Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-13, 14:30 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Kominiarze ostrzegają przed pożarami i czadem. W Opolu trwa konferencja "Bezpieczne Ciepło"

Konferencja Bezpieczne ciepło 1 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Konferencja Bezpieczne ciepło 1 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Konferencja Bezpieczne ciepło 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Konferencja Bezpieczne ciepło 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Konferencja Bezpieczne ciepło 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Konferencja Bezpieczne ciepło 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Liczba przypadków zaczadzeń na Opolszczyźnie w ostatnich latach spadła o 30 procent. Jednak statystyki są bezlitosne, jeśli chodzi o tzw. pożary odkominowe. Główna przyczyna to lekceważenie regularnego czyszczenia kominów - alarmują kominiarze, którzy spotkali się w Opolu na konferencji "Bezpieczne Ciepło".
- Problem zaczyna się już na etapie budowy. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy zastosować certyfikowane elementy ogrzewania - mówi Krzysztof Drożdżol z Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy. - Pożary kominowe są niebezpieczne, dlatego że bardzo obciążają konstrukcje budynku. Pożar komina wiąże się z emisją temperatury przekraczającą ponad 1200 stopni Celsjusza - wyjaśnia.

- Politechnika włączyła się w badania nad bezpiecznym ogrzewaniem. Naszym zadaniem jest zaprezentowanie na konferencji innowacyjnych technik. - mówi Arkadiusz Mordak z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. - Rozwiązań związanych z ochroną środowiska, z obniżeniem emisji szkodliwych substancji do środowiska, które powstają w wyniku spalania węgla. Z cała pewnością powinniśmy iść z w stronę ogrzewania gazowego - dodaje.

Konferencja "Bezpieczne Ciepło" potrwa do soboty. Jutro prelegenci zajmą się aspektami prawnymi eksploatacji systemów grzewczych.
Arkadiusz Mordak
Krzysztof Drożdżol

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej 2024-03-03, godz. 11:30 Ruszyła akcja "Stop pożarom traw". Wypalanie nieużytków jest groźne i zakazane Na przełomie zimy i wiosny powraca coroczny problem wypalania traw. Strażacy apelują, aby tego nie robić. Rozpoczęli też akcję 'Stop pożarom traw', w której… » więcej 2024-03-03, godz. 08:00 Dwa wahadła na remontowanej DK45. Zmiany już od wtorku Jak zapowiada GDDKiA od wtorku (5.03) wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu na remontowanej krajówce nr 45, między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. Na… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Nie lubisz psów i kotów? W CWK można wybierać pośród jaszczurek, patyczaków i żółwi Jaszczurki, węże, kameleony, gekony czy żółwie można oglądać lub kupić przez weekend w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Trwają tam Targi Terrarystyczne… » więcej 2024-03-02, godz. 21:42 Charytatywny wymiar sportu. Kibice zbierali pieniądze dla "Betanii" W trakcie spotkania 22. kolejki Fortuna 1. Ligi między Odrą Opole a Wisłą Kraków odbyła się akcja charytatywna opolskiego klubu i hospicjum 'Betania' w… » więcej 2024-03-02, godz. 17:44 Giełda minerałów w Opolu. "Kluczowa jest wiara, że one wpływają na nasz organizm" Meteoryty, kamienie szlachetne, ale też wróżby. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwa dwudniowa Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniało… » więcej 2024-03-02, godz. 16:00 Pisanki czy kroszonki? Tradycje są różne, ale konkurs wojewódzki uwzględnia obie kategorie Rysowanie czy skrobanie? 80 osób, przede wszystkim pań, wzięło udział w 32. Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej 'Opolskie Kroszonki i Pisanki'. » więcej 2024-03-02, godz. 14:53 Wiosenne porządki w Murowie. By nie było "nabitych w butelkę" Butelki szklane i plastikowe, puszki, a nawet sprzęt AGD. To wszystko zalegało na poboczach drogi łączącej Murów z Grabczokiem. Za wiosenne porządki o poranku… » więcej 2024-03-02, godz. 14:45 Dwa ostatnie kilometry najbardziej bolesne! Kacper Śnigórski dotarł na metę "Lewińskich Szutrów" 6 godzin i 45 minut zajęło Kacprowi Śnigórskiemu pokonanie 150-kilometrowej trasy w kolarskich zawodach Ultra Race 'Lewińskie Szutry'. Co najważniejsze… » więcej 2024-03-02, godz. 13:30 "Miło Cię widzieć, miło Cię słyszeć". Opole przyjęło program dla zdrowia pierwszaków To już pewne. Uczniowie klas I opolskich szkół podstawowych będą mieli badany bezpłatnie wzrok i słuch. Plan jest, żeby zacząć od czerwca. Program profilaktyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »