Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach
-Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek.men.gov.pl, podać szczegółowy plan zajęć, stosowne oświadczenia, co jest potem oczywiście weryfikowane przez pracowników kuratorium, które po pozytywnej weryfikacji wydaje zgodę. Zgłoszeniu podlega każdy wypoczynek powyżej dwóch dni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu.
Nadzór nad zorganizowanymi formami wypoczynku sprawuje właściwe dla danego regionu kuratorium oświaty. Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji albo zgłosić swoje uwagi mogą skorzystać z telefonu
- Na każde zapytanie reagujemy. W 2018 roku mieliśmy w okresie letnim około stu kontroli. Nie stwierdzono nieprawidłowości, które musiałby zaowocować zamknięciem kolonii czy obozu - mówi nasz gość, dodając, że miejsca wypoczynku kontrolują także Sanepid oraz straż pożarna.
Do 24 czerwca do opolskiego kuratorium zgłoszono 416 form wypoczynku, z których skorzysta ponad 16 tysięcy uczniów. To 50 kolonii i obozów za granicą, 138 wyjazdów poza granice województwa oraz 59 obozów na naszym terenie. Do tego 169 półkolonii na terenie województwa opolskiego.