Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-01, 09:21 Autor: Dorota Kłonowska

Fizjoterapeuci walczą o swoją ustawę. Konsultant wojewódzki u posła Janusza Sanockiego

Od lewej: prof.Jan Szczegielniak, dr Marcin Krajczy, poseł Janusz Sanocki [fot.Dorota Kłonowska]
Od lewej: prof.Jan Szczegielniak, dr Marcin Krajczy, poseł Janusz Sanocki [fot.Dorota Kłonowska]
Prof. nadzwyczajny dr hab. Jan Szczegielniak - konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, szuka wsparcia u parlamentarzystów dla ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dokument, na który to środowisko czekało 28 lat, został już podpisany przez Prezydenta RP, ale grupa posłów PiS zgłosiła swój projekt ustawy i chce doprowadzić do zmiany niektórych zapisów.
Zdaniem profesora Jana Szczegielniaka, jak i Polskiego Towarzystwa Fizjoterapeutów, stwarza to zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Chodzi o sytuacje, gdy wystarczy skończyć kurs i mieć pieczątkę, aby otworzyć gabinet rehabilitacyjny. Z kolei ustawa dokładnie reguluje te kwestie. Określa status zawodu fizjoterapeuty, wymienia wszystkie szczeble edukacji i konieczność ciągłego kształcenia się.

Konsultant wojewódzki rozmawiał w tej sprawie z posłem Januszem Sanockim, wnosząc o poparcie w sejmie dla wejścia w życie tej ustawy, blokowanej przez posłów PIS.
- Rozmawiam z każdym parlamentarzystą, niezależnie od opcji, dla stworzenia lobby dla tej sprawy. Fizjoterapeuci pikietowali także w Warszawie, aby zwrócić uwagę na problem – mówi konsultant wojewódzki.

- Popieram postulaty środowiska fizjoterapeutów. To przykład, jak różne lobby działają w parlamencie. Tym razem odezwało się lobby lekarskie, blokując ustawę – mówi poseł Janusz Sanocki. Obiecał wsparcie w tej sprawie i wystąpienie do marszałka sejmu.

W rozmowach uczestniczył także Prezes Opolskiego Towarzystwa Fizjoterapii, kierownik zakładu fizjoterapii w nyskim szpitalu dr Marcin Krajczy.
Jan Szczegielniak, Janusz Sanocki

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się tam 3 pojazdy Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »