniesie się do budynku po domu dziecka. - Są na to pieniądze - zapewniał minister ds. odbudowy… » więcej 2024-11-26, godz. 17:30 18 lat za zabójstwo partnerki. Jest wyrok Sądu Okręgowego w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca 2024 roku w Ozimku. Oskarżony, 54-letni… » więcej 2024-11-26, godz. 17:00 Spór o tłocznię oleju w Chróścinie. Mieszkańcy kontra inwestor Mieszkańcy podopolskiej Chróściny protestują przeciwko budowie tłoczni oleju. Inwestor zapewnia, że będzie to niewielka i ekologiczna przetwórnia, jednak… » więcej 2024-11-26, godz. 16:00 Roztargnienie ujawniło narkotyki. Nietypowa interwencja w szpitalu Do niecodziennego zdarzenia doszło w jednym ze szpitali w Strzelcach Opolskich. Na oddział ratunkowy trafił 29-letni mężczyzna skarżący się na bóle w… » więcej 2024-11-26, godz. 16:00 Nie ma zgody na powstanie farmy wiatrowej w Zawiszycach. "Za blisko naszych domów" Zawiszyce to kolejna obok Lisięcic wieś w gminie Głubczyce, która nie chce budowy farmy wiatrowej w sołectwie. Mieszkańcy podjęli prawie jednogłośnie… » więcej 2024-11-26, godz. 15:31 Miłość, która przerodziła się w koszmar. 25-latek porwał byłą partnerkę 25-letni mieszkaniec powiatu nyskiego postanowił desperacko walczyć o powrót do swojej byłej partnerki. Jego działania przerodziły się jednak w dramatyczną… » więcej 2024-11-26, godz. 15:28 Wypłaty zasiłków powodziowych przyspieszą. "Ustawa pozwala na zaliczki" - Wypłata pomocy musi iść szybciej i do tego dążymy - podkreślał dziś (26.11) Marcin Kierwiński. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi odwiedził… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »