Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-05-26, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Kwitną rośliny w najstarszym polskim parku dendrologicznym. Warto wybrać się do Lipna

[fot. Witold Wośtak]
[fot. Witold Wośtak]
Paweł Zmorawski [fot. Witold Wośtak]
Paweł Zmorawski [fot. Witold Wośtak]
Na różne kolory kwitną obecnie azalie i różaneczniki w parku dendrologicznym w Lipnie obok Niemodlina.
Najstarsze arboretum w Polsce - założone w 1783 roku - prezentuje około stu gatunków drzew i krzewów na obszarze ponad czterech hektarów. - Azalie i różaneczniki będą kwitnąć nie dłużej niż dwa tygodnie - mówi Paweł Zmorawski z nadleśnictwa Tułowice.

- Azalia kwitnie z reguły na różowo, a jej liście są wydłużone i pokryte lekkim owłosieniem, choć są zrzucane na zimę. Rododendrony mają przepiękne barwy oraz skórzaste, grube liście. Są zimozielone, czyli liście zostają zimą na krzewach. Tutaj można spotkać głównie trzy kolory: purpurowy, biały i liliowo-różowy - tłumaczy.

W parku rośnie kilka największych i najstarszych gatunków drzew w Polsce. Część z nich jest przywieziona z Azji lub Ameryki Północnej, więc warunki do wzrostu nie są w naszym kraju najlepsze. - Lipno ma jednak szczególnie sprzyjające otoczenie - zwraca uwagę Zmorawski.

- Po pierwsze Opolszczyzna to najcieplejszy region w Polsce, a po drugie sama lokalizacja parku jest niezwykle korzystna. Obecność stawu powoduje łagodzenie klimatu, a ogród znajduje się w środku lasu, co jeszcze bardziej łagodzi klimat. Strugi poprowadzone przez ogród dodatkowo poprawiają sytuację klimatyczną – wyjaśnia.

Wstęp do arboretum jest bezpłatny. Spokojny spacer alejkami zajmie nie więcej niż godzinę, ale na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi gatunkami drzew i krzewów potrzeba całego dnia.

Drugą szczególnie atrakcyjną porą w parku będzie jesień, kiedy liście zaczną przebarwiać się na różne kolory.
Paweł Zmorawski 1
Paweł Zmorawski 2

Wiadomości z regionu

2024-11-15, godz. 18:05 "Potrzebujemy jeszcze wielu inwestycji". Cukry Nyskie dwa miesiące po powodzi Straty firmy to ponad 5 mln 300 złotych. Zakład uruchomił już znaczną część urządzeń i wznowił produkcję. Czeka na pieniądze od ubezpieczyciela. » więcej 2024-11-15, godz. 17:21 Najlepiej napisali niepodległościowe dyktando. Był także wynik stuprocentowy Ponad 300 uczniów opolskich szkół wzięło udział w XII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym. » więcej 2024-11-15, godz. 17:15 Opolska neonatologia rozpoczęła obchody Światowego Dnia Wcześniaka Przez cały weekend (15-17.11) Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii będzie miało fioletową barwę, a w holu głównym pojawiło się… » więcej 2024-11-15, godz. 16:59 W grudniu ścieki z gminy Głuchołazy mają znowu płynąć kolektorem, a nie rzeką W gminie Głuchołazy trwa odbudowa zniszczonego przez powódź kolektora, którym ścieki są przesyłane do oczyszczalni koło Nysy. Obsługuje on firmy oraz… » więcej 2024-11-15, godz. 16:18 Nowoczesna strzelnica w opolskim liceum – innowacyjny krok w edukacji młodzieży Nowoczesną strzelnicę pneumatyczną zyskało Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Opolu. Powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Opolski Klub… » więcej 2024-11-15, godz. 16:11 Partia Razem pyta marszałka o połączenia kolejowe m.in. na trasie Fosowskie - Lubliniec Co z przywróceniem regionalnych połączeń na linii kolejowej numer 61 ze stacji Fosowskie do Lublińca? O to przedstawiciele partii Razem pytają marszałka… » więcej 2024-11-15, godz. 16:07 Nowa rzeczniczka prasowa w KWP Opole. To doświadczona komisarz ze Śląska Komisarz Agnieszka Żyłka od dziś (15.11) pełni obowiązki Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. » więcej 2024-11-15, godz. 16:01 Strażacy z Opolszczyzny uhonorowani za służbę i heroiczną walkę z żywiołem 79 strażaków z województwa opolskiego otrzymało dziś (15.11) awanse na wyższe stopnie służbowe, a 249 - wyróżnienia, w tym medale za długoletnią służbę… » więcej 2024-11-15, godz. 16:00 "Musimy zmienić podejście do rodzin zastępczych". W Opolu dyskutowano o potrzebach i zmianach Szybsza diagnostyka i opieka - to główne postulaty, jakie wybrzmiały dziś (15.11) podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych… » więcej 2024-11-15, godz. 15:00 Budowa drogi transportu rolnego panaceum na problemy mieszkańców Ściborzyc Wielkich? Budowa drogi transportu rolnego na polach należących do Kombinatu Kietrz od Ściborzyc Wielkich do granicy z Republiką Czeską - to pomysł Tomasza Ognistego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »