Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-24, 12:30 Autor: Marzena Śmierciak

Jak sprawdzić bezpieczeństwo dziecka na obozie letnim? Podpowiada kuratorium oświaty

Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Robert Socha [fot. Marcin Boczek]
Robert Socha [fot. Marcin Boczek]
Jerzy Mika [fot. Marcin Boczek]
Jerzy Mika [fot. Marcin Boczek]
Ponad 16 tysięcy uczniów weźmie udział w obozach, koloniach, czy półkoloniach przygotowanych przez organizatorów z Opolszczyzny. - Na tę chwilę mamy zgłoszonych 416 form wypoczynku - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Robert Socha, rzecznik Opolskiego Kuratorium Oświaty.
- Z tych wszystkich form zgłoszonych do 24 czerwca to jest: 50 kolonii i obozów za granicą z udziałem 2 tys. osób, 138 form wypoczynku organizowanego poza granicami województwa, natomiast jeżeli mówimy o koloniach, obozach wędrownych w naszym województwie, to jest ich 59 oraz 169 półkolonii organizowanych na terenie województwa opolskiego dla 5,5 tys. uczniów - wyliczał poranny gość.

Jak tłumaczył rzecznik kuratorium, na stronie: wypoczynek.men.gov.pl rodzice mogą sprawdzić, czy ich dzieci na kolonii, czy obozie są bezpieczne.

- W tej platformie - a rodzic będzie znał datę wyjazdu dziecka, będzie wiedział, gdzie przebywa, kto organizuje - podstawowe dane sobie wpisze, wtedy powinna wyświetlić się informacja, że taka forma wypoczynku jest zgłoszona. Jeżeli jest zgłoszona, to znaczy, że spełnia to wszelkie wymogi, została zweryfikowana. Też chciałem tu uczulić, jeżeliby była taka sytuacja, że ktoś wpisał sobie te wszystkie dane, a nagle się okazuje, że "brak wyników", to oznacza, że albo jeszcze nie zostało to zgłoszone [red.zorganizowana forma wypoczynku], albo jest zgłoszone, ale jest coś do uzupełnienia - stwierdził rzecznik kuratorium oświaty.

Jak dodał Robert Socha, organizację obozu lub koloni należy zgłosić do kuratorium na 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku dzieci. W tym celu należy także skorzystać z platformy: wypoczynek.men.gov.pl.

Rodzice mają też do dyspozycji infolinię, z której mogą skorzystać, jeśli na przykład będą mieli jakieś wątpliwości co do sposobu organizacji kolonii. Numer telefonu to: 77 45 24 573.

- Kontrola bezpieczeństwa dzieci na obozach, koloniach, czy półkoloniach jest dziś dużo większa - stwierdził w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, który od lat organizuje obozy dla harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

- Kiedyś nie było czegoś takiego, że standardem jest, że policja jest przy wyjeździe autokaru, to jest najbardziej zauważalne. Ale też nie ma czegoś takiego, że już mam dwa telefony z powiatowej policji i straży pożarnej, które już się umawiają na kontrole bezpieczeństwa. Naprawdę bardzo dużo się zmieniło od 2-3 lat, kiedy rządowy nacisk na służby podstawowe - policję, straż pożarną - wywołał taką reakcję, że trzeba zadbać o prewencję maksymalnie - stwierdził Jerzy Mika, komendant obozu ZHR.
Robert Socha
Robert Socha
Jerzy Mika

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »