Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i…
2019-06-24, 09:45 Autor: Marek Świercz

Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach

Robert Socha o wakacyjny poradnik dla rodziców wysyłających swoje pociechy na obozy
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
-Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek.men.gov.pl, podać szczegółowy plan zajęć, stosowne oświadczenia, co jest potem oczywiście weryfikowane przez pracowników kuratorium, które po pozytywnej weryfikacji wydaje zgodę. Zgłoszeniu podlega każdy wypoczynek powyżej dwóch dni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu.
Nadzór nad zorganizowanymi formami wypoczynku sprawuje właściwe dla danego regionu kuratorium oświaty. Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji albo zgłosić swoje uwagi mogą skorzystać z telefonu

- Na każde zapytanie reagujemy. W 2018 roku mieliśmy w okresie letnim około stu kontroli. Nie stwierdzono nieprawidłowości, które musiałby zaowocować zamknięciem kolonii czy obozu - mówi nasz gość, dodając, że miejsca wypoczynku kontrolują także Sanepid oraz straż pożarna.
Do 24 czerwca do opolskiego kuratorium zgłoszono 416 form wypoczynku, z których skorzysta ponad 16 tysięcy uczniów. To 50 kolonii i obozów za granicą, 138 wyjazdów poza granice województwa oraz 59 obozów na naszym terenie. Do tego 169 półkolonii na terenie województwa opolskiego.
Jerzy Mika o tym, czym obecne obozy różnią się od tych sprzed lat.
Jerzy Mika, komendant obozu ZHR
- Na pierwszy obóz harcerski pojechałem w 1981 roku i już wtedy byłem komendantem, więc chyba nigdy nie byłem tylko uczestnikiem obozu. Gdy skończyłem 18 lat, to zawsze jeździłem jako komendant. Co się zmieniło? Kiedyś nie było standardem, że policja jest przy wyjeździe autokaru, nie było tak, że zanim dojechaliśmy, mam dwa telefony: z powiatowej policji i powiatowej straży pożarnej. Ta kontrola bezpieczeństwa jest dziś dużo większa, od kilku lat troska o prewencję jest bardzo duża - mówił w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, który od lat organizuje obozy dla harcerzy ze związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Nasz gość dodaje jednak, że w innych europejskich krajach troska o bezpieczeństwo sięga absurdu.

- We Francji uznano, że lasy są niebezpieczne, więc tam w ogóle nie wolno organizować obozów w lasach. Tam skauci nie mogą wyjeżdżać do lasu - tłumaczy.
Mika dodaje, że rodzice, choć troszczą się o swoje pociechy, oczekują, że harcerski obóz będzie jednak swego rodzaju szkołą życia.

- Chłopcy muszą się zderzyć z rzeczywistością i sami o siebie zadbać - wyjaśnia Mika.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »